Osoba przeglądająca wydrukowane CV z widocznymi sekcjami streszczenia i doświadczenia zawodowego.
Dobrze zredagowany list motywacyjny zwiększa szanse na przejście do kolejnego etapu rekrutacji, a nawet ma kluczowy wpływ na zdobycie pracy. O ile CV zawsze piszemy według podobnego wzoru, o tyle w podaniu o pracę mamy szansę się wyróżnić na tle pozostałych kandydatów. Jak napisać list motywacyjny, aby przykuć uwagę rekrutera lub pracodawcy? Jaki powinien być idealny list?

Skierowany do konkretnej osoby

Przed wysłaniem aplikacji warto dowiedzieć się – o ile to możliwe – kto prowadzi daną rekrutację. Dzięki takiej wiedzy możemy spersonalizować swój list motywacyjny, adresując go do konkretnej osoby. Taka aplikacja będzie świadczyć o kreatywności kandydata, a zadany trud wywrze na przyszłym pracodawcy dobre wrażenie. Poza tym spersonalizowane listy motywacyjne zwiększają szansę dotarcia do odpowiedniej osoby. Istotne są również inne detale aplikacji, jak chociażby data, właściwe dane kontaktowe oraz numer oferty, na którą odpowiadasz.

Spójny i logiczny

List motywacyjny powinien być oryginalny, jednak zredagowany według uniwersalnego wzoru. Z jego treścią ogranicz się do jednej znormalizowanej strony maszynopisu (około 1800 znaków ze spacjami), podzielonej na 3–4 akapity. Jak sama nazwa wskazuje, list motywacyjny powinien wyjaśniać, dlaczego aplikujesz na dane stanowisko pracy i dlaczego to właśnie ty jesteś najlepszym kandydatem. Przekonaj przyszłego pracodawcę, ile może zyskać firma na zatrudnieniu cię. Aplikację zakończ podziękowaniem za poświęcony czas. Wyraź także gotowość przybycia na rozmowę kwalifikacyjną w wyznaczonym terminie. Pisz prostym i zrozumiałym językiem, stosując krótkie zdania.

Adekwatny do potrzeb

W internecie można znaleźć mnóstwo gotowych szablonów i wzorów listów motywacyjnych, jednak nie warto z nich korzystać na zasadzie „kopiuj-wklej”. Każda aplikacja powinna być odpowiedzią na treść konkretnej oferty pracy. Zaprezentuj swoje osiągnięcia zawodowe i edukacyjne, wymagane na stanowisku, o które się starasz. Nie zapomnij wzbogacić treści listu motywacyjnego o konkretne przykłady swoich zawodowych dokonań.

Profesjonalny i entuzjastyczny

Daj się poznać w liście motywacyjnym jako profesjonalista, pewien swoich kompetencji, a przede wszystkim zainteresowany stanowiskiem, na które aplikuje. Wyrażaj się zwięźle i jasno. Ogromne znaczenie ma również pozytywny wydźwięk aplikacji.

Przekonujący

Każdy pracodawca szuka najlepszego profesjonalisty, który jest nastawiony na sukces. W liście motywacyjnym masz szansę go przekonać, że firma dużo zyska, zatrudniając właśnie ciebie. Pokaż, jak twój zawodowy potencjał może przełożyć się na rozwój firmy.

Bezbłędny

Nikt nie jest nieomylny, dlatego warto przed rozesłaniem aplikacji poprosić znajomego, by przeczytał nasz list motywacyjny i podzielił się swoimi spostrzeżeniami. Obiektywna lektura pomoże uniknąć błahych błędów, które mogą przekreślić nasz trud włożony w redagowanie podania o pracę.

 

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.