Mężczyzna poprawiający niebieską marynarkę i krawat.
Rozmowa kwalifikacyjna wymaga poczynienia pewnych przygotowań, podobnie jak egzamin. Pozornie niewiele potrzeba, aby podczas interview zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy. Odrobina kreatywności, zaangażowania i czasu, jaki poświęcimy na przygotowanie, mogą mieć kluczowy wpływ na zdobycie wymarzonej pracy. Oto kilka wskazówek, jak dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.

Zrób rozpoznanie

Zanim udasz się na spotkanie z rekruterem lub pracodawcą, postaraj się zgromadzić jak najwięcej informacji o firmie, w której chciałbyś zostać zatrudniony. Podstawą jest znajomość oferowanych przez nią usług i produktów. Poznaj specyfikę branży, prześledź konkurencję. Pomocny w tej kwestii będzie internet. Nie ograniczaj się tylko do przejrzenia strony www swojego potencjalnego pracodawcy – sprawdź także kanały social media oraz branżowe publikacje. Rekruter zapewne będzie chciał sprawdzić, czy orientujesz się w potrzebach firmy, znasz jej dokonania lub ewentualne słabe strony. Takie przygotowanie pozwoli ci profesjonalnie odpowiedzieć na szereg podchwytliwych pytań, które często są elementem rozmów kwalifikacyjnych.

Pamiętaj o wymaganiach

Dokładna analiza oferty pracy oraz wymagań na stanowisku, o które się starasz, pozwoli ci przewidzieć pytania, jakie mogą paść podczas rozmowy o pracę. A dzięki temu będziesz mógł również przygotować pożądane odpowiedzi. Postaraj się ułożyć spójną prezentację, w której przedstawisz się jako idealny kandydat na to stanowisko. Podczas interview dobrze widziane jest również zadawanie pytań rekruterowi.

Próba generalna

Masz szansę lepiej wypaść na spotkaniu oko w oko z rekruterem, jeśli wcześniej pokusisz się o symulację rozmowy kwalifikacyjnej z kimś znajomym. Sprawdź na nim, czy twoje argumenty są przekonujące, a prezentacja wystarczająco spójna i klarowna. Być może spostrzeżenia twojego przyjaciela pozwolą ci wyeliminować proste błędy lub tiki, których nie jesteś świadomy.

Autoreklama to podstawa

Rozmowa o pracę to forma reklamy – im lepiej się sprzedasz, tym większy będzie na ciebie popyt. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym kandydatem ubiegającym się o to stanowisko, musisz więc zrobić wszystko, by wyróżnić się na tle innych. Przekonaj swojego przyszłego pracodawcę, że twoje dotychczasowe doświadczenie i osiągnięcia zawodowe mogą przekuć się na realne korzyści dla firmy, w której chcesz się zatrudnić.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.