Mężczyzna w biurze czytający dokument przy laptopie i kawie
Odejście z pracy wymaga zastosowania odpowiednich reguł – podobnie jak szukanie zatrudnienia czy udział w rekrutacji. Składając wypowiedzenie, warto zadbać nie tylko o swój interes, ale również postarać się, by pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie. Zmiana pracy nie musi przecież oznaczać palenia za sobą mostów.
Jak profesjonalnie odejść z pracy? Oto kilka cennych wskazówek:

Przygotowania

Wszelkie kroki zmierzające do złożenia rezygnacji poprzedź gruntowną analizą argumentów za i przeciw oraz obszerną listą powodów. To pozwoli ci uzyskać absolutną pewność, że podjęta decyzja jest słuszna. Upewnij się, jaki okres wypowiedzenia cię obowiązuje. Przed zmianą pracy zabezpiecz się, podpisując wstępną umowę z przyszłym pracodawcą. Zanim obwieścisz wszystkim zamiar rezygnacji z pracy, spotkaj się ze swoim przełożonym – powinien się o tym dowiedzieć pierwszy, bezpośrednio od ciebie. Odpowiednio przygotuj się do takiego spotkania, by nie dać się zbić z tropu.

Rozmowa z szefem

Poproś przełożonego o spotkanie w dogodnym dla obu stron terminie. Im lepiej będziesz przygotowany do rozmowy, tym większy będzie twój komfort psychiczny. Zakomunikuj chęć złożenia wypowiedzenia, rzeczowo i klarownie uzasadniając swoją decyzję. Zaproponuj termin rozwiązania umowy za porozumieniem stron, na warunkach satysfakcjonujących i ciebie, i firmę. Możesz poinformować szefa o swoich dalszych planach zawodowych, ale nie musisz zdradzać żadnych szczegółów.

Rezygnacja

Rezygnacja z pracy wymaga zachowania oficjalnego trybu. Po rozmowie z przełożonym musisz złożyć wypowiedzenie w wersji pisemnej – w formie emaila, tradycyjnego listu z potwierdzeniem odbioru lub osobiście. W piśmie nawiąż do ustaleń poczynionych w trakcie spotkania. Jeszcze raz krótko podaj powód rezygnacji i chęci zmiany pracy. Wyraźnie zaznacz zamiar rozwiązania stosunku pracy w oparciu o porozumienie stron. Wspomnij, czego miałeś okazję się nauczyć w firmie. Podziękuj za możliwość pracy na danym stanowisku i życz firmie kolejnych sukcesów. Pozytywny wydźwięk wypowiedzenia działa na twoją korzyść.

Dokończenie spraw i zamknięcie projektów

Mówią, że nieważne jak zaczynasz, ale ważne jak kończysz. Niech rezygnacja z pracy nie zatrze dobrej opinii, na którą ciężko pracowałeś. Podczas okresu wypowiedzenia nie dawaj sobie forów, bądź pracowity i obowiązkowy. Rzetelnie przekaż swojemu następcy projekty, których nie zdążysz ukończyć podczas trwania okresu wypowiedzenia. Postaraj się również, aby informacja o twojej rezygnacji z pracy dotarła do wszystkich osób, z którymi współpracowałeś – klientów, kontrahentów, partnerów. Przekaż im kontakt do swojego następcy. W ostatnim dniu pracy możesz wysłać pożegnalnego maila do swoich kolegów. Podziękuj im za wspólnie przepracowany czas i zostaw do siebie kontakt na przyszłość.

Dobre wrażenie na koniec

Nawet jeśli nie zawsze twoje relacje z przełożonym czy współpracownikami układały się pozytywnie, zadbaj o dobre wrażenie na koniec. Zmiana pracy nie powinna się wiązać z paleniem za sobą mostów. W przyszłości możesz bowiem potrzebować referencji od swojego byłego szefa lub wsparcia kolegów, z którymi pracowałeś. Zastosowanie właściwych zasad podczas odchodzenia z pracy zapewni ci na długo dobrą opinię i przyczyni się do rozbudowania twojej sieci kontaktów.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.