Sprawdź nowe oferty i znajdź pracę swoich marzeń.
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach rekrutacyjnych.
Pomożemy Ci zatrudnić najlepszych pracowników lub znaleźć pracę Twoich marzeń.
Zmiana pracy nie jest nigdy łatwym zadaniem. Ostatnie tygodnie na starym stanowisku będą wiązały się z pożegnaniami z kolegami, wysyłaniem e-maili do osób z zewnątrz, z którymi chcesz pozostać w kontakcie oraz, rzecz jasna, zamykaniem niedokończonych projektów.
To wszystko dzieje się, kiedy przygotowujesz się do rozpoczęcia kolejnego wyzwania.
Pokusa, aby natychmiast poinformować swoją sieć kontaktów o zmianie, może być trudna do odparcia, jak wiele innych rzeczy. Skorzystaj z naszych pięciu porad, dzięki którym twoje ostatnie tygodnie w starej pracy i pierwsze tygodnie w nowej staną się tak łatwe do przetrwania, jak to tylko możliwe.
Ostatniego dnia w starej pracy wyślij informację do swoich kontaktów z biznesowych sieci społecznościowych, takich jak LinkedIn czy Goldenline, wyjaśniając, że rozpoczynasz nowe wyzwanie i podsumowując wszystko, czego nauczyłeś się na dotychczasowym stanowisku.
Staraj się jednak ograniczyć ten typ aktywności w społecznościach do absolutnego minimum swojego pierwszego dnia na nowym stanowisku. W końcu, nie chcesz rozpoczynać pracy (lub jeść lunchu z nowymi kolegami) z głową zatopioną w komórce, odpowiadając na gratulacje.
Ostatniego dnia pracy wyślij także e-mail do dotychczasowych kolegów – dzięki temu osoby, które do tej pory nie wiedziały o zmianie, będą miały szansę dowiedzieć się, że podejmujesz nowe wyzwanie. To także świetna okazja, by podkreślić swój profesjonalizm, pozostawiając po sobie dobre wspomnienie.
Choć może wydawać się to kuszące, by skrytykować dotychczasowego pracodawcę, pamiętaj, że w dzisiejszym świecie wirtualne (ale i „realne”) opinie mogą pozostać „w obiegu” przez długi czas. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest zrobić złe wrażenie w poprzedniej firmie – w końcu ludzie zmieniają pracę dość często, i wkrótce ty sam możesz pracować znów z tymi samymi osobami.
Zachowaj swoje myśli dla siebie i wykorzystaj je jako bazę do przemyśleń, co poszło nie tak, by upewnić się, że ta sama sytuacja nie powtórzy się w twojej nowej pracy.
Teraz jest dobry czas na to, by zbudować relację mentoringową z szanowanym przez ciebie kolegą ze starej firmy – powinien być on mile zaskoczony, że o to zapytasz! Mentoring to doskonały sposób, by uczyć się od doświadczonych kolegów, a to scementuje twoją zawodową relację z nimi na długi czas.
To może być także dobry pomysł w odniesieniu do nowej firmy, ale nieco później – w końcu, pierwszych 90 dni będzie dla ciebie czasem nauki, nie ma więc powodu dodawać sobie więcej wyzwań, niż to konieczne.
Postaraj się ustalić – wraz ze swoim nowym zespołem – cele, które chcesz osiągnąć podczas pierwszych tygodni w nowej pracy. Mogą być one związane z nauczeniem się nowych produktów czy zdobyciem certyfikatu w zakresie programu komputerowego, którego będziesz używał. Możesz także postawić sobie za cel szlifowanie umiejętności związanych ze zwiększaniem efektywności.
To pomoże ci szybciej zrozumieć swój nowy zespół i nowe stanowisko, a twoim nowym kolegom pozwoli przekonać się, że traktujesz nową pracę poważnie i chcesz się w niej rozwijać, osiągając swoje cele.
Być może opuściłeś swoje poprzednie stanowisko, ponieważ było stresujące, lub nie byłeś usatysfakcjonowany z pracy, lub nie dogadywałeś się z przełożonymi. Pamiętaj, że podjąłeś to wyzwanie, ponieważ pragnąłeś zmiany – więc zmierz się z nim i pozwól sobie cieszyć się tą szansą.
Jeśli czujesz, że nadszedł czas na zmianę (tempa pracy, biura, miasta lub stanowiska), skontaktuj się z konsultantem Michael Page, aby rozpocząć poszukiwanie nowej pracy.
Odkryj więcej porad na temat rozwoju kariery!