15 błędów podczas rozmowy o pracę

Jeśli twoje CV i list motywacyjny były na tyle imponujące, że zaproszono cię na rozmowę rekrutacyjną, to dobry znak. Masz spore szanse zdobyć pracę, pod warunkiem, że dobrze przygotujesz się do interview. Nawet najbardziej doświadczonych profesjonalistów zjada trema lub popełniają błahe błędy, przez co zaprzepaszczają swoją szansę. A wystarczy przecież wiedzieć, czego unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oto najczęstsze błędy:

Nieodrobiona praca domowa

Nawet jeśli jesteś pewien swoich kompetencji, przed rozmową o pracę dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz. Przejrzyj jej stronę internetową (w szczególności zakładkę „O nas” oraz portfolio) i zapoznaj się z misją oraz celami biznesowymi organizacji. Sprawdź, kto jest jej największą konkurencją i najpoważniejszym graczem w danej branży.

Spóźnienie

Tylko dobra wymówka może cię usprawiedliwić, jeśli zjawisz się na rozmowie kwalifikacyjnej za późno. Spóźnienia nie robią dobrego wrażenia na żadnym rekruterze ani pracodawcy.

Nieodpowiedni strój

Chociaż trendy modowe zmieniają się jak w kalejdoskopie, to rozmowa kwalifikacyjna – jako spotkanie biznesowe – wymaga zachowania odpowiedniej etykiety. Schludny i klasycznie elegancki wygląd zapewni ci dobre pierwsze wrażenie.

Nerwowe zachowania

Sprawdzanie telefonu, skubanie skórek wokół paznokci czy żucie gumy – żadne z tych zachowań nie jest na miejscu podczas rozmowy o pracę.

Uboga mowa ciała

Kontakt wzrokowy, odpowiednia postawa, pozytywne nastawienie, pewny uścisk dłoni – to zachowania, które mogą przyczynić się do zakończenia rozmowy rekrutacyjnej sukcesem.

Niejasne i pokrętne odpowiedzi

Zastanów się chwilę, zanim odpowiesz na pytania, które padną w czasie rozmowy o pracę. Unikaj kłopotliwego „zacinania się” – takie zachowanie nie wzbudzi zaufania rekrutera. Staraj się również mówić głośno i wyraźnie, aby twój rozmówca nie musiał powtarzać pytań ani domyślać się brzmienia co drugiego słowa.

Negatywne wypowiedzi na temat poprzedniego pracodawcy

Tym, czego zdecydowanie należy unikać na rozmowie kwalifikacyjnej, jest narzekanie na poprzedniego lub aktualnego szefa. Niezależnie od tego, jak despotyczny bądź nieudolny był twój przełożony, nie mów o nim źle – takie zachowanie nie najlepiej o tobie świadczy.

Brak pytań do pracodawcy

Zadawanie pytań w czasie interview jest dobrze postrzegane przez rekruterów. To dowód na to, że faktycznie jesteś zainteresowany pracą w danej firmie i chcesz się więcej o niej dowiedzieć.

Kłamstwa w CV

Cokolwiek napiszesz w swoim curriculum vitae, może to zostać zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Konfabulacje na temat doświadczenia zawodowego lub wykształcenia mogą na długo zszargać ci reputację.

Zbyt osobisty i poufały styl

Unikaj opowiadania osobistych historii w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Nie mów, że potrzebujesz pracy, by spłacić masę długów. Nie zachowuj się również zbyt zarozumiale ani nie spoufalaj się z rekruterem (nie wspominając już o flirtowaniu). Takie zachowania są nie na miejscu – nawet wtedy, gdy jesteś bardzo pewny swoich szans.

Brak dodatkowego CV

Przynieś na rozmowę o pracę kilka dodatkowych kopii swojego CV na wypadek, gdyby interview przeprowadzało z tobą kilka osób. Takie zachowanie będzie świadczyć o twoim bardzo dobrym przygotowaniu.

Nieodpowiednia postawa

Zanim usiądziesz, poczekaj aż prowadzący rozmowę rekrutacyjną wskaże ci odpowiednie miejsce. Nie garb się i nie siedź niedbale – takie zachowanie może być odczytane jako objaw niepewności lub lekceważenia.

Dyskusja o zarobkach i urlopie

Do czasu, gdy temat pieniędzy oraz czasu wolnego od pracy nie pojawi się podczas rozmowy, nie podejmuj go pierwszy. Poczekaj, aż rekruter sam go zainicjuje.

Przeklinanie

Zachowaniem, którego należy najbardziej unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest przeklinanie i nadużywanie niestosownego słownictwa. Wulgaryzmami na pewno nie zapunktujesz u przyszłego pracodawcy.

Brak odzewu po spotkaniu

Uważasz, że niezbyt dobrze wypadłeś podczas interview? Napisz e-maila, w którym wyrazisz swoje zainteresowanie pracą i podziękujesz za spotkanie. Takie zachowanie to objaw uprzejmości, która może się w przyszłości opłacić.

 

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.