Kobieta w serwerowni pracuje na laptopie.

Coraz większe uzależnienie świata biznesu od systemów komputerowych doprowadziło do wzrostu zapotrzebowania na wykwalifikowanych i doświadczonych Network Administratorów. Osoby te opracowują, utrzymują i ulepszają infrastrukturę sieciową, która jest potrzebna firmom do skutecznego działania. Ta wysoce techniczna rola może być jednocześnie bardzo satysfakcjonująca.

Zadania i obowiązki – co robi Network Administrator?

W zakres kompetencji Network Administratora wchodzą różne obowiązki, w tym:

  • Instalacja i utrzymanie sieci LAN, WAN, segmentów sieci oraz operacje internetowe i intranetowe  
  • Instalacja i konserwacja różnych aplikacji, w tym sprzętu i oprogramowania  
  • Monitorowanie wydajności sieci i utrzymanie skutecznych środków bezpieczeństwa  
  • Modyfikowanie wydajności systemów sieciowych, kiedy jest to wymagane  
  • Nadzorowanie potencjalnych aktualizacji, migracji i napraw w celu poprawy wydajności systemu  
  • Praca ze sprzętami, takimi jak serwery, komputery stacjonarne i laptopy, routery, drukarki, telefony komórkowe i tablety

Cechy, które powinien posiadać Network Administrator

Skuteczni Network Administratorzy potrafią rozwiązywać nawet najbardziej techniczne problemy i są w stanie rozwiązać wiele potencjalnych problemów naraz. Network Administrator jest często pierwszą osobą, do której zgłaszają się pozostali pracownicy, gdy coś pójdzie nie tak, dlatego też umiejętność zachowania spokoju jest postrzegana jako główna zaleta każdego kandydata.

Do pracy na tym stanowisku wymagany jest wysoki poziom umiejętności interpersonalnych, ponieważ do obowiązków Network Administratora należy także wyjaśnianie złożonych zagadnień pracownikom nietechnicznym. Cierpliwość i zrozumienie są w takich sytuacjach zaletą, podobnie jak świadomość, że awarie sieci mogą w dużym stopniu wpłynąć na atmosferę w miejscu pracy.

To rola odpowiednia dla osób, które równie dobrze czują się pracując zarówno samodzielnie, jak i w zespole. Do pracy na tym stanowisku zawsze wymagana będzie dbałość o szczegóły oraz umiejętność koncentracji w trudnych warunkach. Network Administratorzy muszą wiedzieć, jak szybko rozwiązać problemy, aby nie dopuścić do spadku ogólnej wydajności.

Kwalifikacje i umiejętności techniczne – jak zostać Network Administratorem?  

Od kandydatów na to stanowisko często wymaga się wykształcenia wyższego na kierunkach, takich jak informatyka, inżynieria, technologia informacyjna oraz zarządzanie przedsiębiorstwem. Mile widziane są także certyfikaty z dziedzin, takich jak rozwiązywanie problemów z siecią, analiza systemów, cyberbezpieczeństwo i języki komputerowe.

Odpowiedni kandydat na stanowisko Network Administratora będzie musiał wykazać się dobrą znajomością obsługi narzędzi do tworzenia sieci, z których wyróżnić można: Wireshark, Traceroute, Putty, Supervision, Metrology, Nmap, SolarWinds, IP Scanners i Netmiko. Certyfikaty od różnych akredytowanych dostawców również pomogą potencjalnemu pracownikowi w uzyskaniu zatrudnienia.

Perspektywy rozwoju kariery – jaki jest następny krok w karierze po stanowisku Network Administratora?

Osoby, które obejmują rolę Network Administratora, często mają doświadczenie w pracy na stanowiskach, takich jak IT Assistant, Front-End Developer, Back-End Developer lub Full Stack Developer. Na dalszych etapach kariery pracownicy często mają możliwość objęcia stanowisk, takich jak IT Manager, Director IT, Network Architect, IT Project Manager i Chief Information Officer.

Wynagrodzenie – ile zarabia Network Administrator?

Network Administrator to stanowisko o wysokiej randze, co odzwierciedlone jest w pensji oraz w pakietach świadczeń.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej