Kartka z napisem 'CV' na klawiaturze.
Twoje CV powinno w ciągu kilku sekund przykuć uwagę rekrutera. Od tego właśnie dokumentu zależy, czy zostaniesz w ogóle zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Osoby zajmujące się poszukiwaniem nowych pracowników coraz częściej zalewane są setkami podań o pracę. Sytuacja, w której o jedno miejsce walczy cała rzesza kandydatów, nie jest wcale wyjątkowa. Czasami rekruterzy mają jedynie chwilę, by rzucić okiem na nadesłane życiorysy. W tym czasie muszą podjąć decyzję o dopuszczeniu kandydata do kolejnego etapu, czyli rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli chcesz liczyć się w tym wyścigu, twoje CV musi zawierać (czytelnie i zwięźle podane) następujące informacje:

Wykaz stanowisk i zakres obowiązków

Musisz ściśle dopasować swoje CV do miejsca pracy, o które aktualnie się ubiegasz. Dlatego też nazwa stanowiska i obowiązki zawarte w twojej aplikacji powinny odpowiadać lub być dopasowane do tego, co znajduje się w ofercie pracy. Warto dodać, że przedstawienie zakresu kompetencji jest ważniejsze od samego wypunktowania obowiązków.

Doświadczenie zawodowe

Twoje CV będzie analizowane pod kątem doświadczenia zawodowego. Upewnij się, czy jest ono zbieżne z zadaniami, które czekają na ciebie w przyszłej pracy. Poinformuj także przyszłego pracodawcę o zakresie i rodzaju twojego wkładu w projekty, o których wspominasz w CV.

Umiejętności

Upewnij się, że w aplikacji zamieściłeś informacje o wszystkich niezbędnych umiejętnościach, zdobytych w poprzednich miejscach pracy. Zadeklarowane w CV kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe powinny określać twoją przydatność do zajęcia stanowiska, o które się ubiegasz.

Osiągnięcia

Liczby nie kłamią. Jeśli więc masz spore osiągnięcia, na przykład jako handlowiec, pokaż to w swojej aplikacji. Zaprezentuj twarde dane: liczby, procenty. Pochwal się swoimi wyjątkowymi, ponadstandardowymi wynikami pracy.

Wykształcenie

Nie zapomnij podkreślić atutów związanych z twoim wykształceniem (zdobytymi certyfikatami, odbytymi szkoleniami itp.), szczególnie, jeśli informacje te są kluczowe w procesie selekcji kandydatów aplikujących na dane stanowisko. Jeśli popracowałeś nad wszystkimi wyżej wymienionymi elementami CV, powinieneś zająć się teraz wyglądem, językiem i czytelnością dokumentu. To konieczne, jeżeli chcesz, by twoje CV zwróciło uwagę rekruterów. Koniecznie weź zatem pod uwagę poniższe wskazówki:

Czytelność

Sprawdź, czy układ twojego życiorysu jest jasny i spójny oraz czy posługujesz się maksymalnie dwoma krojami czcionek (możesz także użyć pogrubień, jeśli chcesz wyeksponować jakąś istotną informację). Prezentując swoje umiejętności, osiągnięcia, zakres obowiązków i inne elementy CV, zastosuj wypunktowanie zamiast chaotycznych opisów. Za wszelką cenę unikaj błędów ortograficznych i gramatycznych.

Spójność i porządek

Zadbaj o to, by twoje curriculum vitae nie tylko było zwięzłe, lecz także by informacje w nim zawarte ułożone były w odwrotnym porządku chronologicznym (zdarzenia najnowsze – u góry, starsze – poniżej). Wystrzegaj się trudnych do wyjaśnienia luk w historii zatrudnienia, a także niespójności dotyczących osiągnięć lub zakresu wykonywanych obowiązków.

Odpowiedni język

Sprawdź, czy twoje CV zawiera słowa związane z danym stanowiskiem pracy oraz wymaganiami określonymi w ogłoszeniu. W ten sposób utwierdzisz rekrutera w przekonaniu, że być może jesteś tą osobą, której szuka. Osoba przeprowadzająca proces rekrutacyjny z pewnością będzie wiedziała, na co powinna zwrócić uwagę w aplikacjach kandydatów. Staraj się jednak nie nadużywać specjalistycznego żargonu.

Format CV oraz odpowiednia nazwa pliku

Upewnij się, że plik z twoim CV można łatwo otworzyć, bez potrzeby instalowania specjalnego oprogramowania. Najlepszym wyborem będą formaty pdf. lub doc./docx. Zapisując nazwę pliku, umieść w niej swoje imię i nazwisko, np. „Jan Kowalski-CV”. Do dobrego tonu należy tworzenie plików, których rozmiar nie przekracza jednego megabajta (1 MB). Nikt przecież nie lubi, jeśli ktoś zapycha jego skrzynkę mailową. Pamiętaj, że nawet jeśli dysponujesz wszystkimi wymaganymi przez pracodawcę umiejętnościami, a twoje doświadczenie zawodowe robi wrażenie, to jeśli nie zamieścisz tych informacji w swoim CV, sam stworzysz sobie przeszkody na drodze do celu, jakim jest zdobycie wymarzonej pracy.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.