Rynek pracy w Europie i Polsce gwałtownie się zmienił z powodu wpływu COVID-19 na gospodarkę. Szczególnie gdy nastąpiło zamrożenie gospodarki w związku z wirusem.

Dane pochodzące z badania Michael Page przedstawiają sytuację na rynku pracy w Europie i Polsce. Gromadzenie danych trwało od 20 marca 2020 r. do 20 maja 2020 r., a łącznie wzięło w niej udział 5075 osób z 13 różnych krajów*.

Trudne warunki na rynku

Ponad 29% Polaków, którzy wzięli udział w naszej ankiecie stwierdziło, że obecnie są bezrobotni, co oznacza wzrost w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 r., w którym odsetek ten wynosił 24,5%. Spośród tych respondentów, 75% zaznaczyło, że poszukają pracy od 3 miesięcy, podkreślając przy tym bezpośredni wpływ zamrożenia gospodarki na sytuację na rynku pracy.

Pracownicy, starają się rozwijać nowe umiejętności i wprowadzić równowagę między pracą, a życiem prywatnym

Pojawiają się pewne rozbieżności. Ponad 54,7% stwierdziło, że szuka pracy w celu zdobycia nowych umiejętności, w porównaniu z 24,4%, którzy twierdzą, że szukają pracy z powodu bezrobocia.

37,8% osób poszukujących pracy szuka wyższych zarobków, podczas gdy poprawa równowagi między pracą a życiem prywatnym spadła do zaledwie 10,4% osób.

Popierając ideę, że ludzie zmieniają pracę z powodów innych niż pakiety świadczeń, ponad 32,8% osób stwierdziło, że chce ją zmienić z powodu braku rozwoju zawodowego.

O czym pracodawcy powinni rozmawiać z potencjalnymi talentami?

Według naszego badania pracodawcy uwzględniają kwestie takie jak dbanie o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym 95,7%, dostęp do szkoleń 92,8%, świetne relacje 96,7% i społeczną odpowiedzialność 82,3% i postrzegają te obszary, jako kluczowe oraz takie na których należy się skupić, szukając nowych talentów.

Skupianie się na międzynarodowej mobilności 44,0% nie jest już magnesem dla potencjalnych talentów, jakim było kiedyś. Jednak wraz z rozwojem obecnej, wyjątkowej sytuacji mogą również nastąpić zmiany w obszarze oczekiwań osób poszukujących nowych możliwości.

Wyzwania stojące przed sektorem zarządzającym, biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową na rynku

Zamrożenie gospodarki zauważalnie wpłynęło na profesjonalistów w sektorze zarządzania, czyli na ponad 13% respondentów. Inne dyscypliny dotknięte przez tą sytuację to finanse/rachunkowość - 13,4% oraz inżynieria - 11,5%.

Liczby te podkreślają nierównomierny wpływ koronawirusa na zatrudnienie, uderzając w powyższe sektory z większą siłą niż w logistykę czy IT, odpowiednio 4,8% i 3,8%.

Jeśli chcesz porozmawiać o Twoich potrzebach rekrutacyjnych, skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów.


*Kraje biorące udział w badaniu: Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Holandia, Belgia, Polska, Szwajcaria, Austria, Portugalia, Turcja, Szwecja i Luksemburg.

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.