Sprawdź nowe oferty i znajdź pracę swoich marzeń.
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach rekrutacyjnych.
Pomożemy Ci zatrudnić najlepszych pracowników lub znaleźć pracę Twoich marzeń.
Poszukujesz do swojej organizacji eksperta na stanowisko Chief Information Officer (CIO)? Oto 6 najważniejszych kwestii, jakie powinieneś ustalić, zanim rozpoczniesz rekrutację.
Chief Information Officer (CIO), nazywany także dyrektorem ds. technologii informacyjnej albo dyrektorem IT, jest odpowiedzialny za planowanie, wdrażanie, rozwój, i utrzymanie systemów bezpieczeństwa w firmie zgodnie z celami strategicznymi organizacjami. To bardzo odpowiedzialne zadanie, które powinno być powierzone wykwalifikowanemu ekspertowi. Jednak znalezienie odpowiedniej osoby na to stanowisko zależy m.in. od prawidłowego zdefiniowania roli i potrzeb organizacji. Co warto ustalić przed rozpoczęciem procesu rekrutacyjnego?
Zadania Chief Information Officera powinny przede wszystkim odzwierciedlać potrzeby technologiczne i informacyjne organizacji. Dyrektor ds. IT standardowo odpowiada za wdrażanie systemów informatycznych w firmie, które powinny spełniać cele określone przez zarząd. Do obowiązków CIO należy zazwyczaj także nadzorowanie programów wykorzystywanych w organizacji oraz zarządzanie zespołem pracowników technicznych odpowiedzialnych za infrastrukturę cyfrową.
Obowiązki Chief Information Officera różnią się w zależności od wielkości organizacji oraz wyzwań, z jakimi mierzy się firma. Najczęściej należą do nich, m.in.:
Dyrektorzy ds. IT mogą pochwalić się dyplomem inżyniera lub magistra IT. Poza formalnym wykształceniem, CIO powinien wykazać się także bogatym, wieloletnim doświadczeniem zawodowym oraz praktyką na stanowisku developera lub kierownika projektów IT.
CIO poza wieloletnim doświadczeniem praktycznym, powinni również posiadać szerokie umiejętności techniczne i behawioralne. Eksperci na tym stanowisku płynnie poruszają się w środowisku IT oraz dobrze znają systemy operacyjne, języki programowania (Java, C, Python, C++, JavaScript, C#, PHP, .Net, R, etc.) czy narzędzia programistyczne.
Umiejętności twarde, jak np. rozumienie środowiska biznesowego, znajomość legislacji prawnych i etycznych są niezbędne w pracy CIO, zwłaszcza przy zarządzaniu ryzykiem, danymi osobowymi (GDPR) oraz bezpieczeństwem. Jednak współpraca z zarządem i wieloma, często złożonymi zespołami wymaga również kompetencji miękkich.
CIO powinien wyróżniać się także dyscypliną pracy, etyką zawodową i doskonałą organizacją. Regularne śledzenie i monitorowanie rozwiązań i nowinek technologicznych pozwoli mu natomiast skutecznie wprowadzać w organizacji innowacje, które w dłuższej perspektywie pozwolą osiągnąć firmie technologiczną przewagę konkurencyjną. Zdolności interpersonalne, w tym negocjacyjne oraz umiejętność słuchania pozwoli natomiast efektywnie komunikować się ze wszystkimi interesariuszami i z sukcesem realizować poszczególne projekty.
Dyrektor ds. IT ze znacznym doświadczeniem – powyżej 10 lat lub więcej – może liczyć na wynagrodzenie brutto w wysokości pomiędzy 30 tys. a 78 tys. zł miesięcznie. Twoja oferta nie powinna zatem odstawać od średniej rynkowej.
Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych?
Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy.