Liczni kandydaci potrafią się bardzo dobrze sprzedać w CV oraz podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jednak druga lub trzecia opinia o potencjalnym pracowniku jest z wielu powodów wciąż bardzo istotna dla nowego pracodawcy.

Osoby udzielające referencji mogą pomóc zweryfikować, czy aplikant mówi prawdę oraz czy dobrze dopasuje się do kultury zespołu.

Sprawdzenie referencji jest również konieczne dla zachowania należytej staranności podczas rekrutacji – jeśli cokolwiek pójdzie nie tak z zatrudnieniem, dział HR i rekruter mogą wykazać, że zrobili wszystko, co możliwe, aby załagodzić potencjalne problemy.

Oto cztery zagadnienia, które warto poruszyć podczas rozmowy sprawdzającej referencje:

1. Podstawowe informacje

Po pierwsze, potwierdź podstawowe informacje: jak długo kandydat pracował dla osoby wystawiającej referencje oraz w jakim charakterze; jak wyglądał opis stanowiska pracy oraz zakres obowiązków; jaka była relacja w pracy (tj. bezpośredni przełożony, współpracownik itd.), a także w jakim miejscu pracował kandydat wcześniej.

2. Mocne strony

Zapytaj o mocne strony kandydata w ostatniej pracy oraz dlaczego osoba wystawiająca referencje chciałaby go polecić. Co kandydat wniesie do swojej roli, zespołu i organizacji? Rozwiń zagadnienia poruszone na rozmowie kwalifikacyjnej z kandydatem.

3. Słabe strony

Bardzo ważne jest także pytanie o słabe strony kandydata. Weź pod uwagę to, jak pracownik współpracował z pozostałymi członkami zespołu – czy zdarzały się konflikty lub osoby, z którymi kandydat nie potrafił się porozumieć? Jeśli tak, jakie były tego przyczyny?

4. Osobowość

Jaka jest etyka pracy kandydata? Jak podchodzi on do rozwiązywania problemów? Czy rekomendujący zatrudniłby go ponownie?

Osoba wystawiająca referencje powinna być w stanie ocenić, jak dobrze potencjalny pracownik może wpasować się w twoją organizację.

Pamiętaj, aby rozmowa sprawdzająca referencje była krótka – rekomendujący będzie najprawdopodobniej bardzo zapracowaną osobą, rozmowa z nami zaś profesjonalną uprzejmością, a nie obowiązkiem.

Podsumowanie

Musisz sprawdzić bardzo wiele informacji o potencjalnym kandydacie w czasie krótkiej rozmowy. W związku z tym upewnij się, że twoje pytania skupiają się na poniższych zagadnieniach:

  • Sprawdź szczegóły doświadczenia zawodowego podane przez kandydata
  • Zapytaj się o szczegóły wynagrodzenia
  • Rozwiń temat mocnych stron kandydata, przedstawionych w CV oraz na rozmowie kwalifikacyjnej
  • Dowiedz się jak najwięcej o słabych stronach kandydata, na które trzeba uważać
  • Zapytaj o jego osobowość jako kolegi i jako pracownika

Sprawdź nasz dział z poradami dla menedżerów, aby uzyskać więcej wskazówek.

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.