Kobieta pracująca zdalnie na laptopie w swoim domowym biurze.

Czy pracownicy dążą do lepszego work-life balance? Wygląda na to, że tak. Rewolucja związana z elastycznością w miejscu pracy, szczególnie z pracą zdalną, to jeden z najważniejszych trendów, które pojawiły się w czasie pandemii – model ten szczególnie dobrze przyjął się w Polsce. Możliwości związane z elastyczną pracą stały się priorytetem dla osób poszukujących nowych wyzwań zawodowych.

Trend ten opisujemy w raporcie Talent Trends 2024 opartym na odpowiedziach niemal 50 000 pracowników, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej przez PageGroup. Coroczne badanie pokazuje, że oczekiwania dotyczące elastyczności w miejscu pracy są jeszcze większe niż w ubiegłym roku, nawet jeśli firmy coraz częściej wymagają od pracowników powrotu do biur.

Podejście polskich pracowników do elastycznej pracy

Spośród 530 pracowników, którzy wypełnili ankietę w Polsce:

  • 42% zrezygnowałoby z awansu na rzecz dobrego samopoczucia.
  • 39% twierdzi, że elastyczność jest istotna przy podejmowaniu decyzji o wyborze pracodawcy (to drugi pod względem ważności czynnik decydujący o ich wyborze).
  • Ponad połowa (53%) już korzysta z pracy hybrydowej.

Pracownicy wracają do biur, ale nie wszyscy są z tego zadowoleni. 37% ankietowanych spędza tam obecnie więcej czasu niż rok temu, często z powodu bardziej rygorystycznych zasad obowiązujących w firmie. Pracodawcy powinni zwrócić uwagę, że osoby zmuszone do powrotu do biura częściej aktywnie poszukują pracy i są niezadowolone ze swojej obecnej sytuacji.

Wniosek? Na współczesnym konkurencyjnym rynku oferta elastycznej pracy jest niezbędna, by przyciągnąć i zatrzymać talenty. Pracownicy wymagają dogodnych rozwiązań, takich jak praca z domu czy praca hybrydowa, a pracodawcy, którzy się do tego nie dostosują, nie osiągną przewagi konkurencyjnej na rynku. Elastyczność jest zatem oczywistym wyborem dla firm, które chcą odnieść sukces także w przyszłości.


Skuteczne strategie promowania elastycznego miejsca pracy

Elastyczna praca wymaga zrozumienia, że różni pracownicy mają odmienne potrzeby. Warto zatem zaoferować im kilka opcji – od elastycznych harmonogramów i dzielenia się obowiązkami po pracę zdalną czy pracę hybrydową. Takie spersonalizowane podejście zwiększa satysfakcję pracowników i pomaga budować bardziej różnorodne miejsca pracy.

Przykładowo, rodzic doceni elastyczną pracę, bo pozwoli mu ona bez przeszkód odbierać dzieci ze szkoły, z kolei inny pracownik ucieszy się z krótszego tygodnia praca. Praca zdalna otwiera nowe możliwości dla osób, które pełnią role opiekunów, mieszkają daleko od biura lub po prostu wolą pracować z domu.

Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że firmy mają swoje priorytety. Jak więc pogodzić potrzeby pracowników z celami organizacji?

Pobierz raport Talent Trends 2024 

1. Zapewnij swojemu zespołowi elastyczne modele pracy 

Możliwość wyboru modelu pracy pozwala pracownikom dostosować harmonogram do indywidualnych potrzeb, co przekłada się na większą satysfakcję. Do przykładów elastycznej pracy należą między innymi między innymi:

  • Praca zdalna: znana również jako praca z domu, pozwala pracować poza biurem, w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin. Podczas gdy niektóre firmy ograniczają pracę zdalną do tego samego miasta, inne umożliwiają pracownikom dłuższy pobyt za granicą. Wpływa to na zwiększenie morale i pozwala zatrzymać ludzi w firmie, ponieważ umożliwia im podróżowanie czy odwiedzanie bliskich bez konieczności wykorzystywania dni urlopowych.
  • Praca hybrydowa: połączenie pracy w biurze i pracy z domu. Konkretne dni pracy mogą być stałe lub elastyczne. Większa kontrola pracowników nad harmonogramem pracy pomaga im lepiej zarządzać własnymi zobowiązaniami i zwiększa ich wydajność.
  • Flextime: liczba godzin jest z góry ustalona, ale pracownik swobodnie wybiera czas rozpoczęcia i zakończenia pracy. Pozwala mu to uniknąć dojazdów do biura w godzinach szczytu, uczestniczyć w spotkaniach lub pracować w godzinach, w których jest najbardziej produktywny.
  • Krótszy tydzień pracy: godziny pracy są skondensowane w ramach mniejszej liczby dni, co zazwyczaj pozwala pracownikowi skorzystać z trzydniowego weekendu lub wolnego piątkowego popołudnia. Taki model może poprawić work-life balance i zwiększyć produktywność, ponieważ pracownicy są zmotywowani do większej wydajności, by cieszyć się dodatkowym czasem wolnym.
  • Job sharing, czyli dzielenie się pracą: umożliwia dwóm lub większej liczbie osób pracę w niepełnym wymiarze godzin na wspólnym stanowisku. Może to być atrakcyjna propozycja dla rodziców, opiekunów lub osób, które wciąż się uczą – umożliwia im to aktywność zawodową przy jednoczesnym wypełnianiu innych obowiązków. 
  • Praca w niepełnym wymiarze godzin: zazwyczaj poniżej 30 godzin tygodniowo. Należy pamiętać, że poszukiwanie wyłącznie pracowników na pełen etat może ograniczyć dostęp do wielu wartościowych kandydatów. Z kolei oferta pracy w niepełnym wymiarze pomaga przyciągnąć i zatrzymać różnorodne talenty – w tym rodziców, starszych pracowników lub osoby z problemami zdrowotnymi.


2. Zdobądź poparcie kierownictwa

Jak możesz przekonać zarząd swojej firmy do wspierania elastycznej pracy? Nie mów, że po prostu warto to robić, ale pokaż dowody, że to działa. Podziel się historiami podobnych organizacji, które odniosły sukces oraz podkreśl potencjalne oszczędności i długoterminowe korzyści w kontekście rekrutacji i retencji pracowników.

3. Obserwuj i wyprzedzaj konkurencję

Konieczność „nadrabiania zaległości” w zakresie elastycznej pracy stawia Twoją firmę w niekorzystnej sytuacji. Jeśli Twoja propozycja pozostaje w tyle za konkurencją, będziesz borykać się z przyciąganiem talentów i ryzykować utratę najlepszych pracowników. Staraj się oferować lepsze – a nie tylko porównywalne – korzyści od tych zapewnianych przez firmy w Twojej branży.

4. Zapewnij swoim pracownikom odpowiednie narzędzia

Przejście na pracę zdalną oznacza, że zespół może pracować asynchronicznie. Zainwestuj w narzędzia przeznaczone do tego typu pracy, takie jak:

  • Zarządzanie projektami: Asana, Trello lub Basecamp
  • Myślenie wizualne: Mural, Miro lub Figma
  • Komunikacja: Switchboard, Twist lub Slack
  • Udostępnianie plików: Google Workspace, Microsoft 365 lub Dropbox

5. Zaoferuj budżet na pracę zdalną

Pomoże on pokryć koszty stworzenia domowego biura (np. zakup ergonomicznego krzesła i biurka, zmiana komputera). Możesz również przeznaczyć konkretną kwotę na pokrycie części miesięcznych rachunków pracownika za media, telefon i internet, aby zrekompensować zwiększone zużycie związane z pracą z domu.

6. Podkreślaj zalety pracy w biurze

W przypadku modeli hybrydowych, polityka elastycznej pracy powinna promować zarówno zalety pracy w biurze, jak i poza nim. Nasze badanie Talent Trends 2024 pokazało, że młodsi pracownicy cenią sobie możliwości rozwoju kariery związane z fizyczną obecnością w miejscu pracy. Jedna czwarta respondentów w wieku 20-30 lat stwierdziła, że pracuje w biurze częściej niż rok temu, by móc uczyć się od współpracowników, więc zapewnienie dodatkowych możliwości rozwoju, takich jak mentoring, może stanowić istotną przewagą. 

7. Oceniaj na bazie wyników, nie przepracowanych godzin

Jednym z największych wyzwań związanych elastyczną pracą jest monitorowanie wydajności. Zamiast jednak przejmować się, że osoba pracująca z domu może nie przepracować pełnych 35 lub 40 godzin, przełożeni powinni skupić się na jakości pracy, celach projektu i dostarczonych w terminie wynikach. Wyznaczanie mierzalnych celów i regularne wirtualne spotkania są niezbędne. W takim przypadku pracownicy czują, że im ufasz i dajesz im swobodę oraz powierzasz im odpowiedzialność za pewne projekty lub poszczególne zadania, co pozwala zbudować lepszą kulturę pracy.

Dowiedz się więcej o korzyściach wynikających z elastycznego czasu pracy

8. Zaoferuj wsparcie pracownikom korzystającym z pracy zdalnej

Czasami osoby pracujące zdalnie mogą czuć się osamotnione lub zestresowane. Spotkania online są również okazją do sprawdzenia, co ma w planach dana osoba i upewnienia się, że nie zostanie ona nadmiernie obciążona pracą. Dodatkowo, Program Wsparcia Pracowników (EAP) może zapewnić bezpłatny dostęp do poufnego, profesjonalnego wsparcia w przypadku osobistych problemów wpływających na wydajność, takich jak kwestie związane ze zdrowiem psychicznym lub dotyczące finansów.

9. Uruchom pilotażowy projekt elastycznej pracy

Jeśli nie masz pewności, czy elastyczna praca sprawdzi się w Twojej organizacji, zacznij od pilotażu. Przeprowadź ankietę wśród pracowników, pytając, co oznacza dla nich elastyczna praca i jakie możliwości chcieliby mieć do dyspozycji. Następnie wykonaj test – wprowadź zmiany w jednym lub dwóch zespołach, upewniając się, że obejmują one wszystkie zasady, które ostatecznie będą dotyczyły wszystkich pracowników. Mogą do nich należeć na przykład „hot desking”, czyli możliwość wyboru miejsca do pracy na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. 


Podsumowanie: elastyczna praca poprawia samopoczucie i produktywność pracowników

Elastyczna praca to nie tylko przemijający trend – to strategia pozwalająca zyskać szczęśliwszych, bardziej produktywnych i lojalnych pracowników. To również podejście, które owocuje świeżymi pomysłami i innowacyjnymi rozwiązaniami, prowadząc do sukcesu Twojej organizacji.

Na konkurencyjnym rynku firmy, które traktują elastyczność jako priorytet będą się zdecydowanie wyróżniać, co pozwoli im na przyciąganie i zatrzymywanie najlepszych talentów. Przyszłość pracy jest elastyczna – czy Twoja firma jest na to gotowa?

Jeśli zatrudniasz pracowników i chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób Michael Page może pomóc Ci w rekrutacji, skontaktuj się z nami już dziś.

Często zadawane pytania

Czym jest elastyczna praca i jak wpływa na work-life balance?

Elastyczna praca obejmuje szereg rozwiązań, które dają pracownikom większą kontrolę nad czasem i miejscem wykonywania pracy. Może obejmować takie opcje jak praca zdalna, skrócone godziny pracy, praca w niepełnym wymiarze godzin i dzielenie się pracą. Sprzyja to zdrowemu work-life balance i lepszemu samopoczuciu pracowników.

Jakie korzyści płyną dla pracodawców? Elastyczna praca prowadzi do wyższej satysfakcji pracowników, większej produktywności, niższej absencji i wyższej retencji. Zmniejszają się również koszty ogólne – firma potrzebuje mniej przestrzeni biurowej, jeśli część zespołu pracuje zdalnie, a niższa rotacja pracowników wpływa na redukcję kosztów zatrudnienia i szkolenia. Praca zdalna daje również dostęp do globalnej puli wykwalifikowanych talentów.

Jak wynegocjować możliwość pracy zdalnej lub elastyczny plan pracy?

Oto kroki, które możesz podjąć, zwracając się do przełożonego z taką prośbą: 

  1. Wskaż korzyści dla siebie i organizacji. Na przykład wspomnij, że Twoja produktywność wzrośnie dzięki pracy z domu, gdzie robisz sobie mniej przerw.
  2. Jasno określ swoje oczekiwania. Przyjdź na spotkanie z konkretną, spersonalizowaną propozycją elastycznej organizacji pracy.
  3. Słuchaj rozmówcy i zachowaj otwartość na negocjacje. Przygotuj odpowiedzi na ewentualne wątpliwości, podkreślając, że potrafisz dotrzymywać terminów i sprawnie się komunikować. Weź także pod uwagę możliwość „spotkania w połowie drogi”.
     

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.