Sprawdź nowe oferty i znajdź pracę swoich marzeń.
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach rekrutacyjnych.
Pomożemy Ci zatrudnić najlepszych pracowników lub znaleźć pracę Twoich marzeń.
Wraz ze wzrostem znaczenia roli CFO, dział finansowy staje się coraz istotniejszy dla firmy. W szczególności specjaliści od analizy finansowej, prognozowania i budżetowania jawią się jako kluczowe zasoby w strategicznym planowaniu przyszłych operacji. To właśnie dlatego pracodawcy i rekruterzy dokładnie przyglądają się CV analityków finansowych.
Jak możesz najlepiej zaprezentować miękkie i twarde umiejętności w CV, żeby wyróżnić się z tłumu kandydatów? Dowiedz się, w jaki sposób rekruter czyta twoje curriculum vitae.
Twój potencjalny pracodawca najpierw spojrzy na twoje wcześniejsze doświadczenia zawodowe, by zyskać pojęcie, co udało ci się zdziałać w tej branży. Kilka lat pracy w kontrolingu, planowaniu i budżetowaniu będzie wielką przewagą twojego CV. Zrób listę poprzednich stanowisk, podając daty, kiedy tam pracowałeś – to da rekruterowi klarowny wgląd w twoje doświadczenie. Marta Kulik, Senior Consultant w Michael Page, twierdzi, że „kandydaci z doświadczeniem w obszarze BI są także bardzo pożądani, ponieważ są przyzwyczajeni do tworzenia strategicznych analiz i pracy z danymi”.
„Jako analityk finansowy, jesteś odpowiedzialny za sukces finansowy organizacji” – mówi Marta Kulik. Jak możesz zademonstrować swoje umiejętności analityczne na papierze? „Pomyśl o zadaniach, za które byłeś odpowiedzialny w swojej ostatniej pracy. Czy tworzyłeś raporty i przedstawiałeś je swojemu szefowi? Czy korzystałeś z konkretnych narzędzi? Dodaj tę informację w formie punktów pod konkretnym stanowiskiem”.
Dobry analityk finansowy zna od podszewki program Microsoft Excel. Jeśli jesteś w stanie uzupełnić swoje techniczne umiejętności o znajomość MS Access, SQL i VBA, jesteś na dobrej drodze. Szczególnie jeśli pracujesz na dużych zbiorach danych, dobre zrozumienie VBA może być konieczne do zoptymalizowania Twojej efektywności w pracy. W przypadku, gdy brakuje ci koniecznego know-how w zakresie korzystania z tych narzędzi, postaraj się uzupełnić luki. Poszukaj kursów online lub po prostu poproś kolegów z pracy o pomoc.
Pomyśl o tym, że Twoje CV to pierwsza prezentacja, którą przedstawiasz swojemu potencjalnemu nowemu pracodawcy. Przedstaw swoją sylwetkę w dwóch, trzech zdaniach. Marta Kulik rzuca światło na szerszy obraz: „Jako potencjalny pracownik w dużej organizacji z ludźmi z całego świata, musisz mieć otwarty umysł, znać języki i rozumieć różne kultury. Co więcej, jako analityk finansowy, naprawdę musisz pokazać, że masz biznesowe podejście do zagadnienia, jesteś wymagający i bardzo cierpliwy”. Podkreśl to w swoim CV!
W erze globalizacji i digitalizacji, nie trzeba o tym przypominać. Płynne posługiwanie się angielskim w mowie i piśmie to w większości firm konieczność. Co więcej, musisz opanować techniczny żargon właściwy dla twojej specjalizacji. Jak wykażesz swoje umiejętności w CV? Jeśli masz profil na LinkedIn, prawdopodobnie jest on prowadzony po angielsku. Upewnij się, że informacje są aktualne i zawrzyj link do profilu w swoim CV. Czy prowadziłeś jakieś prezentacje lub webinary, które są dostępne na YouTube lub Vimeo? Załącz link, jeśli uważasz, że materiał pasuje do opisu stanowiska. Znajomość dodatkowych języków jest także wielkim plusem, gdyż będziesz w stanie pracować na regionalnych rynkach, posługując się lokalnym językiem.
Są dwa kluczowe wskaźniki, które pomogą ci zaprezentować twoją probiznesową postawę. Po pierwsze – liczy się wrażenie, jakie robi twoje zdjęcie. Upewnij się, że wygląda profesjonalnie. Po drugie, rekruterzy i pracodawcy będą bardzo zainteresowani tym, czy pracowałeś na poprzednich stanowiskach dłużej niż dwa lata. Powinieneś także wspomnieć o projektach, które prowadziłeś.
Jakich narzędzi używasz do raportowania? Powinieneś znać te podstawowe – takie jak Cognos, Oracle lub Hyperion. Jeśli znasz jakieś dodatkowe programy, to rzecz jasna pozwoli ci się to wyróżnić. Upewnij się jednak, że znasz podstawy i koniecznie wspomnij o nich w swoim CV.
Ważne jest także, abyś wspomniał o swoim dyplomie uzyskanym na takim kierunku jak finanse, księgowość, ekonomia lub w innych, pokrewnych dziedzinach. Jeśli nie wspomnisz o swoim wykształceniu, rekruter może pomyśleć, że go nie masz. Jeśli masz kwalifikacje, powinieneś to pokazać – szczególnie w swoim CV.
Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.
Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy.