Sprawdź nowe oferty i znajdź pracę swoich marzeń.
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach rekrutacyjnych.
Pomożemy Ci zatrudnić najlepszych pracowników lub znaleźć pracę Twoich marzeń.
Poziom szczęścia w pracy ma bezpośredni związek z Twoim nastrojem poza nią. Ignorowanie negatywnych emocji może prowadzić do frustracji czy stresu i na pewno nie sprawi, że problemy znikną same. Poniżej podpowiadamy, co może wpływać na złe samopoczucie w pracy i wskazujemy, jak w prosty sposób je poprawić.
Czy bierzesz udział w szkoleniach i czujesz, że stale się rozwijasz? Czy może osiągnąłeś punkt, w którym tylko dodatkowa nauka pozwoli Ci postawić kolejny krok w życiu zawodowym? Warto określić co pogarsza Twój nastrój w pracy. Często źródłem problemów bywa zbyt duże lub zbyt małe obłożenie obowiązkami, złe relacje lub konflikt ze współpracownikami, brak awansu czy podwyżki. Ważne jest, by z maksymalną dokładnością określić swoje frustracje i ich przyczyny. Jeśli ciężko pracujesz i dostarczasz świetne wyniki, ale nie jesteś doceniany, lub jeśli pracujesz na awans, który stale się opóźnia, możesz doświadczyć spadku produktywności. Jeśli z kolei Twoje cele są nieosiągalne lub nie ma ich wcale, Twoja motywacja łatwo może rozpłynąć się w powietrzu. Naprawienie każdej z wymienionych sytuacji może być dużym wyzwaniem. Jednak w dobrze zarządzanej organizacji z pewnością otrzymasz pomocną dłoń od swojego mentora czy managera i razem znajdziecie odpowiednie rozwiązanie. Skutki stresu czy frustracji mogą być poważne i nie należy ich bagatelizować.
Niezależnie od sytuacji, nie powinieneś skupiać się wyłącznie na negatywach – w ten sposób nie pomagasz ani sobie, ani swoim współpracownikom czy pracodawcy. Warto zachować profesjonalizm. Jeśli w pracy będziesz czuć zdenerwowanie albo zły nastrój, daj sobie pięć minut na uspokojenie, wyjdź na spacer, zaczerpnij świeżego powietrza lub napij się kawy. Choć może być to bardzo trudne, nie pokazuj wszystkim w biurze, że zmagasz się z problemami. Skup się na pozytywach, np. na tym, że wkrótce zaczniesz szukać nowej, lepszej pracy. Porozmawiaj o swoich odczuciach z przyjaciółmi i rodziną – czasem to wystarczy, aby wyrzucić z siebie złe emocje i oczyścić umysł. Ludzie, którzy dobrze Cię znają, pomogą Ci odzyskać pewność siebie, skupić na kolejnych krokach albo podsuną jakąś radę. Być może to pomoże Ci znaleźć rozwiązanie i poprawi nastrój, zwiększając entuzjazm. A tego przecież najbardziej Ci potrzeba, niezależnie czy planujesz pozostać w aktualnej firmie, czy poszukać nowego pracodawcy.
Zdarzają się momenty w karierze zawodowej, że Twoja praca nie została doceniona lub ktoś niesłusznie zakwestionował Twoje kompetencje, co spowodowało spadek samooceny i pewności siebie. Rozwiązaniem może być wtedy rozmowa z bezpośrednim przełożonym. I choć nie musi być to komfortowe, to pamiętaj, że rolą managera jest nie tylko zarządzanie, ale też radzenie sobie z tego typu problemami i wspieranie członków zespołu. Jeśli Twój szef nie zauważył, że jesteś z czegoś niezadowolony, powinieneś zwrócić jego uwagę na tę sprawę, bo może okazać się, że problem rozwiąże się błyskawicznie. Jednak zanim pójdziesz do swojego przełożonego, przygotuj sobie listę tematów, o których chcesz z nim porozmawiać. Dzięki temu poczujesz się bardziej swobodnie, będziesz lepiej skoncentrowany i nie umkną Ci ważne aspekty wymagające przedyskutowania.
Jeśli kilkukrotnie zgłaszałeś swoje problemy, ale sprawy nadal pozostały bez rozwiązania, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że i następnym razem nic się nie zmieni. Być może w Twoim dziale albo na Twoim stanowisku nie ma możliwości otrzymania awansu, podwyżki czy zmiany zakresu obowiązków, a zatrudnienie nowych osób, które odciążą zespół, nie wchodzi w grę. To może oznaczać, że nadszedł już odpowiedni moment na zmianę pracy. W Michael Page codziennie rozmawiamy z kandydatami, którzy nie są usatysfakcjonowani swoim aktualnym stanowiskiem, sprawdzając wszystkie dostępne możliwości, by znaleźć dla nich idealną pracę.
Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.
Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy.