Osoba przy laptopie przy stole, otoczona niebieskim wzorem radialnym.

Kiedy wybuchła pandemia, wielu pracowników zastanawiało się nad tym, czy podołają pracy z domu. Dziś, w połowie 2021 roku, sytuacja jest wręcz odmienna – teraz pracownicy myślą o tym, jak poradzą sobie z powrotem do biur. Czy możemy już mówić o rewolucji w zakresie pracy zdalnej? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto byśmy pamiętali o kilku kwestiach. 

Nie każdy chce pracować z domu, a w wielu organizacjach postrzega się biura jako miejsca, które sprzyjają współpracy i budowaniu dobrej atmosfery w zespole. Podobnie, nie każdy marzy o przeprowadzce do malowniczego zakątka, w którym wystarczy nam laptop i łącze internetowe. Wielu pracowników jest zadowolonych z miejsca, w którym się obecnie znajdują, a ci, którzy decydują się na relokację, podają różne powody takiej decyzji. 
Jak w nowej rzeczywistości zmieniają się oczekiwania względem pracy i stylu życia? Michael Page w połowie maja 2021 r. przeprowadził ankietę wśród 7500 kandydatów w całej Europie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski z badania. Pobierz naszą infografikę, aby uzyskać pełny przegląd naszych wyników.

Praca zdalna: udany eksperyment?

Jeśli decyzja o relokacji jest uzależniona głównie od tego, czy praca może być wykonywana zdalnie, to mamy dobre wieści dla osób, które zastanawiają się nad przeprowadzką. Więcej niż 8 na 10 kandydatów, którzy wzięli udział w ankiecie uważa, że byliby w stanie realizować swoje zadania i obowiązki na odległość. Także pracodawcy czują się coraz pewniej, zarządzając rozproszonymi zespołami – 58% respondentów twierdzi, że znacząco wzrosła liczba ofert, przewidujących możliwość zdalnego świadczenia pracy.

Na pytanie o to, czy praca zdalna wpłynie na wynagrodzenia i benefity, wyraźna większość ankietowanych (62%) udziela odpowiedzi twierdzącej. 31% respondentów przewiduje, że osoby pracujące zdalnie otrzymają specjalne benefity, takie jak dostęp do internetu czy dopłatę do rachunku za prąd. Taki sam odsetek uczestników badania zauważa, że szklanka jest do połowy pusta i zwracają uwagę na benefity, które pracownicy stracą podczas pracy zdalnej, takie jak bony na posiłki czy dostęp do firmowego samochodu. 

Pracownicy w drodze

Elastyczna organizacja pracy otworzyła wiele nowych możliwości. Jak w tym kontekście prezentują się wskaźniki relokacji? Niemal 16% respondentów twierdzi, że przeprowadziło się „za pracą” po rozpoczęciu pandemii. Prawie 44% odpowiedziało z kolei, że planuje taki ruch, 12% w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 31% w przyszłości. Opuszczenia obecnego miejsca zamieszkania nie planuje z kolei 41% badanych.

Czy bardziej elastyczna organizacja pracy oznacza więcej relokacji? Wyniki ankiety sugerują, że taki wniosek to zbytnie uproszczenie. Pracownicy nie rozważają przeprowadzki tylko dlatego, że pozwala im na to technologia. Być może doświadczenie pandemii sprawiło, że przewartościowali swoje priorytety? 28% respondentów, którzy rozważali relokację, odpowiedziało, że w ich przypadku chęć przeprowadzki wynika z poszukiwania większej nieruchomości lub domu z ogrodem, 26% chce być bliżej rodziny i ukochanych osób, a 22% poszukuje bliskości natury. 

Równie złożony obraz wyłonił się wtedy, gdy respondenci próbowali ocenić, w jaki sposób relokacja zmieni ich warunki zatrudnienia. Jedynie 24% odpowiedziało, że zmieniliby miejsce zamieszkania wyłącznie dla stanowiska równorzędnego, podczas gdy 37% ankietowanych byłoby przy tej okazji gotowych na poszukiwanie pracy w innej branży. Niemal 50% respondentów stwierdziło, że relokacja wpłynęłaby na zwiększenie ich wynagrodzeń. Pozostali ankietowani nie oczekiwali awansu ani nawet nie szukali pracy – 25% z nich było skłonnych do powrotu na studia lub podjęcia długoterminowego szkolenia. 
W ciągu najbliższego roku powinniśmy uzyskać odpowiedź na pytanie, czy plany dotyczące relokacji to tylko krótkoterminowa reakcja na kryzys, czy też długofalowa konsekwencja boomu na pracę zdalną. Badanie Michael Page sugeruje, że jakość życia i rozwój kariery są czynnikami, które zachęcają do relokacji tak samo, jak elastyczne warunki pracy. 

Jeśli chcesz porozmawiać z jednym z naszych konsultantów o tym, jak możemy pomóc Ci w poszukiwaniu talentów dla Twojej organizacji, lub omówić wyniki naszej najnowszej ankiety, skontaktuj się z nami już dzisiaj. 
 

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.