Grupa przyjaciół śmiejąca się i pracująca przy stole.

Poczucie szczęścia jest dla wielu z nas jednym z kluczowych czynników przy wyborze ścieżki zawodowej. Praca, którą wykonujemy, musi nam przynosić satysfakcję i poczucie samorealizacji, a nie być tylko smutnym obowiązkiem. Aspektów, które mają wpływ na poziom naszego szczęścia jest bardzo wiele – możliwości rozwoju, obowiązki, realizowane zadania, docenienie przez przełożonych i współpracowników czy wartości, jakie reprezentuje nasz pracodawca. W odpowiedzi na pytanie czy jesteśmy w odpowiednim miejscu i punkcie rozwoju może nam pomóc „test kariery”. Dzięki niemu dowiemy się także co wstrzymuje nasz rozwój oraz jakie możemy wprowadzić zmiany, aby jeszcze lepiej wykorzystać możliwości zawodowe.

Jak przeprowadzić test kariery i co może wpłynąć na nasze poczucie szczęścia w pracy? Poniżej prezentujemy kilka przydatnych porad.

Dlaczego wybór ścieżki kariery jest istotny?

Znalezienie właściwej ścieżki kariery nie jest łatwe. Często decyzję o wyborze zawodu podejmujemy jeszcze przed rozpoczęciem lub w trakcie studiów, gdy nasze pojęcie na temat danej pracy czy zadań z nią związanych jest niewielkie. Na pewno też wśród znajomych możemy wskazać przynajmniej jedną osobę, która po latach zmieniła swoją ścieżkę zawodową, bo ta dotychczas obrana nie dawała jej satysfakcji. Zdobycie „pracy marzeń” może zająć nawet kilka lat – nigdy jednak nie powinno się przestawać dążyć do tego celu. Większą część naszego życia spędzamy w pracy, dlatego zdecydowanie warto podjąć wysiłek, aby sprawiała nam ona maksymalną przyjemność.

Podstawowe aspekty pracy, które wpływają na poziom Twojego szczęścia

Pewne obszary związane z naszą pracą mogą mieć bezpośredni wpływ na odczuwalne poczucie szczęścia. Rozwój kompetencji „twardych”, „miękkich”, ciekawe i wymagające wyzwania adekwatne do umiejętności, poziom odpowiedzialności, wynagrodzenie, jasna ścieżka kariery czy poczucie docenienia to tylko niektóre z nich. Oczywiście na pewne kwestie, jak lokalizacja biura czy czas dojazdu do pracy, nie mamy wpływu. Jednak na wiele innych aspektów, przy odpowiednim wysiłku i zaangażowaniu, możemy wpłynąć lub zainspirować naszego managera, przełożonego czy lidera w firmie do ich zmiany w przyszłości. Dobry i świadomy pracodawca liczy się z głosem swojego zespołu i powinien dbać o poziom naszej satysfakcji.

Środowisko pracy: Ogromny wpływ na nasze szczęście, ale też zdrowie i poczucie bezpieczeństwa ma środowisko pracy, w którym funkcjonujemy. Podstawą jest czyste i uporządkowane biurko, ergonomiczne stanowisko pracy oraz narzędzia niezbędne do realizacji zadań. Bałagan, brak okien i dostępu naturalnego światła mogą zaś sprzyjać demotywacji i złemu nastrojowi. Wszystkie czynniki, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie, warto na bieżąco zgłaszać pracodawcy – tylko dobre środowisko pracy sprawi, że do biura będziemy przychodzić z przyjemnością.

Dopasowanie ścieżki kariery do wartości: Wpływ na poziom szczęścia w pracy ma również zgodność naszych wartości z tymi reprezentowanymi przez pracodawcę. Wartości są bowiem fundamentem, w oparciu o który podejmujemy życiowe decyzje, to one napędzają nas do osiągania celów, zarówno osobistych, jak i zawodowych. Jeśli więc firma, w której jesteśmy zatrudnieni, działa w sposób nieetyczny lub promuje poglądy sprzeczne z naszymi przekonaniami, zapewne nie będziemy się dobrze czuć w jej strukturach, co koniec końców wpłynie negatywnie na nasze nastawienie do pracy.

Kultura firmy: Kultura organizacyjna jest jednym z najważniejszych elementów budujących osobowość firmy. Warto, aby była spójna z naszą wizją i oczekiwaniami. Sposób rozwiązywania problemów, dbanie o rozwój zatrudnionych, angażowanie pracowników w życie firmy – kultura organizacji powinna być odzwierciedlana na każdym etapie. Znalezienie miejsca, które jest zgodne z naszymi preferencjami sprawi, że będziemy w pracy szczęśliwsi.

W jaki sposób wybrać ścieżkę kariery?

Wybór odpowiedniej ścieżki kariery to proces, o którym łatwiej jest rozmawiać, niż wcielić go w życie. Już w szkole średniej słyszymy, aby wybierać przedmioty, które potencjalnie mogą wpisać się w naszą przyszłą karierę. To błąd, bo czy mając 16 czy 17 lat możemy przewidzieć, co będziemy robić w przyszłości?

Wybór drogi zawodowej powinien wynikać z tego, co lubimy robić i jak lubimy pracować. Ważne jest, by czerpać wiedzę ze wszystkich swoich doświadczeń i podejmować świadome decyzje na każdym etapie kariery. Nie wszystko dzieje się od razu i może zdarzyć się, że trafimy do firmy, która nie będzie do nas pasować, mimo iż na pierwszy rzut oka wydawała się idealnym miejscem. Zanim zdecydujemy się co chcemy robić przez resztę życia, zbierajmy doświadczenia, rozwijajmy się i uczmy. Zawodowy „raj na ziemi” może czekać tuż za rogiem.

Jesteś gotowy na kolejny krok w karierze? Skontaktuj się z nami.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.