Kiedy masz w planach popołudniową rundę rozmów kwalifikacyjnych na wolną pozycję w twoim dziale, twoim największym zmartwieniem jest przypuszczalnie to, czy uda ci się wybrać właściwego kandydata. To możliwe, że będziesz miał przed sobą wielu podobnych aplikujących, więc jak możesz dokonać wyboru i być pewien, że wyselekcjonowałeś najlepszą osobę na dane stanowisko?


Podczas spotkań z kandydatami z pewnością przyjdą ci do głowy następujące pytania:

  • Czy on lub ona jest w stanie wykonywać tę pracę?
  • Czy ta osoba będzie pasowała do zespołu?
  • Czy będzie pracować efektywnie i z entuzjazmem?

Wywiady behawioralne pozwalają rekruterom ocenić kandydata na bazie pytań, które dotyczą szczegółów ich doświadczenia zawodowego. Na przykład, jak radzili sobie ze skomplikowanymi sytuacjami lub trudnymi ludźmi. Pytania behawioralne pozwalają ci na zdobycie dowodu prawdziwego doświadczenia i podejścia kandydata – które są zwykle najlepszą prognozą tego, w jaki sposób nowy pracownik odnajdzie się w twojej firmie.

Aby znaleźć najlepszą osobę na dane stanowisko, zwróć uwagę na kluczowe obszary, które musisz poznać w trakcie rozmowy: umiejętności zawodowe, dopasowanie kulturowe i postawa. Przed rozmową sporządź listę najważniejszych cech, które muszą posiadać kandydaci, i dobierz swoje pytania do pozycji z tej listy.

Ocena umiejętności zawodowych

W zależności od poziomu stanowiska, na które rekrutujesz, z pewnością będziesz szukał dowodów, że kandydat ma doświadczenie w czymś podobnym. Musisz wiedzieć, że zdoła on poradzić sobie z wyzwaniami na tym stanowisku.

To istotne, by zatrudnić kogoś z właściwym poziomem umiejętności – jeśli ma zbyt mało doświadczenia, trzeba będzie go szkolić. Zbyt duże doświadczenie oznacza z kolei, że może się znudzić i opuścić stanowisko.

Oto kilka przykładów behawioralnych pytań, które pozwolą ci odkryć umiejętności kandydata:

  • Powiedz mi o skomplikowanym problemie zawodowym, z którym miałeś do czynienia. Jak sobie poradziłeś i jaki był rezultat?
  • Opowiedz mi o swoim największym osiągnięciu zawodowym w ostatnich 12 miesiącach. Jakich umiejętności wymagało i jakie korzyści przyniosło twojej organizacji?
  • Pomyśl o projekcie lub sytuacji, w której popełniłeś błąd. Co się stało, jak zareagowałeś na problem i czego się z tego nauczyłeś?

Często jeśli pracodawcy wybierają spośród dwóch osób z tymi samymi kwalifikacjami i doświadczeniem, sukces odniesie osoba, która ma większy entuzjazm względem danego stanowiska.

Określanie kulturowego dopasowania

Zrozumienie, w jaki sposób twój kandydat zachowuje się w konkretnych sytuacjach jest kluczem do określenia, czy będzie on pasował do twojego zespołu i organizacji jako całości. W niektórych przypadkach łatwiej jest zidentyfikować osobę, która nie będzie pasować do firmy!

Podczas rozmowy będziesz musiał zadawać pytania o to, w jaki sposób dana osoba wchodzi w interakcje z kolegami z zespołu, innymi pracownikami organizacji i menedżerami.

Oto niektóre spośród pytań behawioralnych, które mogą określić dopasowanie kulturowe twojego kandydata:

  • Opowiedz mi o najtrudniejszej osobie, z którą pracowałeś, co z tym zrobiłeś i jaki był rezultat?
  • Opisz najlepszego szefa, dla którego kiedykolwiek pracowałeś. W jaki sposób osoba ta wpłynęła na twoje wyniki w miejscu pracy?
  • Jak opisałbyś swoje idealne miejsce pracy? Jaki rodzaj kultury korporacyjnej najbardziej ci odpowiada?

Ocenianie postawy

Pozytywne postawy są zaraźliwe i są wartościowe dla każdego zespołu. Ludzie, którzy dodatkowo mają silną etykę pracy, są szczególnie podziwiani w miejscu pracy, ważne jest zatem, że zatrudnisz kogoś z właściwym podejściem do pracy i kogoś, kto nie będzie obniżał energii zespołu. Często, kiedy pracodawcy mają do wyboru dwie osoby z takimi samymi kwalifikacjami i doświadczeniem, wybierają osobę z większym entuzjazmem i bardziej podekscytowaną pracą na danym stanowisku.

Oto kilka pytań behawioralnych, które mają za zadanie ocenić nastawienie kandydata do pracy:

  • Kiedy osiągnąłeś coś, co – jak sądziłeś – jest niemożliwe do osiągnięcia? Opowiedz mi o sytuacji i jak to osiągnąłeś.
  • Opisz mi sytuację, w której niewystarczający wysiłek twojego kolegi wpłynął negatywnie na ciebie. Jak sobie z tym poradziłeś i jaki był efekt?
  • Opowiedz mi o tym, w jaki sposób udało ci się zintegrować zespół. W jaki sposób wpływałeś na ludzi i budowałeś ich morale?

Podsumowanie 

Wywiady behawioralne mają na celu ocenę poprzednich doświadczeń kandydata, na bazie których można ocenić jego wyniki. Obszarami, które powinieneś ocenić, są:

  •  Umiejętności zawodowe
  •  Dopasowanie kulturowe
  • Postawa

Twoje pytania powinny być skupione wokół ważnych wymagań stanowiska i tego, w jaki sposób kandydat wykazał te cechy w odniesieniu do powyższych obszarów.

Jakie są twoje ulubione pytania behawioralne na rozmowę kwalifikacyjną? Czy myślisz, że trudniej (lub łatwiej) jest na nie odpowiedzieć, niż na standardowe pytania?

Jeśli potrzebujesz więcej informacji lub chcesz porozmawiać o tym, jak możemy pomóc ci zrealizować twoje potrzeby rekrutacyjne, skontaktuj się z jednym z naszych wyspecjalizowanych konsultantów ds. finansów już dziś.

 

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.