Brak snu może być powodem spadku Twojej wydajności w pracy. Założymy, że to tylko jedna źle przespana noc, która skutkuje tym, że następnego dnia możesz czuć się mniej wydajny. Wyobraź sobie, jak to by na Ciebie wpłynęło, gdybyś nie spał dobrze przez tydzień lub miesiąc? Brak snu może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Mając to na uwadze, chcemy pomóc Ci rozpoznać moment, w którym brakuje Ci snu oraz pomóc Ci w zwalczaniu problemu, abyś mógł być szczęśliwszy i zdrowszy w swoim miejscu pracy.

Zmęczenie to nie jedyny sygnał, że może nie śpisz wystarczająco długo. Zbyt mało snu może przejawiać się na wiele sposobów i ważne jest, abyś potrafił to skutecznie rozpoznać.

Oto niektóre z kluczowych oznak niewystarczająco długiego snu:

1. Wahania nastroju

Kiedy jesteśmy zmęczeni, będzie trudno przywiązywać wagę do tego, jak prezentujemy się w pracy. Może być trudno zachować profesjonalizm i pozytywne nastawienie, kiedy jesteśmy niewyspani. Jeśli cierpisz na nietypowe wahania nastroju, może to wynikać właśnie z braku snu.

2. Brak koncentracji

Wszyscy doskonale wiemy, jak frustrujące mogą być trudności z koncentracją w pracy. Zwłaszcza gdy towarzyszy temu napięty grafik. Może to być nie tylko irytujące, ale może również wpłynąć na ogólną wydajność i spowodować niedotrzymanie terminów. Brak koncentracji może być skutkiem zmęczenia, dlatego ważne jest, aby wysypiać się przed udaniem się do biura.

3. Zapominanie

Nie każdy z nas ma świetną pamięć, ale kiedy starasz się zapamiętać szczegóły zadania z rana lub e-maila z dnia poprzedniego, może to mieć negatywny wpływ na twoją wydajność w pracy. Zapominanie o różnych sprawach może wynikać ze zmęczenia, którego przyczyną jest brak wystarczającej ilości snu.

4. Słabe wyniki

Gdy pojawia się przed tobą nowa rola, w której musisz się odnaleźć, strasz się wykonywać swoje obowiązki z największą starannością. Może to skutkować tym, że zostaniesz do późna w biurze. Przez dużą ilość nowych obowiązków, które przed tobą stanęły, nie możesz spokojnie spać w nocy, bo wciąż o tym myślisz, martwiąc się o zadania, które musisz wykonać następnego dnia. Chociaż może to wydać się trudne, spróbuj się zrelaksować po powrocie do domu. Zwiększy to Twoją wydajność w pracy następnego dnia i osiągniesz lepsze wyniki.

Jeśli okaże się, że cierpisz na bezsenność i nie jesteś pewien, jak sobie z tym poradzić, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, który będzie w stanie udzielić Ci porady medycznej, aby Ci pomóc.

Jak poprawić jakość snu

Jakość snu można poprawić na wiele sposobów. Zalecana długość snu wynosi od siedmiu do dziewięciu godzin.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zasnąć i dzięki temu następnego dnia lepiej czuć się w pracy:

  • Unikaj napojów zawierających kofeinę po południu i przed snem.
  • Zrelaksuj się przed snem. Kąpiel lub czytanie mogą w tym pomóc.
  • Unikaj korzystania z telefonu i tabletu przed snem. Światło na tych urządzeniach emituje podobne światło do dziennego i może spowodować, że nie będziesz mógł zasnąć.
  • Regularnie ćwicz. Kiedy spalasz więcej kalorii w ciągu dnia, będziesz bardziej zmęczony wieczorem i z łatwością zaśniesz.
  • Oddziel swoją sypialnię w taki sposób, żeby było to miejsce przeznaczone tylko do spania. Siedzenie w nocy lub leżenie na łóżku w ciągu dnia może spowodować, że Twój umysł skojarzy to miejsce z brakiem snu.
  • Pamiętaj, aby stworzyć wygodne środowisko do spania. Obejmuje to dobrą temperaturę w pokoju, oświetlenie czy pościel.

Dbając o swój sen, wzbogacasz swoje życie zawodowe

Jeśli okaże się, że równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym zostaje zachwiana, warto porozmawiać o tym z szefem. Brak snu może prowadzić do braku koncentracji a nawet powodować choroby. Branie dni wolnych z powodu zmęczenia nie jest rzadkością i ważne jest, aby firmy pomagały rozwiązać te problemy, ponieważ może to bezpośrednio wpłynąć na wyniki finansowe.

 

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.