Mężczyzna w słuchawkach prowadzi wideorozmowę z kobietą na ekranie.

Szukanie pracy w dobie cyfryzacji jest znacznie prostsze – również rozmowy o pracę wyglądają inaczej niż kiedyś. Zamiast jechać na rozmowę osobiście, możemy ją przeprowadzić z jakiego miejsca chcemy, dzięki wideokonferencji. Jak mieć pewność, że podczas rozmowy online wypadniemy równie profesjonalnie jak podczas spotkania na żywo? Oto kilka naszych wskazówek.

1. Sprawdź, czy Twój komputer jest w pełni sprawny

Czy masz aktualną wersję Skype’a? Czy laptop jest naładowany? Czy połączenie z Internetem jest sprawdzone? Gdy upewnisz się, że wszystkie te rzeczy działają, unikniesz stresu przed rozmową.

2. Czekaj na swoją kolej, aby odpowiedzieć na pytanie

Zauważyłeś, że głos na Skypie dochodzi czasem z opóźnieniem? Jest to spowodowane kiepskim połączeniem internetowym po obu stronach i może powodować niezręczny moment, gdy jedna osoba skończyła mówić, a druga chce odpowiedzieć. Rozmowa pójdzie płynnie, jeśli odczekasz chwilę, zanim zechcesz coś powiedzieć, aby odpowiedź zdążyła dotrzeć do odbiorcy.

3. Patrz w kamerę

To naturalne, że będziesz kierował wzrok na osobę prowadzącą rozmowę, ale zwalcz ten nawyk. Patrz prosto w kamerę, a wyjdziesz na osobę bardziej zaangażowaną, nawiązując kontakt wzrokowy. Pamiętaj, że twoja twarz na ekranie jest znacznie większa. 

4. Pomyśl o otoczeniu

Spraw, aby otoczenie, w którym przebywasz w trakcie rozmowy, wyglądało maksymalnie profesjonalnie. Niech tło, na którym siedzisz, będzie gładkie; wówczas nie będzie rozpraszało uwagi rozmówcy. Upewnij się, że światło pada na Ciebie, w przeciwnym razie będzie ciężko cię dostrzec w cieniu.

5. Zminimalizuj ryzyko przeszkód w trakcie rozmowy

Wycisz telefon. Zamknij wszystkie inne karty na swojej przeglądarce. Wyłącz wszystkie powiadomienia na komputerze. Jeśli mieszkasz z innymi domownikami, upewnij się, że wiedzą o Twojej rozmowie i dadzą Ci swobodną przestrzeń do jej przeprowadzenia. Trzymaj z dala wszelkie zwierzęta domowe – ostatnia rzecz, jakiej potrzebujesz to szczekający pies lub kot wskakujący na klawiaturę podczas rozmowy o pracę!

6. Zaktualizuj swój profil na Skypie

Sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej zależy od drobnych detali, jak na przykład nazwa użytkownika na Skypie. Może warto stworzyć osobne konto służbowe, z pełnym imieniem i nazwiskiem i profesjonalnym zdjęciem?

7. Stwórz plan awaryjny

Czy, na wypadek jakichkolwiek problemów technicznych, masz dane kontaktowe do Twojego rozmówcy, takie jak numer telefonu? Bonusem posiadania dodatkowo adresu mailowego jest możliwość wysłania miłej wiadomości oraz podziękowania kilka dni po rozmowie.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.