Od kilku lat rośnie liczba zagrożeń dla świata biznesu ze strony cyberprzestępców i wycieków bezpieczeństwa, w wyniku czego coraz ważniejsza staje się potrzeba zatrudniania wykwalifikowanych i doświadczonych osób na stanowisko Cybersecurity Engineera. Osoby pracujące w tej roli mogą liczyć na zaangażowanie we wszystkie aspekty ochrony firmowych sieci komputerowych, systemów, stron internetowych i aplikacji. 

Zadania i obowiązki – co robi Cybersecurity Engineer? 

Rola Cybersecurity Engineera obejmuje szereg bardzo ważnych obowiązków, w tym: 

  • Rozwój, budowa, utrzymanie i testowanie systemów bezpieczeństwa oraz monitorowanie ich skuteczności.
  • Nieustanne poszukiwanie luk w zabezpieczeniach w sprzęcie, oprogramowaniu i aplikacjach. 
  • Opracowywanie planów bezpieczeństwa dla infrastruktury IT firmy.
  • Wprowadzanie ulepszeń i zamienników, kiedy są konieczne w firmie. 
  • Odpowiednie reagowanie na naruszenia bezpieczeństwa i dociekanie, jak one powstały.
  • Współpraca z powiązanymi interesariuszami w celu zapewnienia stałego optymalnego poziomu bezpieczeństwa.
  • Składanie raportów członkom kierownictwa wyższego szczebla o potencjalnych zagrożeniach, proponowanych ulepszeniach i bieżących problemach z bezpieczeństwem.

Cechy, które powinien posiadać Cybersecurity Engineer 

Odnoszący największe sukcesy na stanowisku Cybersecurity Engineera muszą być godni zaufania, rzetelni i sumienni. Powinni dobrze rozumieć taktyki stosowane przez cyberprzestępców i znać najlepsze sposoby ich zwalczania. Nieodzowna jest duża wiedza techniczna, a także umiejętność zachowania spokoju i koncentracji nawet w najbardziej stresujących sytuacjach.
 
Na stanowisku Cybersecurity Engineera niewątpliwie wymagane są umiejętności rozwiązywania problemów, połączone z dbałością o szczegóły, a także potrzeba kontynuowania nauki w dziedzinie, która stale się rozwija – nawet w przypadku doświadczonych kandydatów. Ważnym atrybutem jest również umiejętność zachowania metodyczności i spokoju nawet w warunkach dużej presji. 
 
Ważne jest, aby kandydaci na stanowisko Cybersecurity Engineera wiedzieli, w jaki sposób myślą potencjalni przestępcy, jak i dlaczego tworzone są ataki. Osoby na tym stanowisku często współpracują z etycznymi hakerami, aby dowiedzieć się więcej o sposobie prowadzenia takich działań. 

Kwalifikacje i umiejętności techniczne – jak zostać Cybersecurity Engineerem? 

Ta rola wymaga kilku umiejętności technicznych, w tym zrozumienia różnych aplikacji. Należą do nich Python, JavaScript, Wireshark, Metasploit, John the Ripper, Nmap, Burp Suite i Ncat. Kluczowe znaczenie mają narzędzia do monitorowania bezpieczeństwa sieci i szyfrowania, podobnie jak testy penetracyjne, skanowanie podatności i wykrywanie włamań. 
 
Najczęściej od kandydatów na stanowisko Cybersecurity Engineera wymaga się wykształcenia wyższego na odpowiednim kierunku, takim jak informatyka, technologia informacyjna, inżynieria systemów lub programowanie komputerowe. Często wymaga się także doświadczenia zawodowego na podobnym stanowisku oraz wykazania się znajomością języków komputerowych, takich jak Python, Ruby, Node lub Power Shell. 

Perspektywy rozwoju kariery – jaki jest następny krok w karierze po stanowisku Cybersecurity Engineera? 

Wielu kandydatów na stanowisko Cybersecurity Engineera pracowało wcześniej jako: Systems Administrator, Cybersecurity Analyst, Web Developer i Junior Cybersecurity Engineer. W dalszych etapach kariery pojawić się mogą możliwości objęcia stanowiska Senior Cybersecurity Consultanta, Lead Security Architecta lub IT Directora. 

Wynagrodzenie – ile zarabia Cybersecurity Engineer? 

Jest to niezwykle ważne stanowisko w każdej korporacji, czego odzwierciedleniem jest pakiet wynagrodzeń i świadczeń. 

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej