Kobieta z laptopem i tabletem w nowoczesnym biurze.

Praca ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i może być doskonałą motywacją służącą do osiągania celów również w życiu prywatnym. Jednak, aby obowiązki zawodowe sprawiały nam radość, ważne jest odpowiednie nastawienie i równowaga, które sprawią, że będziemy się cieszyć każdym dniem. Jak je odnaleźć? Poniżej prezentujemy 10 praktycznych porad!

1. Asertywność, czyli naucz się mówić „nie”

Dobry start i pierwsze wrażenie są ważne, ale zdarza się, że rozpoczynając nową pracę, zgadzamy się na zbyt wiele obowiązków, aby jak najlepiej wykazać się przed przełożonymi lub współpracownikami. Przyjmowanie na siebie zbyt wielu zadań to błąd – podejmujmy się jedynie takich, które są zgodne z naszymi kompetencjami. Tylko wtedy będziemy je w stanie sumiennie wykonać, zachowując przy tym odpowiednią jakość. Przepracowanie sprawi, że poziom naszego stresu wzrośnie, a spadnie dokładność i efektywność. Pamiętaj, że asertywność jest ceniona przez managerów na równi z zaangażowaniem.

Powiązane: 10 pytań, które warto sobie zadać, analizując swoją sytuację zawodową

2. Rób to, co lubisz

Jednym z najważniejszych aspektów, wpływających na szczęście zawodowe, jest znalezienie odpowiedniej ścieżki kariery. Nie zawsze jest to łatwe – proces poszukiwania idealnej pracy może trwać latami. Ważne jest jednak, by nie ustawać w poszukiwaniach i podjąć starania w znalezieniu swojego wymarzonego miejsca. Weź pod uwagę, że większość swojego życia spędzasz w pracy – jeśli nie czujesz się w niej szczęśliwy, bez wątpienia odbije się to na Twoim zdrowiu i życiu osobistym. 

3. Nie pracuj tylko dla pieniędzy

Pieniądze są ważne, ale nie powinny być jedyną wartością czy motywacją, którymi się kierujemy w naszym życiu zawodowym. Jeśli pracujemy wyłącznie dla pieniędzy, warto rozważyć zmianę ścieżki kariery i poszukać takiej pracy, która oprócz zaspokojenia potrzeb finansowych, pozwoli na samorealizację, rozwój i przyniesie upragnioną satysfakcję

4. Nie przestawaj się uczyć

Przez całe życie będziemy spotykać na swojej drodze osoby, które mają od nas większe doświadczenie. Jest to zupełnie naturalne i nie należy się tym martwić. Wręcz przeciwnie – to doskonała okazja, aby zdobyć dodatkową wiedzę i umiejętności. Bądźmy otwarci na naukę przez całe życie, bo dzięki niej stajemy się bardziej świadomi, wykształceni, zyskujemy pewność siebie i spełniamy się zawodowo.

5. Bądź aktywny poza pracą

Jeśli jesteśmy przygnębieni lub przytłacza nas liczba obowiązków zawodowych, nasza motywacja spada, również poza godzinami pracy. Warto jednak zadbać o balans w życiu i urozmaicać czas spędzany poza pracą. Sport, spotkania z przyjaciółmi, udział w wydarzeniach kulturalnych – możliwości jest wiele i wszystko zależy od tego, co sprawia nam przyjemność. Funkcjonowanie w trybie „praca – dom” dzień po dniu nie jest korzystne i powoduje znużenie. Starajmy się urozmaicać nasz tydzień o różne aktywności, które pomogą nam naładować akumulatory i zapomnieć na chwilę o obowiązkach zawodowych. Nie samą pracą człowiek żyje!

Powiązane: Kiedy warto zmienić pracę?

6. Utrzymuj zdrową równowagę

Bardzo duży wpływ na poczucie szczęścia ma równowaga pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Czasem nasza praca może być stresująca i zdarzają się momenty, gdy musimy zostać w biurze dłużej, aby dokończyć jakieś zadanie lub dotrzymać umówionego terminu. Ważne jest jednak, aby po powrocie do domu zapomnieć o obowiązkach, poświęcić się pasjom albo rodzinie, zrelaksować i oczyścić umysł.

7. Graj zespołowo

Zgrany zespół jest jedną z największych wartości każdej firmy i zwykle jest też źródłem jej największych osiągnięć. Złożone, duże projekty wymagają zaangażowania wielu osób, różnorodnych kompetencji czy spojrzenia na zagadnienie z kilku perspektyw. Działając w pojedynkę, szybko zorientujemy się, że nasza praca nie przynosi spodziewanych rezultatów.

8. Dbaj o zdrowie

Dbanie o zdrowie powinno być priorytetem każdego z nas. Zaangażowanie w pracę jest bardzo ważne, ale jeśli się przepracowujemy, żyjemy w permanentnym stresie i w związku z tym często chorujemy, to organizm daje nam znak, że nadszedł czas na zmianę. Nie należy poświęcać zdrowia dla kariery.

9. Wyloguj się.

Przeważającą część każdego dnia spędzamy online. Czy to właściwe? Stała koncentracja na ekranie smartfona, tabletu czy laptopa sprawia, że przestajemy skupiać się na tym, co jest naprawdę ważne – na świecie rzeczywistym. Cierpi na tym nie tylko nasze zdrowie, ale i relacje z rodziną czy przyjaciółmi. Starajmy się odejść od ekranu na kilka godzin, skupmy swoją uwagę na otaczającym nas świecie, doceniajmy świat wokół nas.

10. Żyj pełnią życia

Być może traktujesz pracę jako najważniejszy element swojego życia i nigdy się nie zatrzymujesz w dążeniu do osiągnięcia coraz to bardziej ambitnych celów zawodowych, ale… to złe podejście. Każdy człowiek potrzebuje czasem odetchnąć – zrobić przerwę, wziąć dzień wolny, wykorzystać urlop, całkowicie odcinając się od pracy. Zdrowa równowaga między życiem zawodowym a osobistym ma duży wpływ na satysfakcję w pracy i poczucie szczęścia w domu.

Jesteś gotowy na kolejny krok w karierze? Skontaktuj się z nami.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.