Kobieta w biurze, borykająca się ze stresem w pracy i wypaleniem zawodowym, otoczona dokumentami na biurku.

Stres w miejscu pracy stanowi poważny problem, z którym mierzy się wielu pracowników w całej Polsce. Istnieją jednak skuteczne sposoby na stres w pracy, dzięki którym firmy mogą zmniejszyć odczuwaną presję i umożliwić pracownikom osiąganie najlepszych wyników.

Najnowsze badanie Michael Page, w którym udział wzięło 3 854 kandydatów (w tym 143 z Polski) poszukujących pracy i osób aktywnych zawodowo, zawiera informacje, które firmy mogą wykorzystać, tworząc bardziej wspierające środowisko pracy. Badanie wykazuje, że 60% pracowników uważa swoją obecną pracę za stresującą, a 65% rozważało odejście z firmy z powodu presji związanej w wykonywanymi obowiązkami. Ponadto, 40% zaakceptowałoby niższą pensję, gdyby ich nowa praca miała być mniej obciążająca.

Jako pracodawca możesz pomóc swoim pracownikom uporać się ze stresem w miejscu pracy. W poniższym artykule przyglądamy się głównym przyczynom wypalenia zawodowego pracowników i omawiamy kilka praktycznych rozwiązań, dzięki którym stawisz czoła temu wyzwaniu.

Co powoduje stres związany z pracą i wypalenie zawodowe?

Nasze badanie wskazuje, że problem stresu w miejscu pracy dotyczy wielu polskich pracowników. Skutki stresu w pracy wpływają nie tylko na zdrowie psychiczne pracowników, ale także szkodzą firmom.

Jakie są główne przyczyny stresu w pracy?

  • 38% respondentów wskazuje na brak uznania za ciężką pracę
  • 28% wspomina o przytłaczającym obciążeniu obowiązkami w pracy
  • 31% zmaga się z zachowaniem równowagi między pracą a życiem osobistym

Raport Talent Trends 2024, który podkreśla rosnące znaczenie elastyczności i well-beingu oraz oczekiwania pracowników dot. uznania ich wkładu w rozwój firmy, potwierdza te obserwacje.

Koszt zastąpienia pracownika jest wysoki, często równoważny 6-9 miesięcznym wynagrodzeniom. Jednak ta liczba nie odzwierciedla pełnych strat, które ponosi pracodawca i cała organizacja. Weź pod uwagę dodatkowy czas i zasoby poświęcone na rekrutację, przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych i szkolenie nowego pracownika. Czy Twoja firma może sobie pozwolić na to, by najlepsi pracownicy odchodzili z pracy z powodu stresu? Warto zwrócić uwagę na ten problem już teraz i zadbać o zatrzymanie największych talentów.

Jak zmniejszyć stres w środowisku pracy: 4 wskazówki dla Twojej firmy

Całe szczęście istnieje wiele praktycznych rozwiązań, które można wprowadzić, aby pokazać członkom Twojego zespołu, jak radzić sobie ze stresem w pracy. Oto 4 wskazówki, które pomogą Ci zacząć:

Zadbaj o uznanie dokonań pracowników

Brak uznania jest przyczyną stresu u 1 na 4 pracowników. Aby temu zaradzić, zachęcaj managerów do regularnego doceniania ciężkiej pracy i osiągnięć swoich zespołów. Wdrożenie programu uznania pracowników to świetny sposób na świętowanie wyjątkowych dokonań i pokazanie swoim pracownikom, że doceniasz ich starania.

Dla przykładu: firma biotechnologiczna Merck zatrudnia ponad 60 000 osób na całym świecie. Ich globalny program uznania „INSPIRE”, to świetna okazja do świętowania sukcesów pracowników.

Zmniejsz natężenie obowiązków

Czy Twoi pracownicy są przytłoczeni nadmiarem obowiązków? Zidentyfikuj obszary, w których można uprościć procesy, zrezygnować z niepotrzebnych spotkań i dać pracownikom chwilę wytchnienia. Zachęcaj managerów do promowania regularnych przerw i dawaj przykład – jeśli pracują przez całą dobę, ich zespół będzie czuł presję, aby robić to samo.

Rozważ wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy. Osoby korzystające z tego modelu zgłaszały mniejszy stres związany z pracą i lepsze samopoczucie, a firmy utrzymywały produktywność na podobnym poziomie. 4-dniowy tydzień pracy może nawet przynieść korzyści dla środowiska i promować równouprawnienie płci. Ograniczenie dojazdów do biura zmniejsza zanieczyszczenie powietrza w miastach. Z kolei w sytuacji, gdy mężczyźni spędzają więcej czasu na opiece nad dziećmi i pracach domowych, kobiety mogą poświęcić więcej czasu na rozwój swojej kariery zawodowej.

Traktuj równowagę między pracą a życiem osobistym priorytetowo

Nasze badanie pokazuje, że 45% pracowników uważa, że praca zdalna jest mniej stresująca niż praca w biurze. Rozważ wprowadzenie elastycznych form pracy lub pracy zdalnej, aby pomóc pracownikom z zachowaniem równowagi między pracą zawodową a życiem osobistym.

Managerowie nie powinni jednak zakładać, że osoby pracujące zdalnie nie napotykają żadnych problemów. Ważne są spotkania online, podczas których przełożeni sprawdzają poziomu stresu pracowników, pomagają im radzić sobie z nadmiarem obowiązków i upewniają się, że osoby pracujące z domu nie czują się osamotnione lub przebodźcowane i wiedzą, jak opanować stres w pracy. W trosce o samopoczucie pracowników chodzi przede wszystkim o zapewnienie wsparcia, jakiego potrzebują, aby odnosić sukcesy.

Dowiedz się, jak zadbać o swoje samopoczucie, pracując zdalnie

Zainicjuj rozmowę

Zachęcaj managerów do regularnych, nieformalnych rozmów z członkami zespołu, podczas których mogą zadawać konkretne pytania dotyczące obciążenia pracą, terminów i wszelkich innych przeszkód, z jakimi mogą się borykać pracownicy. Managerowie mogą też po prostu wsłuchać się w potrzeby swoich podwładnych. Pamiętaj – pracownicy powinni czuć się swobodnie i komfortowo, rozmawiając o presji związanej z pracą.

Korzystaj z ankiet pracowniczych do zbierania anonimowych opinii i pomysłów. Platformy takie jak Google Forms lub SurveyMonkey ułatwiają tworzenie i dystrybucję ankiet, zapewniając poufność pracowników. Im lepiej rozumiesz przyczyny stresu w pracy, tym lepiej możesz na nie reagować.

Zmniejszenie stresu w pracy nie oznacza, że konieczne jest przeprowadzenie gruntownych, rewolucyjnych zmian w Twojej firmie. Małe zmiany mogą znacząco wpłynąć na stworzenie zdrowszej kultury organizacyjnej. A to dobra wiadomość dla Twoich pracowników, klientów i Twojej firmy.

Czego chcą pracownicy vs. co oferują firmy

Pomimo zagrożenia wypaleniem zawodowym, wiele firm nie spełnia oczekiwań swoich pracowników w zakresie troski o ich well-being. Nasze badanie ujawnia rozbieżność między tym, czego potrzebują pracownicy, a tym, co obecnie oferują pracodawcy.

Na przykład tylko 16% pracowników twierdzi, że ich firma oferuje wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego. Chociaż niektóre firmy podejmują wysiłki, prowadząc programy wsparcia pracowników, ułatwiając otwarte rozmowy z kierownictwem, zbierając opinie pracowników i oferując wsparcie coachingowe, to oczywiste, że należy zrobić więcej.

Liderzy HR muszą umieścić dobrostan pracowników na szczycie listy priorytetów firmy. Koszt bezczynności jest po prostu zbyt wysoki. Jeśli ponad połowa Twoich pracowników rozważa odejście z powodu stresu w środowisku pracy, to nie tylko ich zdrowie psychiczne jest zagrożone, ale również przyszłość Twojej firmy.

Jeśli chcesz zatrudniać najlepszych pracowników, musisz zadbać o ich dobrostan i zdrowie psychiczne

Podejmowanie szczerych działań mających na celu przezwyciężenie stresu w miejscu pracy nie jest tylko właściwym postępowaniem – to strategiczny priorytet. Inwestując w samopoczucie swoich pracowników, umożliwiasz im realizację ich pełnego potencjału i możesz zadbać o długofalowy sukces swojej firmy.

Jeśli szukasz cennych informacji i praktycznych strategii, aby stawić czoła tym wyzwaniom, koniecznie pobierz nasz raport Talent Trends 2024. Znajdziesz tam rekomendacje oparte na danych, które pomogą Ci zbudować bardziej przyjazne miejsce pracy.

Poszukujesz pracowników i chcesz dowiedzieć się, jak Michael Page może pomóc Ci w rekrutacji? Skontaktuj się z nami już dziś!

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.