How to explain gaps in employment on your CV

Jeżeli w twojej historii zatrudnienia są duże przerwy czasowe, możesz próbować je pominąć w swoim CV, lub ukryć rozbudowując inne elementy życiorysu, licząc na to, że potencjalny pracodawca nie zwróci na nie uwagi. Jednak wielu rekruterów podejrzliwie odnosi się do zbyt dużej liczby niewyjaśnionych luk w CV i w konsekwencji mogą one zaprzepaścić szanse kandydata na zdobycie pracy. Szczerość osoby starającej się o pracę jest bardzo ważna. Jeśli zamieściłeś kłamstwa w swoim CV, próbując ukryć przerwy w zatrudnieniu poprzez chociażby wydłużenie okresu pracy, musisz się liczyć z tym, że dociekliwy rekruter, który sprawdzi twoje referencje, odkryje oszustwo. Nawet jeżeli nie masz niczego wstydliwego do ukrycia w swoim CV, „białe plamy” w życiorysie zawsze budzą obawy potencjalnego pracodawcy, a podejrzenia i nieufność wobec kandydata mogą całkowicie zaprzepaścić jego szanse na zatrudnienie. Skorzystaj z naszych rad, aby dowiedzieć się, jak wyjaśnić przerwy w zatrudnieniu, by korzystnie zaprezentować się w oczach rekrutera.

Choroba

Tłumaczenie przerwy w zatrudnieniu problemami ze zdrowiem może być trudne. Jeżeli chorowałeś dawno temu – powiedzmy, że przed dziesięcioma laty – w ogóle o tym nie wspominaj. Jeśli zaś luka czasowa w zatrudnieniu dotyczy ostatniego okresu, wyjaśnij przyczyny, nie wchodząc w szczegóły. Możesz uzasadnić dłuższą przerwę w pracy swoim stanem zdrowia, ale zaznacz, że teraz jesteś już w pełni sił i masz silną motywację, by jak najszybciej powrócić na rynek pracy.

Wypowiedzenie lub redukcja etatu

Przerwa w zatrudnieniu spowodowana redukcją etatu nie będzie raczej powodem do przekreślenia szans kandydata w oczach rekruterów. Ważne, byś wyjaśnił w życiorysie powody swojego zwolnienia. Musisz jednak być przygotowany na pytanie o to, w jaki sposób wykorzystałeś przerwę w zatrudnieniu. Najlepiej, jeśli w tym czasie podniosłeś swoje kwalifikacje, np. uzupełniając wykształcenie, kończąc dodatkowe kursy, lub udzielając się jako wolontariusz. Jeśli chcesz, by twoje CV zwiększyło twoje szanse na sukces, warto wzbogacić je o takie elementy.

Podróż

Jeśli twoja przerwa w zatrudnieniu była związana z dłuższą podróżą, powinieneś znaleźć argumenty, że ta przygoda przyczyniła się do twojego rozwoju. Większość pracodawców doceni fakt, że zdecydowałeś się na podróżowanie, zanim zacząłeś poszukiwanie stałej pracy. Niektórzy taką lukę w zawodowym życiorysie będą postrzegać jako potrzebę odreagowania i naładowania się pozytywną energią, dla innych będzie to z kolei dowód twojej niezależności i samoświadomości.

Opieka nad członkiem rodziny

Wiele osób robi sobie dłuższą przerwę w zatrudnieniu z powodu konieczności opieki nad bliską osobą lub wychowywania dzieci. Nie ma w tym nic nagannego, dlatego nie powinieneś próbować ukrywać tego faktu. Jednak dobrze by było, gdybyś wyraźnie zaznaczył w swoim curriculum vitae, że teraz twoje dzieci są już w wieku szkolnym lub jest ktoś inny, kto się nimi opiekuje, a ty jesteś w pełni gotowy, by z zaangażowaniem wrócić do obowiązków zawodowych. Większość rekruterów dopytuje kandydatów o „białe plamy” w życiorysie, dlatego wyjaśnij je w swoim liście motywacyjnym, aby uniknąć kłopotliwych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Mogą one okazać się konieczne, jeżeli twoje wyjaśnienie przerw w zatrudnieniu będą niewystarczające lub enigmatyczne.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.