Mężczyzna stoi na monetach, grafika na tablicy w tle
Do negocjowania wysokości wynagrodzenia musisz się odpowiednio przygotować. Twoje oczekiwania finansowe powinny być realne i adekwatne do twoich umiejętności oraz doświadczenia zawodowego. Musisz także w zwięzły i jasny sposób przedstawić je pracodawcy. Jeśli nie wiesz, jak skutecznie walczyć o odpowiednie wynagrodzenie, skorzystaj z naszych porad.

Poznaj swoją wartość

Przed rozpoczęciem negocjacji płacowych dowiedz się, ile zarabia się na takim stanowisku, jak twoje. Skorzystaj np. z Przeglądów Wynagrodzeń dostępnych na naszej stronie internetowej. Popytaj również kolegów po fachu, ile zarabia się w ich firmach na podobnych stanowiskach.

Poznaj możliwości finansowe firmy

Równie istotne jest, by przed przystąpieniem do negocjowania zarobków lepiej poznać kondycję finansową firmy, jej pozycję na rynku i najnowsze ruchy kadrowe. To pomoże ci dostosować twoje oczekiwania finansowe do możliwości pracodawcy oraz lepiej zrozumieć trudności, na jakie możesz napotkać podczas negocjacji.

Określ swoje potrzeby

Przegląd wynagrodzeń, którego dokonałeś, skonfrontuj ze swoimi wymaganiami. Zastanów się, ile pieniędzy potrzebujesz, abyś mógł:
• regulować wszystkie swoje zobowiązania finansowe;
• czuć się usatysfakcjonowany wysokością pensji (twoje minimum);
• być naprawdę zadowolony z propozycji (twój cel).
Dwa ostatnie punkty powinny być wyznacznikiem wysokości pensji, do której osiągnięcia powinieneś dążyć. Pamiętaj, aby negocjowanie wynagrodzenia rozpoczynać od wyższej kwoty, by ewentualnie mieć z czego rezygnować.

Trzymaj się zasad

Jak negocjować pensję z potencjalnym pracodawcą, aby nie popełnić faux-pas? Nigdy nie poruszaj tematu wynagrodzenia jako pierwszy. Jeśli pracodawcy będzie zależało na zatrudnieniu właśnie ciebie i rozpocznie negocjacje, a nawet zaproponuje ci konkretną kwotę, znajdziesz się w idealnej sytuacji, aby rozmawiać o pieniądzach. Jeśli rekruter zapyta cię o oczekiwania finansowe, możesz poprosić go o więcej informacji na temat stanowiska i obowiązków, które się z nim wiążą. Powiedz o analizie wynagrodzeń, której dokonałeś przed rozmową kwalifikacyjną. Dodaj, iż chciałbyś, aby twoja pensja była adekwatna do twojego doświadczenia zawodowego oraz umiejętności.

Rozważ inne opcje

Negocjacje płacowe wcale nie muszą wiązać się z pieniędzmi. Jeżeli możliwość negocjowania pensji jest mocno ograniczona, pomyśl o innych, pozapłacowych alternatywach, które by cię satysfakcjonowały. Program szkoleń lub elastyczne godziny pracy to tylko niektóre z propozycji, które warto rozważyć, rozmawiając o wynagrodzeniu. Być może firma jest w stanie zaoferować przejrzystą ścieżkę kariery lub możliwość ponownego negocjowania zarobków po okresie próbnym. Warto rozważyć takie opcje, rozpoczynając rozmowę o pieniądzach z przyszłym pracodawcą.

Wybierz najlepszą ofertę

Pracodawcy doceniają kandydatów, którzy potrafią twardo i uczciwie negocjować wynagrodzenie. Ta umiejętność może także świetnie się sprawdzić na stanowisku, którego dotyczy rekrutacja. Taki pracownik z pewnością będzie wartościowym nabytkiem dla zespołu.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.