Dwie osoby w biurze przeglądające tablet razem.

Technologia rozwija się w zawrotnym tempie – a prym wiodą takie trendy, jak sztuczna inteligencja, generowanie danych i ochrona prywatności.

Ale czy Twoja firma jest gotowa na nowe wyzwania związane z rozwojem technologii?

Zbudowanie silnego zespołu IT może mieć ogromny wpływ na Twój sukces. W poniższym artykule przedstawimy Ci, jak stworzyć listę niezbędnych stanowisk IT w oparciu o wielkość, branżę i potrzeby Twojej firmy.

Poradzimy Ci, jak określić poszukiwane profile specjalistów IT i ich umiejętności oraz zwrócimy Twoją uwagę na najważniejsze wyzwania związanymi z zatrudnianiem ekspertów technologicznych.

Dowiedz się, jak zbudować zespół specjalistów AI

Zrozumienie potrzeb Twojej firmy w obszarze technologii

Każda firma jest wyjątkowa, dlatego zanim zaczniesz budować zespół IT, warto wziąć pod uwagę potrzeby technologiczne w Twojej organizacji.

Kluczowe stanowiska IT     

Jeśli reprezentujesz mniejszą firmę i nie wiesz, od czego zacząć, najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie project managera lub IT managera. Ci doświadczeni liderzy będą w stanie ocenić Twoje potrzeby i pomogą Ci stworzyć wydajny zespół IT w ramach dostępnego budżetu lub – jeśli okaże się to konieczne – zlecą różne procesy firmom zewnętrznym.

Gdy Twoja firma się rozrasta, warto rozważyć wprowadzenie zarządzania liniowego. Przyjrzyj się swojej sytuacji: jeśli chcesz mieć pewność, że usługi świadczone klientom realizują założone cele, warto zatrudnić service managera. Jeżeli chcesz skonsolidować procesy i funkcje biznesowe w ramach jednej platformy, zainwestuj w ERP managera. Z kolei, gdy planujesz wzmocnić współpracę pomiędzy działem IT a biznesem, zdecyduj się na zatrudnienie starszego analityka biznesowego.

Im większa jest Twoja firma, tym bardziej złożone będą Twoje potrzeby rekrutacyjne. Oceń stopień rozwoju organizacji i zadaj sobie kilka pytań. Czy potrzebujesz strategicznego przywództwa i kontroli nad wewnętrznymi i zewnętrznymi przedsięwzięciami technologicznymi? W takiej sytuacji rozważ zatrudnienie chief information officera (CIO) lub chief technology officera (CTO). Czy podejście scrum sprawdziłoby się w Twoim projekcie? Rozpocznij rekrutację product ownera, scrum mastera i zespołu programistów.

Charakterystyka Twojej branży

Niezależnie od wielkości Twojej firmy, musisz wziąć pod uwagę branżę, w której działasz.

Jeśli Twoja firma działa w sektorze przemysłowym lub logistycznym, musisz koniecznie zatrudnić IT managera lub ERP managera. Jeśli Twoja organizacja zajmuje się obszarem e-commerce, prawdopodobnie będziesz potrzebować programisty, projektanta UX/UI i analityka danych. Z kolei, w firmach z sektora finansowego nie może zabraknąć inżynierów oprogramowania, administratorów baz danych i specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Twoje potrzeby są najważniejsze

Gdy podejmujesz decyzję o zatrudnieniu specjalistów IT, powinieneś_aś zadać sobie dwa pytania: jakie są cele Twojej firmy i jak możesz je osiągnąć?

Niezależnie, czy działasz w branży ochrony zdrowia, nieruchomości czy handlu detalicznego, jeśli przetwarzasz dużo danych, potrzebujesz osób na stanowiskach data engineer i data scientist. Oczywiście większe firmy będą wymagały zatrudnienia head of data i osoby na poziomie seniorskim zajmującej się cyberbezpieczeństwem, takiej jak chief information security officer (CISO).

Jeśli musisz zbudować infrastrukturę dla swojej firmy, rozważ zatrudnienie administratora sieci, administratora sieci systemowej oraz inżynierów. Przechodzisz na rozwiązania chmurowe? Warto zatrudnić architekta chmury, inżyniera chmury i specjalistę ds. bezpieczeństwa chmury. A jeśli chcesz tworzyć nowe aplikacje, będziesz potrzebować programistów znających wybrany język.

Najważniejsze kompetencje specjalistów IT

Podczas gdy wykwalifikowany programista jest często kluczem do sukcesu Twojej firmy, musisz zwrócić uwagę na jego znajomość języków oprogramowania.

Ponownie – wybór w dużej mierze zależy od okoliczności. W e-commerce często wymagana jest biegłość w PHP. W wielu innych branżach częściej niezbędne jest doświadczenie w Javie lub C#. W przypadku projektów związanych ze sztuczną inteligencją konieczna jest znajomość Pythona, chociaż to JavaScript pozostaje najpopularniejszym językiem używanym przez programistów na całym świecie ze względu na swoją wszechstronność.

Inną kwestią do rozważenia jest alokacja zasobów – wybór full-stack developera może okazać się świetną strategią przy ograniczonych zasobach. Większymi projektami mogą zająć się front-end i back-end developerzy.

Przed rozpoczęciem poszukiwania kandydatów ze specjalistycznymi umiejętnościami należy dokładnie poznać rynek oprogramowania. Najbardziej znane oprogramowanie ERP, takie jak SAP, NetSuite i Dynamics, jest stosowane w różnych branżach, w tym w logistyce, telekomunikacji, handlu detaliczym i bankowości. Szybki rozwój technologii chmurowych wpłynął na pojawienie się różnych narzędzi – najpopularniejsze z nich to Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure i Google Cloud Platform (GCP).

Dlaczego kompetencje miękkie mają znaczenie?

Znalezienie kandydatów z odpowiednimi kompetencjami technicznymi jest konieczne, ale umiejętności miękkie mogą być równie ważne. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

58% cybersecurity managerów wskazało komunikację jako najważniejszą kompetencję miękką. Mniejsze firmy zwykle nie zatrudniają specjalistów dbających o wymianę informacji między programistami a kierownikami, dlatego warto mieć w zespole kilka osób, które potrafią się komunikować. Prócz umiejętności komunikacyjnych, organizacje z ograniczonym budżetem zazwyczaj zatrudniają „wszechstronnych” pracowników, którzy są mistrzami wielozadaniowości.

Podczas gdy komunikacja powinna być priorytetem, warto zwrócić uwagę również na inne umiejętności. Organizacja pracy i rozwiązywanie problemów to cenne kompetencje w złożonym świecie technologii. Biorąc pod uwagę tempo jej rozwoju, niezwykle istotna jest także zdolność adaptacji. Wraz z pojawianiem się nowych narzędzi, języków i frameworków, specjaliści IT muszą nadążać za zmianami, by ich kompetencje pozostały aktualne.

Jeśli poszukujesz specjalisty IT na poziomie seniorskim, takiego jak CIO, który znajdzie się na szczycie hierarchii, upewnij się, że jest silnym liderem, skutecznie zarządza ryzykiem i potrafi szybko podejmować decyzje. Wybieraj osoby o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej, które charakteryzują się umiejętnością słuchania – liderzy powinni dawać przykład.

Dowiedz się więcej o kompetencjach miękkich w IT

Kluczowe wyzwania związane z rekrutacją specjalistów IT

Określenie profili odpowiednich specjalistów IT to dopiero początek. Konieczne jest podpisanie umów z nowymi członkami Twojego zespołu IT. Choć rekrutacja wiąże się z wieloma wyzwaniami niezależnie od branży, wskazaliśmy trzy istotne wyzwania związane z zatrudnianiem pracowników IT.

Niedobór specjalistów IT

W badaniu EY z 2023 roku81% organizacji stwierdziło, że mierzy się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników IT. Dane Michael Page potwierdzają ten trend, szczególnie w obszarze cyberbezpieczeństwa i danych, gdzie brak odpowiednich kandydatów jest najbardziej widoczny. Choć spodziewamy się, że w nadchodzących latach więcej osób rozpocznie pracę na tych stanowiskach, firmy powinny zrobić wszystko, aby przyciągnąć i pozyskać talenty już dziś.

Oczekiwania kandydatów

Wykwalifikowani specjaliści IT oczekują konkurencyjnego wynagrodzenia, ale także pracy zdalnej, work-life balance oraz dużej elastyczności.

Kandydaci z branży technologicznej mają wysokie oczekiwania nie tylko co do wynagrodzenia, ale także do firmy i jej propozycji. Szukają pracy w organizacjach, które nadążają za postępem technologicznym, a jednocześnie stawiają na innowacje, inwestycje i rozwój.

Powtarzające się błędy w zatrudnianiu

Jeśli chcesz zatrudnić kandydata IT, ale nie dysponujesz wystarczającym budżetem, by zapewnić mu konkurencyjne wynagrodzenie, uważaj – to prosta droga do zwiększenia rotacji pracowniczej.

Kandydat, którego skusi oferta z niskim wynagrodzeniem, jest często mniej doświadczony lub wykwalifikowany. Istnieje więc dosyć duże prawdopodobieństwo, że będzie osiągał gorsze wyniki i ostatecznie odejdzie z firmy. Oznacza to, że będziesz musiał_a ponownie rozpocząć rekrutację.

Podobna kwestia dotyczy firm, które próbują zaoszczędzić i nie chcą zatrudnić kolejnego pracownika do zespołu IT. Jeśli jedna wykonuje potrzebną pracę, firmy często wahają się przed tworzeniem dodatkowego etatu. Nie dostrzegają jednak wysokiego zwrotu z tej inwestycji: zatrudnienie drugiego specjalisty często przekłada się na wyższą produktywność, a w dłuższej perspektywie – większe zyski.

Wiesz już, jakich specjalistów IT chcesz zatrudnić, ale czy wiesz, jak przyciągnąć i pozyskać najlepszych kandydatów? Przeczytaj nasz najnowszy artykuł, by poznać najważniejsze wskazówki

Michael Page, globalny lider rekrutacji dla branży technologicznej, pomoże Ci w zbudowanie Twojego wymarzonego zespołu. Skontaktuj się z nami już dziś!

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.