Mężczyzna z laptopem w serwerowni sprawdza sprzęt.

Inżynierowie utalentowani w dziedzinie technologii mają świadomość tego, że zapotrzebowanie na nich będzie wzrastać. Odbyliśmy wiele długich rozmów z naszymi specjalistami do spraw rekrutacji, które pozwoliły nam wskazać główne umiejętności w sektorze inżynierii i produkcji. Oto pierwsza dziesiątka.

1. Rozwój dostawców

Profesjonaliści, którzy mają umiejętności i doświadczenie pozwalające im skutecznie współpracować z dostawcami nie tylko usprawnią procesy i zdolności produkcyjne, lecz również na dłuższą metę ograniczą koszty w całym procesie wytwarzania. Ponieważ umiejętność równoważenia procesów zarządzania kosztami ze spójną strategią dostaw odgrywa kluczową rolę w inżynierii i produkcji, zapotrzebowanie na menadżerów posiadających odpowiednie umiejętności w zakresie rozwoju dostawców jest znaczące. Konkurencja wśród osób szukających najlepszych pracowników na rynku pracy zaostrza się, a firmy, które mają odpowiednich ekspertów w tej dziedzinie, będą mogły o wiele lepiej zarządzać oczekiwaniami klientów.

2. Umiejętność przystosowania się

„Wraz z coraz szybszym tempem zmian w branży produkcyjnej elastyczność jest wyjątkowo istotna dla każdego przedsiębiorstwa, które dąży do rozwoju. Pojawienie się coraz bardziej zaawansowanych technologii powoduje konieczność umiejętnego wykorzystania innowacyjnych rozwiązań. Z reguły osoby elastyczne są w stanie zarządzać wieloma projektami, mają otwarte podejście do zmian i z łatwością poruszają się w świecie wyzwań. Dzięki elastycznej kadrze firma ma szanse zwiększyć swą wydajność i może stawić czoła różnym wyzwaniom” - Daria Woźniak, Senior Executive Manager Manufacturing & Supply Chain w Michael Page.

3. Lean manufacturing

Minimalizowanie lub całkowita eliminacja strat w procesie produkcyjnym może przynieść wymierne korzyści. Wzrost wydajności i ograniczenie strat to kluczowe kwestie dla przedsiębiorstw, które chcą zwiększyć swoją marżę zysku. Stworzenie wykonalnych i solidnych procesów w ramach idei lean manufacturing stanowi fundament trwałego rozwoju firmy. Eksperci zajmujący się tą sferą mają ogromny wpływ na zwiększenie ogólnej wartości firmy i obniżenie kosztów, co oznacza, że osoby, u których umiejętności te są na wysokim poziomie, będą obiektem zainteresowania wielu pracodawców na rynku pracy.

4. Kierowanie zespołami

Zarządzanie z pozycji lidera daje organizacji poczucie przywództwa i celu. Umiejętność skutecznego sterowania zespołami ma ogromny wpływ na wyniki produkcyjne. Wpływa również znacząco na jakość i poziom obsługi klienta w ramach usług, które dane przedsiębiorstwo oferuje. Silni liderzy potrafią rozwijać zespoły i wdrażać długoterminowe uzgodnione strategie działania, które są dopasowane do tempa zmian technologicznych i biznesowych. Zdolność bycia liderem i trwały rozwój to pożądane umiejętności w wielu branżach.

5. Odpowiedzialność za efekty

W inżynierii i produkcji istotne jest, aby przestrzegać harmonogramów produkcji tak, by terminy i oczekiwania wyznaczone przez kolegów z pracy, udziałowców i klientów zostały na czas zrealizowane. Jeżeli nie ma osoby odpowiedzialnej za którąś część procesu, może to doprowadzić do utraty przychodów. Właściwe zrozumienie tego, czym jest odpowiedzialność za efekty i udowodnienie tego przez pryzmat swoich działań – czy to w obszarze standardów jakościowych, czy też standardów regulacyjnych – pomaga lepiej kontrolować całe procesy.

6. Zarządzanie wieloma projektami

Podejście oparte na jednoczesnym skupieniu się na kilku zadaniach jest niezbędne, gdy weźmiemy pod uwagę to, że ogromne projekty o dużej wartości stają się coraz bardziej powszechne, szczególnie dzięki zaangażowaniu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Projekty technologiczne realizowane na dużą skalę wymagają solidnych umiejętności z zakresu zarządzania projektami oraz umiejętności jednoczesnego zajmowania się wieloma kwestiami. Właściwe kontrolowanie kosztów i zarządzanie wydajnością to bezapelacyjnie najistotniejsze umiejętności we współczesnym świecie. To od osób utalentowanych, mających obszerną wiedzę z zakresu planowania strategicznego i taktycznego zależy to, czy będzie możliwa realizacja oczekiwań w postaci wysokiej marży zysku.

7. Podejście skoncentrowane na kliencie

Wraz z nieustannym rozwijaniem nowych produktów zarządzanie oczekiwaniami związanymi z podejściem skoncentrowanym na kliencie odgrywa kluczową rolę dla tych firm, które chcą dominować na konkurencyjnym rynku. Gdy klienci są częścią Twojego produktu, o wiele łatwiej jest ich zatrzymać przy sobie. Takie działanie stawia satysfakcję klienta w centrum uwagi i pozwala przedsiębiorstwom uzyskać pozycję lidera w swojej branży. Odpowiedni pracownicy pełnią kluczową rolę w procesie wdrażania podejścia skoncentrowanego na kliencie.

8. Projektowanie procesów technologicznych

Opracowanie schematów technologicznych to bardzo ważny element zarządzania operacyjnego każdego przedsiębiorstwa. Możliwy do realizacji i prawidłowy schemat procesu nie jest zachcianką, lecz koniecznością. Jest on bowiem pierwszym etapem procesu i stanowi filar, na którym opiera się cała struktura operacyjna. Stosowanie zasad logiki do kwestii związanych z wielkością produkcji i popytem pomoże zwiększyć wydajność i ograniczyć koszty produkcji. Dlatego też osoby posiadające odpowiednie umiejętności w zakresie wdrażania nowych procesów stanowią trzon sukcesu działalności produkcyjnej przedsiębiorstwa.

9. Strategia i zmiana

Ponieważ niepewność dominuje w ciągle zmieniającym się środowisku gospodarczym umiejętność dostosowywania się i ewoluowania, poparta solidną strategią, odgrywa kluczową rolę. Elastyczny zespół potrafi pracować wydajnie w okresie zmian bądź gdy obciążenie obowiązkami i presja są większe. Zmiany nie można uniknąć, a posiadanie odpowiednich pracowników, którzy są w stanie zarządzać procesami to bezcenny atut. Wszechstronne, aktywne i posiadające odpowiednie umiejętności osoby podejmujące strategiczne decyzje pomagają firmom zmienić kierunek działania, gdy zachodzi taka konieczność, co ma ogromne znaczenie w konkurencyjnym środowisku biznesowym.

10. Dbałość o szczegóły

Dbałość o szczegóły jest umiejętnością, którą ceni się w każdej dziedzinie biznesu i na każdym szczeblu działalności gospodarczej. W szybko zmieniającym się świecie menadżerowie wysoko cenią profesjonalistów, którzy są perfekcjonistami w swojej dziedzinie i którzy szczycą się tym, że mają oko do wyłapywania szczegółów. Dzięki nim przedsiębiorstwo może znacząco się zmienić, a umiejętność doszukiwania się odstępstw od normy czy też skrupulatne wyłapywanie trendów wśród danych pozwala im tworzyć dogłębne analizy, które skłaniają firmy do pozytywnych zmian, co z kolei jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu.

Jesteśmy wiodącą agencją rekrutacyjną, która ma do dyspozycji globalną bazę danych najbardziej utalentowanych profesjonalistów. Pomożemy Ci wznieść Twoją firmę na wyższy poziom rozwoju, dzięki czemu będziesz zawsze o krok przed konkurencją. Jeżeli chcesz odbyć rozmowę na temat tego, w jaki sposób możemy pomóc Ci pozyskać najlepszych pracowników z odpowiednimi umiejętnościami, już dziś skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów do spraw rekrutacji specjalistycznej.

 

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.