Ręce trzymające litery tworzące napis 'dream team' na tle nieba.
Zbudowanie osiągającego sukcesy zespołu zadaniowego wymaga nie tylko wytypowania grupy zdolnych osób. Aby zespół mógł być skuteczny, jego członkowie muszą się zjednoczyć w imię atrakcyjnej i inspirującej wizji, którą będą wprowadzać w życie. Muszą mieć wspólne, klarowne i mierzalne cele oraz z przekonaniem poświęcać się ich realizacji. Poniżej znajdziesz kluczowe porady na temat zasad budowania silnego, spójnego i skutecznego zespołu zadaniowego.

Określ wizję

Jasno zdefiniuj cel istnienia zespołu. Co macie zamiar stworzyć, naprawić lub zmienić? Jaka jest rola każdego z członków teamu? Przejrzysta i inspirująca wizja jest podstawą udanej pracy zespołowej. Ułatwia działanie wtedy, gdy zespół napotyka na trudności i decyzje do podjęcia.

Dobierz członków zespołu

Skuteczne zespoły składają się z osób, które z pasją realizują wizję i wierzą, że ich wkład ma znaczenie, są zmotywowane, aby dać z siebie wszystko. Dzielą takie wartości jak zaufanie, szacunek i wsparcie. Na członków zespołu wybierz osoby dysponujące uzupełniającymi się zdolnościami i umiejętnościami. Tacy ludzie będą w stanie zaoferować szereg różnorodnych punktów widzenia i pomysłów. Spróbuj osiągnąć właściwą równowagę typów osobowości, aby grupa mogła harmonijnie współpracować, ale także motywuj jej członków do wzajemnego stawiania sobie wyzwań.

Zdefiniuj cele i zadania

Gdy zespół już powstał i pojawiła się wspólna wizja, czas na podzielenie głównego celu na mniejsze, możliwe do pogodzenia kroki. Ułóż je w formie planu – z określonymi terminami zakończenia zadań, najważniejszymi etapami oraz podziałem odpowiedzialności. Zdecyduj, jaka będzie rola każdego z członków teamu. Uwzględnij także posiadane zasoby czasowe, materiałowe i finansowe.

Uwzględnij oczekiwania

Aby mieć pewność, że każdy z członków zespołu rozumie, czego się od niego oczekuje, określ standardy współpracy. Czy komunikacja będzie regularna, otwarta, uczciwa i transparentna? Czy osiąganie celów będzie wspierane, cenione i nagradzane? Czy konflikt będzie rozwiązywany w konstruktywny sposób? Czy decyzje i sugestie teamu będą brane pod uwagę? Określenie jasnych standardów już na samym początku zapewni, że każdy będzie wiedział, jakie zasady obowiązują i jakie są wobec niego oczekiwania.

Monitoruj postępy

Regularne kontrolowanie postępów pracy zespołowej podczas spotkań grupowych i indywidualnych daje pewność, że team zmierza w kierunku realizacji celów. Pomyśl nad odpowiedzią na kilka istotnych pytań. Jak nam idzie? Co dotąd osiągnęliśmy? Czego się nauczyliśmy? Co możemy poprawić? Proces monitorowania postępów pozwala dokonywać zmian i ulepszeń w trakcie pracy zespołu.

Nagradzaj sukcesy

Regularnie doceniaj, nagradzaj i świętuj sukcesy zarówno całego zespołu, jak i jego poszczególnych członków. To pomoże zbudować morale i wzmocnić motywację grupy do ciężkiej pracy. Znajdź najbardziej odpowiedni sposób celebrowania zakończenia kolejnych etapów projektu, taki jak osobiste podziękowanie podczas spotkania zespołu, email z kopią do kierownictwa czy wspólny lunch. Upewnij się, że sposób nagradzania jest konsekwentny i inspiruje członków zespołu do dalszej wytężonej pracy.

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.