Ilustracja przedstawiająca dłonie trzymające CV z lupą, smartfonem, okularami i przyborami biurowymi na biurku.
CV to nic innego jak forma osobistej reklamy – im bardziej jest dopracowana w detalach, tym większa szansa na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Dobrze napisany życiorys jest w dzisiejszych czasach „być albo nie być” na rynku pracy, gdyż – jak wskazują badania – rekruterzy przeglądają CV pobieżnie, każdemu poświęcając nie więcej niż 20 sekund. Aby dostać szansę zaprezentowania swoich umiejętności zawodowych podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warto swojemu curriculum vitae poświęcić nieco czasu, by skutecznie przyciągało wzrok. Oto kilka najważniejszych zasad, jak napisać CV, by wyróżniło się na tle setek innych résumé.

Adekwatne do stanowiska

Zredaguj swoje CV tak, by korespondowało z wymaganiami pracodawcy zawartymi w ogłoszeniu, na które odpowiadasz. Wyszczególnij te aspekty swojego wykształcenia, przebytych kursów oraz doświadczenia zawodowego, które pojawiły się w ofercie pracy, zaś pomiń te, które się z nią nie pokrywają. Życiorys adekwatny do stanowiska, na które aplikujesz, sprawi, że rekrutujący odniesie wrażenie, iż znalazł idealnego kandydata. Warto w tym celu również zastosować zwroty, które pojawiły się w ogłoszeniu o pracę. Tak skonstruowane CV będzie bardziej przyjazne dla czytającego.

Pochwal się swoimi osiągnięciami

Zamiast zanudzać osobę rekrutującą szczegółowym opisem swoich dotychczasowych obowiązków, wyszczególnij swoje dokonania, które miały istotny wpływ na rozwój firm, w których pracowałeś. Zaprezentuj swój osobisty wkład w usprawnianie organizacji, pozyskiwanie nowych klientów czy wprowadzenie wymaganych procedur. Więcej o tobie powie wykres prezentujący skalę oszczędności, jakie poczyniłeś dla firmy, niż szczegółowy wykaz obowiązków. Warto wzbogacić swoje CV o wyliczenia i zestawienia, które sprawią, że twoje osiągnięcia będą bardziej ewidentne i przejrzyste.

Zrób dobre wrażenie

Nic tak nie skreśla kandydata na starcie jak błędy! Przed wysłaniem CV koniecznie przejrzyj je pod kątem poprawności ortograficznej, stylistycznej oraz interpunkcyjnej. Pamiętaj również o zastosowaniu słów, które podkreślają twoją aktywność i profesjonalizm: dokonanie, przeprowadzenie, zdobycie, nadzorowanie, ukończenie. Nie zapomnij wspomnieć, w czym byłeś najlepszy lub czego byłeś liderem.

Właściwa struktura życiorysu

Redagując CV, należy przestrzegać uniwersalnych zasad konstrukcyjnych. Dane osobowe i teleadresowe zawsze powinny znaleźć się na początku strony, obok oficjalnego zdjęcia. W dalszej kolejności należy przedstawić zwięzłe podsumowanie zawodowe, stosując zasadę odwróconego porządku chronologicznego – opis stanowisk, obowiązków i dokonań. Na podobnej zasadzie należy opisać przebieg swojej edukacji, w tym również odbyte kursy i szkolenia. Istotne jest, by podkreślić konsekwencję rozwoju zawodowego w opisie swojej ścieżki kariery. Można również wspomnieć o możliwości dostarczenia dyplomów, referencji czy certyfikatów na życzenie przyszłego pracodawcy. Na koniec obowiązkowo należy umieścić zapis zawierający zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb procesu rekrutacji.

Wizualny aspekt życiorysu

Curriculum vitae powinno być przede wszystkim przejrzyste. Wszystkie elementy CV należy czytelnie uporządkować, wyróżniając te najistotniejsze poprzez wyboldowanie, podkreślenie lub wypunktowanie. Tekst życiorysu powinien być zapisany czytelną czcionką na maksymalnie dwóch stronach formatu A4.

Poproś o pomoc

Nie piszesz CV dla siebie, tylko dla innych, dlatego przed wysłaniem aplikacji poproś znajomych o lekturę twojego résumé. Ich cenne uwagi pozwolą ci uniknąć takich błędów, jak literówki czy pisanie nie na temat. Koniecznie uwzględnij ich spostrzeżenia!

 

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.