Sprawdź nowe oferty i znajdź pracę swoich marzeń.
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach rekrutacyjnych.
Pomożemy Ci zatrudnić najlepszych pracowników lub znaleźć pracę Twoich marzeń.
Pandemiczna rzeczywistość, a wraz z nią wzrost popularności pracy zdalnej, wymusiły na firmach całkowite przeformatowanie myślenia o zarządzaniu. Różnorodność, równość i inkluzja (ang. diversity, equity & inclusion – w skrócie: DEI) nie tracą jednak na znaczeniu. Jak zadbać o te wartości w zespołach pracujących na odległość?
Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez Diversity Council Australia, pracownicy inkluzywnych zespołów są pięć razy częściej zadowoleni ze swojej pracy i trzykrotnie rzadziej skłonni, by z niej odejść. Co więcej, dane pokazują, że milenialsom i młodszym pokoleniom – bardziej niż ich starszym kolegom – zależy w pracy na różnorodności i inkluzji. Wszystko wskazuje więc na to, że DEI (skrót od angielskich słów: diversity, equity, inclusion) jest dziś podstawą efektywnej rekrutacji i retencji pracowników. A ponieważ praca z domu jest już normą, uwaga specjalistów HR musi być przekierowana na tworzenie inkluzywnego i dynamicznego, ale wirtualnego środowiska.
Brak różnorodności i inkluzji w firmie niesie ze sobą poważne konsekwencje. Spada zaangażowanie, innowacyjne nastawienie u pracowników, w zespole rośnie rotacja i pojawia się syndrom grupowego myślenia (czyli uleganie naciskowi grupy, której jest się członkiem). Aby zatrzymać te zjawiska, trzeba szybko interweniować, bo sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Pomoże w tym przede wszystkim dobra komunikacja i elastyczne podejście. Jak otworzyć nowe możliwości promowania inkluzji oraz efektywnego wykorzystywania potencjału zatrudnionych? Oto cztery strategie wzmacniające DEI w pracy zdalnej.
Niektórzy twierdzą, że praca zdalna ma zły wpływ na kreatywne aspekty współdziałania. Trudniej wymieniać pomysły czy prowadzić burze mózgów. Tymczasem to także zupełnie nowe możliwości. Zespoły i pracownicy o różnych funkcjach, różnych szczebli, rozsiani po licznych miastach, mogą współpracować tak, jak nigdy wcześniej. Należy aktywnie zachęcać ludzi do współpracy, stosując narzędzia ułatwiające otwartą dyskusję i budujące u wszystkich członków zespołu poczucie możliwości włączania się we wspólne działania.
Bez dostępu do niewątpliwych korzyści płynących z kontaktu twarzą w twarz, należy szukać możliwości budowania zespołów i wzmacniania interakcji w całej kadrze. Działania te mogą obejmować:
Zdalne środowisko pracy wymaga bardziej proaktywnego podejścia do szkoleń i rozwoju pracowników. Dobrze w tym celu zapewnić pracownikom dostęp do wielofunkcyjnych szkoleń i do grupowej nauki, a także eksperymentować z nowymi sposobami wspierania inkluzywnego uczenia. Mogą to być wirtualne sesje wymiany doświadczeń czy programy mentoringowe. Warto zadbać też o regularne spotkania w cztery oczy z członkami zespołu, aby przekonać się czy są na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów rozwojowych i mają równy dostęp do możliwości pogłębiania wiedzy.
DEI w zdalnym środowisku pracy to wspólna odpowiedzialność. Członkowie zespołu powinni mieć możliwość ustalania swoich własnych, możliwych do realizacji celów związanych z tym tematem. Na przykład:
Praca zdalna wiąże się niewątpliwie z wieloma wyzwaniami, ale wysiłek włożony w konsekwentne i wyprzedzające działania promujące DEI, zaowocuje wzrostem zaangażowania i lojalności w zintegrowanym zespole – niezależnie od tego, jak będzie wyglądać przyszłość pracy.
Jeśli poszukujesz wsparcia w zdalnej rekrutacji, skontaktuj się z konsultantem Michael Page, by porozmawiać o swoich potrzebach.
Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych?
Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy.