Uśmiechnięty mężczyzna w okularach korzystający z laptopa w pomieszczeniu.

Branża IT jest obecnie tak popularna, że nawet ludzie w niewielkim stopniu zainteresowani technologią wiedzą, na czym polega praca na najbardziej znanych stanowiskach. Być może widzieli serial o start-upach w Dolinie Krzemowej, czy też obejrzeli telewizyjną rozmowę ekspertów od cyberbezpieczeństwa na temat sztuczek hakerów.

Ale branża technologiczna nieustannie ewoluuje i pewne nowe stanowiska w IT są mniej oczywiste. Ile osób byłoby w stanie opisać zakres obowiązków specjalisty ds. Internetu Rzeczy czy blockchain developera? Niewiele – ale te fascynujące zajęcia zyskują na znaczeniu i jeśli rozważasz rozpoczęcie kariery w IT, warto przyjrzeć się im z bliska.

Dlaczego warto pracować w nowym obszarze IT?  

Jakie są korzyści płynące z wyboru niszowej, ale przyszłościowej ścieżki kariery w IT? Oto pięć powodów, dlaczego warto się specjalizować.

  • Mniejsza konkurencja – Nawet na rynku pracownika znalezienie wymarzonej pracy może być wyzwaniem. Jeśli skupisz się na wąskiej specjalizacji, będzie Ci łatwiej wyróżnić się z tłumu. 
  • Pracodawcy chętniej zatrudniają ze względu na potencjał – W relatywnie dojrzałej specjalizacji, takiej jak tworzenie stron i aplikacji internetowych czy cloud maintenance, pracodawcy kładą nacisk na doświadczenie i kwalifikacje. W nowej lub niszowej specjalizacji z kolei są skłonni wybierać kandydatów, którzy mają talent i gotowość do nauki w czasie pracy.   
  • Krótsza ścieżka awansu – W niszowej lub nowej branży możesz szybko stać się ekspertem i osobą, do której wszyscy pracownicy organizacji będą zwracać się ze sprawami związanymi z Twoim obszarem specjalizacji. To sprawi, że trudno Cię będzie zastąpić. Aby zachęcić Cię do pozostania, Twój pracodawca może zaoferować Ci kuszącą gratyfikację finansową i szybką ścieżkę awansu.
  • Wysoki poziom satysfakcji – Specjaliści w niszowych branżach często czują się bardzo związani z tym, czym się zajmują. Praca w rozwijającej się specjalizacji może być bardzo motywująca, ponieważ nawet drobne zadania mogą mieć znaczący wpływ na rozwój całego obszaru.
  • Możliwości networkingowe — Networking to kluczowa umiejętność dla ambitnych specjalistów z branży IT, więc jeśli pracujesz w popularnym obszarze, możesz czuć się przytłoczony liczbą potencjalnych kontaktów. Dla odmiany, jako analityk badawczy kryptowalut będziesz częścią mniejszej, ale bardzo zaangażowanej społeczności podobnie myślących entuzjastów, a wielu z nich może zaoferować Ci pomoc i wsparcie.

4 innowacyjne stanowiska w IT w roku 2022 

Fascynuje Cię sztuczna inteligencja? Chcesz, by smartwatche były jeszcze sprytniejsze? Wierzysz, że kryptowaluty to przyszłość finansów? Oto cztery nowe stanowiska technologiczne, które pozwolą Ci podążać za pasją.

Inżynier ds. sztucznej inteligencji/machine learning 

Machine learning (uczenie maszynowe) i sztuczna inteligencja (AI) to coś więcej niż tylko roboty i superkomputery grające w szachy. Jako inżynier ds. machine learning będziesz tworzyć programy i algorytmy, które pozwalają systemom podejmować działania niewymagające otrzymania polecenia od operatora. To rozwijający się obszar technologiczny, którego wpływ na ludzkie życie stale wzrasta, zapewniający działanie wielu rozwiązaniom – od oprogramowania do rozpoznawania mowy, po spersonalizowane kanały informacyjne i filtry antyspamowe.

Popyt na inżynierów ds. AI i machine learning jest duży i wciąż rośnie. Ta technologia stosowana jest w branżach tak różnych, jak bankowość, farmacja, e-commerce i tłumaczenia. Stanowisko najniższego szczebla może obejmować zaprojektowanie i wdrożenie czatbota dla platformy zakupowej, a specjaliści z większym doświadczeniem mogą pracować nad samochodami autonomicznymi, oprogramowaniem do diagnostyki medycznej w oparciu o sztuczną inteligencję lub systemami zabezpieczającymi przed oszustwami. 

Kluczowe umiejętności i kwalifikacje inżyniera ds. AI / machine learning: 

  • dyplom magistra w adekwatnej dziedzinie; 
  • doskonała znajomość matematyki, statystyki, rachunku prawdopodobieństwa i algorytmów; 
  • biegła znajomość języków programowania, takich jak Python, JavaScript lub języki z rodziny C; 
  • praca zespołowa i komunikacja – większość specjalistów ds. machine learning pracuje w zespołach.

Specjalista ds. Internetu Rzeczy 

Współcześnie komputery i smartfony reprezentują zaledwie ułamek urządzeń podłączonych do internetu. Fizyczne obiekty, takie jak termostaty, sprzęt oświetleniowy, drukarki, zegarki czy monitory serca – a to tylko niektóre z nich – mogą także funkcjonować online. Te urządzenia, wraz z kokpitami, sieciami i bazami danych niezbędnymi, by je obsłużyć, tworzą szeroki ekosystem zwany Internetem Rzeczy (Internet of Things – IoT).

Krótko mówiąc, praca specjalisty ds. Internetu Rzeczy polega na tworzeniu i utrzymywaniu czujników i oprogramowania, które umożliwia tym urządzeniom szybkie i płynne łączenie się z innymi systemami. Konkretny zakres obowiązków specjalisty ds. IoT będzie różnić się w zależności od branży, ale może obejmować:

  • analizowanie potrzeb użytkowników i tworzenie odpowiednich rozwiązań IoT, odpowiadających na te wymagania; 
  • projektowanie i wdrażanie oprogramowania i infrastruktury niezbędnej dla konkretnych zastosowań IoT; 
  • monitorowanie i rozwiązywanie problemów związanych z działaniem rozwiązań IoT za pomocą zaawansowanych narzędzi.

Biorąc pod uwagę miliardy urządzeń, które odgrywają kluczową rolę w opiece zdrowotnej, transporcie, przemyśle i rozrywce, popyt na specjalistów ds. IoT w najbliższej dekadzie powinien tylko rosnąć.

Kluczowe umiejętności i kwalifikacje specjalisty ds. Internetu Rzeczy: 

  • doskonałe zrozumienie zagadnień związanych z czujnikami i bezprzewodowymi systemami komunikacji; 
  • znajomość języków programowania, takich jak Python i JavaScript; 
  • wiedza na temat mobilnych systemów operacyjnych; 
  • wysoko rozwinięte umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów.

Blockchain developer 

Blockchain developer to stanowisko, na które jest obecnie bardzo duży popyt. Firmy z takich branż jak finanse, opieka zdrowotna lub kryptowaluty potrzebują tych specjalistów, aby tworzyć systemy, które zapisują i przechowują dane blockchain, zapewniając bezpieczeństwo cyfrowych transakcji. Wiele dużych korporacji ma obecnie wyspecjalizowane działy blockchain, a utalentowani blockchain developerzy mogą spodziewać się wielu propozycji pracy i wysokiego wynagrodzenia.

Typowy zakres obowiązków blockchain developera obejmuje pisanie i testowanie kodu do aplikacji, które mają styczność z technologią blockchain. Wielu pracodawców oczekuje także, by developerzy angażowali się w globalną społeczność blockchain oraz oceniali pojawiające się nowe narzędzia i technologie.

Kluczowe umiejętności i kwalifikacje blockchain developera: 

  • doskonała znajomość przynajmniej jednego języka programowania wysokiego poziomu; 
  • duża wiedza o algorytmach i strukturach danych; 
  • znajomość kryptografii; 
  • zrozumienie inteligentnych kontraktów (smart contracts).

Analityk badawczy kryptowalut 

Kryptowaluty takie jak Bitcoin czy Ethereum korzystają z technologii szyfrowania i blockchain, aby zapisywać transakcje za pośrednictwem zdecentralizowanego systemu.

Ponieważ pojawia się coraz więcej kryptowalut i związanych z nimi technologii, instytucje finansowe stają przed wyzwaniem związanym ze śledzeniem wszystkich nowości. Pomocny może okazać się analityk badawczy kryptowalut (crypto research analyst) – ci specjaliści analizują trendy i ceny różnych kryptowalut, dzięki czemu klienci mogą podejmować mądre decyzje inwestycyjne. Pracując w dynamicznym środowisku, analitycy badawczy kryptowalut mają za zadanie przygotowywać ustrukturyzowane raporty na temat kryptoaktywów i sprawdzać raporty stworzone przez swoich współpracowników. 

Inaczej niż w przypadku innych rozwijających się stanowisk w IT, analitycy badawczy kryptowalut nie potrzebują szerokiego wachlarza umiejętności technologicznych, by odnieść sukces. Niezbędne jest zainteresowanie rynkiem kryptowalut oraz chęć angażowania się w wiele forów i platform związanych z kryptowalutową społecznością.

Kluczowe umiejętności i kwalifikacje analityka badawczego kryptowalut: 

  • zainteresowanie rynkiem kryptowalut i technologią blockchain; 
  • skupienie na szczegółach i rozwiązywanie problemów; 
  • wiedza o protokołach, sieciach i aktywach; 
  • umiejętność wyszukiwania informacji i komunikacji pisemnej.

Masz umiejętności, motywację i pasję do innowacji, niezbędne do osiągnięcia sukcesu w nowej dziedzinie IT? Prześlij nam swoje CV.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.