Sprawdź nowe oferty i znajdź pracę swoich marzeń.
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach rekrutacyjnych.
Pomożemy Ci zatrudnić najlepszych pracowników lub znaleźć pracę Twoich marzeń.
Tradycyjne ścieżki kariery opierały się na rozpoczęciu pracy na najniższym szczeblu i powolnym awansowaniu na kolejne, wyższe stanowiska w obrębie jednej organizacji. Nie było nic nadzwyczajnego w pracy w tej samej branży i często w tej samej firmie przez całe życie zawodowe.
Dzisiejszy rynek pracy jest o wiele bardziej dynamiczny i pracownicy coraz częściej korzystają z różnych opcji rozwoju zawodowego. Częste zmiany pracy i branży są postrzegane jako oznaka sukcesu. Talent jest towarem deficytowym, co oznacza, że najbardziej wykwalifikowani kandydaci mogą szybko awansować – jeśli tylko tego chcą. Niektórzy pracownicy mają jednak inne priorytety, takie jak utrzymanie właściwego work-life balance.
Strategie rozwoju zawodowego ulegają ciągłym zmianom. Ale jak to wygląda w praktyce? Firma Michael Page w okresie od połowy lipca do września przeprowadziła ankietę wśród 6286 kandydatów z całej Europy, by zrozumieć ich odczucia względem przekwalifikowania i zmiany ścieżki kariery w 2021 roku.
Czasy, kiedy sukces zawodowy był definiowany przez stabilność zatrudnienia w obrębie jednego działu, minęły. Niemal połowa (47%) kandydatów, wśród których przeprowadziliśmy ankietę, stwierdziła, że zmienili branżę od czasu rozpoczęcia swojej ścieżki kariery. Nie jest to jednak jedyny sposób rozwoju pracowników – 45% respondentów przyznało, że otrzymali awans, pracując cały czas w tej samej firmie.
Zapytaliśmy kandydatów, jak długo byliby skłonni pozostać na tym samym stanowisku przed dokonaniem zmiany. Ponad jedna trzecia (35%) kandydatów wybrała okres od trzech do pięciu lat, a najczęstszym wskazaniem były trzy lata. Z drugiej strony, 40% ankietowanych stwierdziło, że decyzja o zmianie zależy od dynamiki firmy, co sugeruje, że elastyczne podejście pracodawcy jest niezbędne do planowania skutecznych ścieżek awansu.
Rozwój ścieżki kariery wymaga inwestycji czasu i energii, a nie wszyscy kandydaci są zmotywowani do starania się o awans bądź przekwalifikowanie się. Około 15% respondentów jest przekonanych, że znaleźli już odpowiednie stanowisko i nie potrzebują zmiany. Liczba ta jednak wydaje się niewielka w porównaniu z tymi, którzy myślą, że będą pracowali na dwóch (18%), trzech (18%) lub czterech (7%) różnych stanowiskach w trakcie trwania swojej kariery. 11% twierdzi, że będzie ich pięć lub więcej.
Wielu kandydatów nie traci czasu. Około 62% z nich już dokonało zmiany swojej ścieżki zawodowej (38%) lub są w trakcie przekwalifikowania (24%). Tylko 10% respondentów twierdzi, że nigdy nie myśleli o zmianie swojej kariery. Wśród nich 46% jest przekonanych, że obecna praca jest do nich idealnie dopasowana, podczas gdy 22% myśli, że zmiana stanowiska byłaby zbyt skomplikowana lub ryzykowna. Wreszcie, około 12% kandydatów mówi, że myśleli o zmianie, ale nie wiedzą, czy się na nią zdecydują.
Czego spodziewają się kandydaci zmieniając swoje stanowisko lub zawód? Ponad połowa (56%) respondentów chce uczyć się nowych rzeczy, podczas gdy 46% widzi potencjał w otwarciu się na nowe możliwości i lepszą ścieżkę kariery.
Jednak rozwój zawodowy nie jest jedynym priorytetem dzisiejszych poszukiwaczy pracy. Wielu kandydatów pragnie poczucia spełnienia w swoim życiu zawodowym. Niemal 39% ankietowanych chce pracować dla firmy silnie nastawionej na realizację swoich celów, podczas gdy 32% poszukuje ścieżki kariery, która byłaby bardziej zgodna z ich wartościami. Inne obowiązki i zainteresowania pracowników są również istotne – dla 41% kandydatów ważne jest utrzymanie work-life balance.
Nawet na dzisiejszym, dynamicznym rynku pracy zmiana kariery jest rzadko nagłą decyzją. Około 41% kandydatów twierdzi, że podjęcie decyzji zajęło im wiele miesięcy lub lat, z kolei 32% z nich zostało zmuszonych do zmiany przez konkretne wydarzenie, takie jak utrata pracy (23%), kryzys związany z pandemią COVID-19 (14%) lub wpływ kultury czy struktury firmy (13%).
To, że kandydat chce zmienić swoją ścieżkę kariery, nie oznacza, że posiada odpowiednie do tego kwalifikacje. Około 37% ankietowanych stwierdziło, że w ramach przekwalifikowania wzięli udział w dodatkowym szkoleniu, przy czym 19% z nich musiało w tym celu zrezygnować z pracy. Z kolei 36% nie widziało potrzeby skorzystania z kursów. Około 29% wszystkich respondentów poddało się ocenie umiejętności lub otrzymało wskazówki od profesjonalistów.
Organizacje mogą zainspirować się wynikami naszych badań, które pokazują, że kandydaci są skłonni pracować dla firm, które dbają o rozwój zawodowy pracowników i tworzą przyjazną kulturę organizacyjną. Jeśli chcesz porozmawiać z jednym z naszych konsultantów o tym, jak Michael Page może pomóc ci odnaleźć właściwe talenty dla twojej organizacji, lub omówić wyniki naszej najnowszej ankiety, skontaktuj się z nami.
Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych?
Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy.