<null>

Większość pracy, którą wykonuje Backend Developer, często pozostaje niewidoczna dla użytkowników komputerów, ale stanowi niezwykle ważny trybik w maszynie każdego komercyjnego przedsiębiorstwa. Mówiąc prościej, Backend Developer projektuje, modyfikuje, naprawia i utrzymuje aplikacje, systemy informacyjne itd., zapewniając płynne, bezstresowe użytkowanie współpracownikom, klientom, konsumentom i innym użytkownikom końcowym.  

Zadania i obowiązki – co robi Backend Developer?  

Obowiązki, które wchodzą w zakres kompetencji Backend Developera, obejmują:  

  • Współpracę z Frontend Developerami w celu rozwoju wysokiej jakości elementów związanych bezpośrednio z użytkownikami.  
  • Zapewnianie optymalizacji aplikacji z myślą o szybkości i wygodzie, oraz upewnianie się, że istniejące platformy będzie można powiększyć w przyszłości. 
  • Włączanie odpowiednich i przyszłościowych elementów bezpieczeństwa i monitorowanie ich ciągłej funkcjonalności. 
  • Wdrażanie aplikacji do przechowywania danych i utrzymanie ich skuteczności. 
  • Pracę z kierownictwem wyższego szczebla, w celu zapewnienia najwyższego poziomu obsługi klienta. 
  • Współpracę z odpowiednimi członkami zespołu na wszystkich etapach procesów. 

Cechy, które powinien posiadać Backend Developer  

Osoby odnoszące sukces w roli Backend Developerów mogą pochodzić z różnych środowisk, ale istnieje kilka cech, które często będą je łączyły. Należą do nich duże wyczucie szczegółów, wielozadaniowość i zorganizowanie. Specjaliści z tej dziedziny potrafią dobrze zarządzać czasem i mają talent do rozwiązywania problemów pod presją.  

Backend Developer często posiada doświadczenie w tej roli lub pracował w innych obszarach tworzenia aplikacji mobilnych, internetowych i w chmurze. Na ogół osoba na tym stanowisku jest częścią zespołu, w którym pracują inni specjaliści, a niekiedy może współpracować bezpośrednio z jednym lub kilkoma programistami Frontend.   

Ważne jest, aby Backend Developerzy w dużym stopniu rozumieli język programowania, struktury systemów i środowisk hostingowych. Istotne jest również zachowanie zgodności z przepisami bezpieczeństwa, zwłaszcza w zakresie cyberbezpieczeństwa. Korzystna może się okazać także dobra znajomość branży swojego pracodawcy.  

Kwalifikacje i umiejętności techniczne – jak zostać Backend Developerem?  

Od kompetentnych kandydatów w tym sektorze oczekuje się znajomości przynajmniej jednego z popularnych języków programowania back-end; PHP, Python, Ruby, Java, Net, JavaScript, Golang lub Rust, znajomości baz danych takich jak MySQL, Postgress, MongoDB, Redis i Neo4j. Istotne jest także zrozumienie wersjonowania kodów (GIT) i tworzenia potoków CI/CD. Ważna jest również praktyczna znajomość HTML, JavaScript i CSS, choć mniej niż w przypadku roli Frontend Developera. Na rynku pracy poszukujemy kandydatów z obszernym doświadczeniem zawodowym. 

Większość Backend Developerów ma przeważnie dobre wykształcenie akademickie, zwykle jest to dyplom uzyskany na takich kierunkach, jak informatyka, zaawansowana matematyka, tworzenie stron internetowych lub programowanie komputerowe. W niektórych przypadkach od kandydata oczekuje się również biegłości w posługiwaniu się językiem komputerowym.  

Perspektywy rozwoju kariery – jaki jest następny krok w karierze po stanowisku Backend Developera?  

Niektóre osoby, które wcześniej pracowały jako Frontend Developerzy lub programiści komputerowi, po ugruntowaniu swojej pozycji mogą zostać Senior Developerami lub Lead Developerami, a także IT Directorami. Wyższe rangą stanowiska często wiążą się z koniecznością efektywnego zarządzania zespołem.  

Wynagrodzenie – ile zarabia Backend Developer?  

Junior Backend Developerzy są dobrze opłacani, a pensje na tym stanowisku wzrastają proporcjonalnie do poziomu zaawansowania. 

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej