Mężczyzna w koszuli w kratę uśmiecha się podczas rozmowy z innymi.

Rekrutacja w IT to wyzwanie. Każdy chciałby zatrudnić komunikatywnego, otwartego na krytykę, logicznie myślącego i umiejącego wywierać wpływ na innych team playera z wyobraźnią, będącego świetnym specjalistą w swojej dziedzinie. Niestety nie zawsze to możliwe… można jednak zbadać kluczowe kompetencje w IT – twarde oraz miękkie – i sprawdzić, czy dana osoba dobrze rokuje.

Twarda baza

Umiejętności programistów czy analityków można sprawdzić zanim zaprosi się ich na rozmowę. Jedną z opcji przy rekrutacji deweloperów są wstępne testy kompetencji online. Możesz skorzystać z aplikacji typu Filttr lub Technically Compatible i za pomocą zadań o określonym poziomie trudności zestawić CV kandydata z jego rzeczywistymi umiejętnościami oraz poznać jego mocne i słabe strony. 

Wariacją na temat online-owych testów jest grywalizacja. Wzbogacenie zadania o elementy znane z gier – ciekawą historię i współzawodnictwo – zwiększa motywację i sprawia, że kandydaci wchodzą na wyżyny swoich umiejętności, by pokonać rywali, dobrze się przy tym bawiąc! 

Hackatony to także niecodzienna, ale skuteczna metoda sprawdzania twardych kompetencji programistów. Z tą różnicą, że osoby biorące w nich udział nie są – jeszcze – kandydatami. Staną się jednak obiektami zainteresowania firm, jeśli wykażą się skutecznością i pomysłowością. Dodatkowym atutem obserwowania uczestników wydarzenia jest także wgląd w ich umiejętność współpracy i działania pod presją czasu. 

Wiedza – owszem, ale nie tylko

A gdy okaże się już, że kandydat spełnia oczekiwania pod kątem kwalifikacji zawodowych, na pierwszy plan wysuwa się kwestia jego dopasowania do zespołu. Pracownik z branży IT to nie wolny strzelec, pracujący zdalnie i niemający kontaktu z innymi. Przeciwnie, często – jak w przypadku programowania zwinnego – podstawą jest komunikacja na codziennych briefingach. Umiejętności miękkie są ważne na wszystkich szczeblach firmowej hierarchii, ale w przypadku osób ubiegających się o stanowiska menedżerskie i dyrektorskie powinny one stać na równi z wiedzą i umiejętnościami twardymi.

Różne szczeble, jedna drabinka

W zależności od stanowiska i funkcji, niektóre z miękkich umiejętności są ważniejsze od innych. Szeregowi pracownicy, np. programiści, powinni być komunikatywni, umieć szybko rozwiązywać problemy oraz być doskonałe zorganizowani i otwarci na konstruktywną krytykę. U menedżerów średniego szczebla i szefów zespołów najbardziej poszukiwana jest umiejętność mądrego zarządzania zmianą (change management) – czyli wybór jej odpowiedniego tempa, czasu na jej wprowadzenie oraz metod działania – jak też release management – zarządzanie wydaniami wersji oprogramowania i wdrożeniami funkcjonalności. Na najwyższych szczeblach hierarchii, w przypadku Chief Information Officerów, niezbędna jest umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, cechy przywódcze oraz skuteczne zarządzanie ryzykiem (risk management). Osoby zajmujące wysokie stanowiska w IT powinny wyróżniać się inteligencją emocjonalną oraz umiejętnością słuchania, by budować autorytet i sprawić, aby pracownicy chcieli za nimi podążać.

Dobry menedżer na wagę złota

W kontekście rynku pracownika i niedoboru specjalistów – o czym świadczy choćby liczba zamieszczanych ofert pracy w IT – wartościowy menedżer jest kluczowy dla rozwoju firmy. Taka osoba powinna łączyć cechy kapitana drużyny, psychologa, wizjonera i analityka. Nie musi jednak być ekspertem w każdej dziedzinie – dobrze jednak, by umiała wykorzystywać doświadczenie i umiejętności podwładnych. Dobry menedżer umie motywować, inspirować, rozwiązywać problemy oraz jest uważny na zjawiska zachodzące w zespole – zwane dynamiką grupy – i zarządza nim jak złożonym organizmem, a nie zbiorem pojedynczych osób. W dobie globalizacji i powszechnego zjawiska współpracy międzynarodowej w IT, na ważności bardzo zyskuje tolerancja i szacunek dla innych światopoglądów oraz umiejętność zarządzania wielokulturowymi teamami – ze szczególnym naciskiem na zdolność rozładowywania napięć i rozwiązywania konfliktów powstałych w wyniku różnic kulturowych.

Z drugiej części artykułu  dowiesz się jak weryfikować miękkie kompetencje kandydatów do działów IT.

 

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.