Sprawdź nowe oferty i znajdź pracę swoich marzeń.
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach rekrutacyjnych.
Pomożemy Ci zatrudnić najlepszych pracowników lub znaleźć pracę Twoich marzeń.
Pandemia COVID-19 jeszcze nie dobiegła końca. Można jednak śmiało powiedzieć, że firmy w całej Europie uczą się z nią żyć. Wiele organizacji ponownie otwiera swoje biura, przyjmuje nowych pracowników i uruchamia programy wsparcia rozwoju personelu, które zostały zawieszone na początku 2020 roku.
Dlaczego zatem nie wszyscy kandydaci powrócili entuzjastycznie do trybu pracy i życia sprzed pandemii? Przez ponad rok zmagaliśmy się z niekończącym się cyklem lockdownów i fałszywych oznak końca kryzysu, a także z własnymi problemami zdrowotnymi, co odbiło się na zdrowiu psychicznym wielu osób.
Szczepionka nie chroni nas przed skutkami psychicznymi pandemii, dlatego pracodawcy, którzy chcą przyciągnąć do organizacji najlepsze talenty, powinni zwrócić uwagę na dobre samopoczucie pracowników i zapewnić swoim zespołom wsparcie psychiczne.
Między majem a lipcem 2021 r. przeprowadziliśmy ankietę wśród około 4900 kandydatów z całej Europy, aby dowiedzieć się, jak poradzili sobie w czasie pandemii i w jaki sposób pracodawcy powinni wspierać ich w przyszłości. Wyniki naszych ankiet mogą stać się cennym drogowskazem dla pracodawców, którzy chcą wdrożyć w swoich organizacjach odpowiednie rozwiązania nastawione na well-being pracowników.
Sytuacja respondentów nie wygląda najgorzej – na prośbę o krótkie podsumowanie swojego nastroju, siedmiu na dziesięciu kandydatów udzieliło optymistycznej odpowiedzi. Najczęściej odpowiadali, że są „zmotywowani”, a w dalszej kolejności – „pełni nadziei”, co sugeruje, że wielu pracowników chce zostawić złe wspomnienia za sobą.
Ponad 60% respondentów przyznało jednak, że pandemia negatywnie wpłynęła na ich zdrowie psychiczne. Na czele problemów, z którymi borykają się zatrudnieni znalazły się: wyższy poziom stresu i lęku, odczuwany przez 22% badanych, utrata lub przyrost masy ciała (20%) oraz obniżenie jakości snu (19%).
Wyniki ankiet Michael Page pokazują, że nie wszystkie dolegliwości są efektem izolacji i pracy zdalnej - 65% kandydatów stwierdziło, że nie czuli się osamotnieni pracując z domu. Jednak w wielu firmach zabrakło empatii i zrozumienia. Aż 4 na 10 ankietowanych przyznało, że ich przełożony nie zadbał o ich zdrowie psychiczne, a co drugi respondent ma poczucie, że praca, którą wykonuje nie jest tak doceniana, jak kiedyś.
Na szczęście kandydaci wypracowali własne sposoby radzenia sobie z kryzysem – najczęściej poprzez ćwiczenia fizyczne (57% respondentów), zdrowe odżywianie (52%) i utrzymywanie kontaktu z bliskimi osobami (52%).
W jaki sposób firmy dbają o zdrowie psychiczne pracowników, którzy wciąż odczuwają stres? Warto zauważyć, że zaledwie 26% respondentów stwierdziło, że ich obecny lub poprzedni pracodawca uwzględnił ten temat w komunikacji, a jedynie 22% ankietowanych potwierdziło, że firma podjęła działania lub stworzyła procedury związane z tym problemem.
Dostrzegalną barierą w obszarze well-being jest obustronna niechęć do rozmowy o problemach natury psychicznej. Zaledwie 27% kandydatów przyznało, że czują się swobodnie rozmawiając o tym ze swoimi przełożonymi. Ankietowani byli dużo bardziej skłonni poruszyć ten temat w konwersacji z członkami rodziny (82% respondentów), przyjaciółmi i znajomymi (75%) czy lekarzem lub psychologiem (73%). Jedynie nieco więcej niż co trzeci kandydat był gotowy rozmawiać o zdrowiu psychicznym ze swoimi współpracownikami, co sugeruje, że w miejscu pracy zagadnienie to wciąż stanowi pewne tabu.
Ankietowani kandydaci zasugerowali także konkretne działania pracodawcom, którzy chcą zbudować kulturę organizacyjną wspierającą utrzymanie zdrowia psychicznego. Nieco ponad połowa respondentów uważa, że firmy powinny bardziej zaangażować się w tworzenie elastycznego modelu pracy oraz rozważyć wprowadzenie zakazu wysyłania e-maili i organizowania spotkań poza oficjalnymi godzinami pracy. Pojawiły się też pomysły takie, jak stworzenie programów doceniania pracowników (37% respondentów), ulepszenie komunikacji z menedżerami w celu kontroli planowania czasu i zadań (36%) oraz różnorodne inicjatywy na rzecz dobrego samopoczucia – na przykład warsztaty z medytacji czy kursy zdrowego odżywiania (31%).
W Michael Page rozumiemy, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne pracowników, tak samo jak istotne jest dobre dopasowanie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem – nie tylko w kontekście kompetencji, doświadczenia i umiejętności, ale także w zakresie kultury organizacyjnej i dynamiki współpracy pomiędzy stronami.
Zachęcamy do rozmowy z naszym konsultantem o wynikach naszej ankiety oraz o tym, jak pomagamy odnaleźć właściwe talenty do organizacji. Skontaktuj się z nami.
Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych?
Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy.