AI job opportunities

Sztuczna inteligencja (AI) zostanie z nami na zawsze. 

Czym jest AI? Zgodnie z definicją pochodzącą ze słownika Merriam-Webster, jest to „gałąź IT zajmująca się symulowaniem inteligentnego zachowania przez komputery”. W roku 2022 globalny rynek AI wzrósł od 93,5 do 136,6 mld dolarów, a przewiduje się, że liczba ta do roku 2030 szybko wzrośnie do aż 1811,8 mld

Co to oznacza dla Ciebie? To proste – właśnie teraz jest najlepszy czas, by skorzystać ze spektrum możliwości kariery w branży AI! 

W tej chwili nie ma wystarczającej liczby wykwalifikowanych kandydatów na stanowiska w AI. Ponieważ sektor się rozwija, ta luka będzie rosnąć, co zapewni zaangażowanym kandydatom ogromne szanse. 

Dowiedz się, które stanowiska w branży AI są najpopularniejsze, ile możesz zarobić i jak zdobyć wymarzoną pracę w obszarze sztucznej inteligencji. 

Boom na sztuczną inteligencję – co oznacza dla branży technologicznej? 

AI i przyszłość pracy są ze sobą ściśle powiązane. Podczas gdy oczekuje się, że branża AI wygeneruje niemal 100 milionów stanowisk do roku 2025, jej wpływ na sektor technologiczny nie jest jednoznaczny. 

Na które zawody wpłynie sztuczna inteligencja, a które stanowiska zostaną zastąpione przez AI? 

38% ludzi oczekuje, że AI całkowicie wyeliminuje zawody w ich obecnym miejscu pracy w ciągu najbliższych trzech lat. 

Czy AI zabierze nam pracę? Nie przewidujemy aż takiej apokalipsy, ale oczywiste jest, że niektóre stanowiska zostaną zastąpione przez AI. Zawody, które są na to najbardziej narażone, to pierwsza linia wsparcia technicznego, wprowadzanie i analiza danych oraz bardziej podstawowe rodzaje programowania. 

Nawet gdy sztuczna inteligencja stanie się powszechna, ludzka kreatywność, krytyczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów wciąż będą kluczowe na wielu stanowiskach, co oznacza, że szansa na zastąpienie wszystkich pracowników przez AI jest bardzo mała. 

Role związane z AI są już dziś jednymi z najlepiej płatnych stanowisk w branży technologicznej, co oznacza, że sztuczna inteligencja – zamiast zabrać Ci pracę – znacząco pomoże Ci rozwinąć karierę. 

Czy AI zastąpi programistów? 

AI jest już wykorzystywana, by pisać kod i rozwijać oprogramowanie, jednak nie tworzy niczego nowego – po prostu skanuje istniejące bazy danych, szukając w nich punktów odniesienia. Programiści będą nadal potrzebni ze względu na ich kreatywność i umiejętność kodowania na bardziej zaawansowanym poziomie. 

Czy AI stworzy więcej stanowisk pracy? 

Zgodnie z danymi Światowego Forum Ekonomicznego, stanowisk, które stworzy sztuczna inteligencja, będzie globalnie więcej niż tych, które zostaną przez nią zastąpione – różnica wynosi 12 milionów. Oznacza to, że pracownicy sektora technologii, którzy zauważą nowe możliwości i rozwiną swoje umiejętności, będą mieli szansę na wykonywanie zawodu przyszłości związanego ze sztuczną inteligencją. 

Wspaniałe możliwości pracy w branży AI – teraz i w przyszłości 

Ponad 77% firm już korzysta lub eksploruje możliwości AI, nie jest więc zaskoczeniem, że pojawia się mnóstwo stanowisk związanych ze sztuczną inteligencją. Jednak zanim rozpoczniesz pracę w branży AI, dowiedz się, które stanowisko będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze. 

Na jakie stanowiska związane z AI jest popyt? 

Biorąc pod uwagę, jak szybko rozwija się ten sektor, do wyboru jest wiele stanowisk. Poniżej przedstawiamy pięć wybranych, najbardziej pożądanych stanowisk. 

Machine Learning Engineer 

Większość projektów AI opiera się w dużej mierze na machine learning (ML), co oznacza, że rośnie popyt na specjalistów związanych z uczeniem maszynowym. 

Najważniejszym stanowiskiem w obszarze machine learning jest ML Engineer. Jest on odpowiedzialny za rozwijanie, budowanie i wdrażanie modeli oraz systemów uczenia maszynowego. 

ML Engineer działa na styku inżynierii oprogramowania i data science, często ściśle współpracując z osobami na stanowiskach Data Scientist, by projektować i wdrażać modele uczenia maszynowego rozwiązujące konkretne problemy biznesowe. 

Data Scientist 

Analizując i interpretując złożone zbiory danych, które są używane do rozwijania algorytmów napędzających AI, osoby na stanowiskach Data Scientist pełnią ważną rolę w branży AI. Częstym zadaniem Data Scientist jest budowanie i ocena modeli predykcyjnych, pozwalających przewidzieć przyszłe rezultaty. 

AI Researcher 

Stanowisko AI Researchera w branży sztucznej inteligencji jest związane z wieloma wyzwaniami. AI Researcherzy są osobami, które rozwiązują problemy, a ich zadaniem jest poszukiwanie nowych i oryginalnych sposobów tworzenia systemów. Systemy, które tworzą, są często modyfikowane przez osoby pracujące na stanowisku Data Scientist, które zapewniają ich prawidłowe działanie. 

AI Engineer 

AI Engineer buduje i wdraża systemy oraz aplikacje AI. Jego rola obejmuje projektowanie i wdrażanie algorytmów machine learning, integrację systemów AI z istniejącymi aplikacjami, a także optymalizowanie modeli AI pod kątem wydajności i skalowalności. 

AI Architect 

AI Architect jest jak klej, który spaja wszystkie części projektu AI i przez to jest nieco bardziej w niego zaangażowany niż np. Data Scientist. Architekci są odpowiedzialni za planowanie, projektowanie i rozwijanie ekosystemów ułatwiających skuteczną komunikację pomiędzy różnymi technologiami. 

Twoja ścieżka kariery w AI: jak zacząć i wybić się na tle konkurencji? 

Ponieważ AI to szybko rozwijająca się dziedzina, stanowiska istniejące dzisiaj mogą różnić się od tych, które pojawią się w bliskiej przyszłości. Niezależnie od tego, jaka rola Cię interesuje, oto kilka kluczowych sposobów, które zapewnią Ci sukces. 

Jak rozpocząć karierę w branży sztucznej inteligencji? 

Ludzie zainteresowani ścieżkami kariery związanymi ze sztuczną inteligencją mają różne doświadczenia w branży technologicznej – są to między innymi programiści, analitycy danych, managerowie produktu, pracownicy firm telekomunikacyjnych, statystycy i inni. 

Chcąc rozpocząć pracę w AI, warto posiadać solidne podstawy w postaci umiejętności programowania lub analizy danych. Pracodawcy zazwyczaj poszukują kandydatów, którzy chcą się przystosować i zdobywać nowe kompetencje. 

Umiejętności związane ze sztuczną inteligencją, które warto rozwinąć już teraz 

Machine Learning 

Uczenie maszynowe to jedna z najbardziej poszukiwanych umiejętności na rynku pracy AI. Polega ona na szkoleniu maszyn, by wykazywały się inteligencją i odpowiednio reagowały na bodźce w czasie rzeczywistym. 

Aby dostać pracę w obszarze machine learning, niezbędna jest zaawansowana znajomość algorytmów i frameworków ML oraz technik takich jak uczenie głębokie deep learning), uczenie przez wzmacnianie (reinforcement learning) i sieci neuronowe. 

Analiza danych 

Wśród kompetencji niezbędnych na stanowiskach związanych ze sztuczną inteligencją, kluczowa jest doskonała umiejętność analizowania danych. Kandydaci, którzy potrafią korzystać z narzędzi do manipulacji danymi, takimi jak SQL, Pandas czy NumPy, są bardzo pożądani. 

Programowanie 

Znajomość języków programowania może przydać się kandydatom przy ubieganiu się o stanowiska związane z AI.

  • Python: jeden z najczęściej wykorzystywanych języków na świecie, używany przez specjalistów do deep learning, sieci neuronowych, eksploracji danych (data mining) oraz wizualizacji danych.
  • Java: Java jest często używana do wykonywania zadań powiązanych z AI, takich jak programowanie genetyczne, programowanie proceduralne oraz programowanie inteligencji. 
  • R: często stosowany w uczeniu maszynowym, R jest popularnym wyborem w przypadku zadań związanych z AI obejmujących analizę numeryczną, obliczenia statystyczne oraz sieci neuronowe. 
  • C++: elastyczność tego języka sprawia, że jest on użytecznym narzędziem AI, służącym do programowania proceduralnego i manipulowania zasobami sprzętowymi.
  • .Net: platforma do rozwoju oprogramowania od Microsoft zawiera szeroki wybór narzędzi i bibliotek, które mogą być używane do budowania, trenowania i wdrażania modeli uczenia maszynowego. 

Pracodawcy poszukują także kandydatów, którzy mają doświadczenie z odpowiednimi bibliotekami i frameworkami, takimi jak TensorFlow, PyTorch i Scikit-learn. 

Specjalistyczne umiejętności związane z AI 

Istnieje wiele obszarów specjalistycznych w zakresie AI, ale lista eksperckich umiejętności związanych z AI może zawierać: deep learning, architekturę sieci neuronowych, techniki przetwarzania sygnałów, skrypty powłoki (shell scripting) i analizę skupień (cluster analysis). 

Zostaw w tyle konkurencję i zabezpiecz swoją przyszłość w branży technologicznej 

Na pytanie o najważniejsze wyzwanie związane z inwestowaniem w AI, 56% managerów odpowiedziało, że główny problem to „brak niezbędnych umiejętności u pracowników”. Jest to poważna przeszkoda dla właścicieli firm, ale daje też wiele możliwości zmotywowanym kandydatom. 

To nie oznacza, że praca w branży AI jest łatwa. Sztuczna inteligencja nieustannie się rozwija, a to co było faktem wczoraj, dziś już nie musi być prawdą. Aby zyskać informacje na temat najnowszych odkryć i śledzić nowe funkcje algorytmów, konieczne jest śledzenie najnowszych zmian i trendów. 

  • Kursy online: takie platformy, jak Codeacademy, Udemy, edX i Coursera oferują świetne kursy, które pozwolą Ci zapoznać się z najnowszą technologią i najlepszymi praktykami. 
  • Bootcampy: bootcampy AI to doskonały sposób, by szlifować swoje kompetencje z dziedziny AI bez angażowania się w dłuższy program szkoleniowy.
  • Konferencje: uczestnictwo w branżowych wydarzeniach i networking pozwoli Ci poznać najnowsze trendy w AI.
  • Certyfikaty: te programy są zwykle wypełnione wiedzą, ale uważaj – patrząc na to, jak szybko rozwija się branża, jest szansa, że będą one nieaktualne już w chwili rozpoczęcia. 

Projekty AI opierają się na językach programowania takich jak Python, .Net, Java, R i C++. Poza doświadczeniem w programowaniu, idealny kandydat powinien wyróżniać się krytycznym myśleniem, okiem do szczegółów i doskonałymi umiejętnościami komunikacyjnymi. 

Piotr Jeziorski, Associate Executive Manager w Michael Page 

Dlaczego praca w AI to świetna ścieżka kariery? 

Do roku 2030 światowy PKB wzrośnie o 15,7 bln dolarów dzięki sztucznej inteligencji. Ten wzrost, w połączeniu z obecną luką talentów i niedoborem kompetencji oznacza, że nie ma lepszego czasu, by zacząć pracować w branży AI. 

Zatrudnienie w tak szybko rozwijającym się sektorze często wiąże się z różnorodnymi możliwościami rozwoju, elastycznymi warunkami pracy oraz atrakcyjnymi wynagrodzeniami. 

Zarobki w branży sztucznej inteligencji: ile będziesz zarabiać? 

Z powodu niedoboru wykwalifikowanych pracowników, rynek pracy sztucznej inteligencji jest rynkiem kandydata. Oznacza to, że możesz wynegocjować bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. 

Ile zarabia Machine Learning Engineer? 

Machine Learning Engineer może żądać wynagrodzenia w wysokości od 39 do 91 tys. euro rocznie (w zależności od doświadczenia). 

Ile zarabia Data Scientist? 

Średnie roczne zarobki Data Scientist to pomiędzy 39 a 65 tys. euro. 

Ile zarabia AI Researcher? 

Roczne wynagrodzenie AI Researchera zwykle zamyka się w widełkach od 31 do 52 tys. euro. 

Ile zarabia AI Engineer? 

Roczne zarobki AI Engineera to od 40 do 78 tys. euro. 

Ile zarabia AI Architect? 

AI Architect może żądać rocznej pensji w wysokości od 76 do 140 tys. euro. 

Jak znaleźć wymarzoną pracę w branży AI 

Bootcampy lub hackathony 

Takie wydarzenia mogą pomóc Ci szybko rozwinąć praktyczne umiejętności, niezbędne do pracy na dobrym stanowisku związanym z AI. Są świetną okazją do networkingu i mogą okazać się bezpośrednią trampoliną do kariery. 

Firmy i instytucje szkoleniowe 

Szkolenia zapewniają kompleksowe programy i oparte na praktycznych wyzwaniach projekty, w których maksymalnie rozwiniesz swoje umiejętności związane z AI. Dzięki wykładowcom będącym ekspertami w swoich dziedzinach, branżowym kontaktom i certyfikatom, centra szkoleniowe mogą być świetnym startem do poszukiwania wymarzonej pracy w branży AI. 

Organizacje branżowe 

Profesjonalne podmioty związane z AI organizują wydarzenia, które są doskonałymi platformami networkingowymi. Co więcej, organizacje te często mają swoje portale z ogłoszeniami o pracy, gdzie znajdziesz oferty od cenionych pracodawców. 

Media społecznościowe 

Serwisy społecznościowe, takie jak LinkedIn, pomagają prowadzić networking z innymi specjalistami z branży sztucznej inteligencji. Śledząc odpowiednie firmy online, możesz zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami związanymi z AI oraz z ofertami pracy. 

Specjaliści ds. rekrutacji 

Wszystkie powyższe pomysły wymagają sporo pracy, ale nie martw się, możemy Ci pomóc. Michael Page jest ekspercką firmą rekrutacyjną specjalizującą się m.in. w AI. Dysponujemy globalną bazą wiodących pracodawców z branży technologicznej. Powiedz nam o swoich oczekiwaniach, a w krótkim czasie pomożemy Ci znaleźć idealną pracę w branży AI. 

Michael Page zapewnia stałe wparcie w zakresie kompetencji w obszarze AI oraz oczekiwań pracodawców. Pomożemy Ci zaplanować Twoją ścieżkę kariery! 

Kariera w AI 

Rynek AI czeka prognozowany wzrost wartości o aż 1226% do roku 2030. Jeśli rozpoczniesz karierę w obszarze sztucznej inteligencji już dziś, niedługo będziesz przebierać w ofertach pracy na najlepszych stanowiskach. 

Znajdziemy dla Ciebie idealnie dopasowane stanowisko w branży AI. Nie czekaj, aż możliwości same do Ciebie przyjdą – skorzystaj ze swojej wiedzy i szerokiej siatki kontaktów branżowych, by przyspieszyć rozwój kariery w rozwijającym się obszarze sztucznej inteligencji. 

 

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.