Sprawdź nowe oferty i znajdź pracę swoich marzeń.
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach rekrutacyjnych.
Pomożemy Ci zatrudnić najlepszych pracowników lub znaleźć pracę Twoich marzeń.
Wszyscy musimy czasem prosić o pomoc – nawet najbardziej doświadczeni pracownicy mogą czuć się przeciążeni ogromem pracy lub „zawiesić się” na jakimś problemie, co sprawi, że góra zadań urośnie. Jeśli jesteś obciążony nadmiarem pracy, nie cierp w milczeniu. To nikomu nie pomoże – ani tobie, ani twojemu przełożonemu, ani zespołowi. Zatem weź głęboki oddech i dowiedz się, jak poradzić sobie w tej sytuacji.
Umów się na spotkanie ze swoim menedżerem i dobrze przygotuj się do rozmowy. Postaraj się określić, dlaczego jesteś przepracowany. Czy właśnie trwa „gorący” czas w roku lub poproszono cię o wykonanie więcej pracy niż zazwyczaj? Może być tak, że nagle musiałeś zastąpić kolegę, który jest na zwolnieniu lekarskim lub nadprogramowy projekt zabiera czas przeznaczony na twoje codzienne obowiązki. Określenie, dlaczego twoje obciążenie wzrosło i w jaki sposób wpływa to na twoje wyniki – oraz rezultaty zespołu – jest dobrym punktem do rozpoczęcia dyskusji.
Proszenie o pomoc pokazuje raczej siłę niż słabość. Jeśli masz właściwe podejście, udowadniasz, że nie tylko dbasz o najwyższą jakość swojej własnej pracy, ale także czujesz się odpowiedzialny za firmę i masz na względzie jej najlepsze interesy.
Jeśli potrzebujesz pomocy, twoje możliwości są szersze, niż myślisz: większość ludzi, czy to członek zespołu, czy menedżer, będzie czuła się doceniona, jeśli zwrócisz się do nich po pomoc. Pokazuje to, że przywiązujesz wagę do ich rad i ufasz, że będą pomocne.
Rezultat rozmowy może jednak okazać się niezadowalający, jeśli pójdziesz do swojego szefa i będziesz narzekać, że nie możesz poradzić sobie z pracą. Zamiast tego pokaż przełożonemu, że chcesz wykonywać swoje zadania bardziej efektywnie i masz wystarczająco dużo pokory, by nie bać się prosić o pomoc.
Ostatni punkt jest kluczowy: pokazuje, że naprawdę dokładnie przemyślałeś sprawę i zainwestowałeś swój czas, by rozwiązanie sytuacji było z pożytkiem dla każdego.
Pamiętaj, że twój przełożony jest po to, aby dawać ci wskazówki i ostatecznie nagrodzić cię za podjętą inicjatywę. Potraktuj tę sytuację jako okazję do potwierdzenia, że masz dobre relacje z szefem oraz że przejmujesz pełną odpowiedzialność i masz chęć znalezienia rozwiązania.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak uzyskać życiową równowagę, sprawdź inne nasze artykuły na temat jakości życia w pracy.
Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.
Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy.