Osoba używająca smartfona i laptopa z nadgryzionym jabłkiem i rośliną na stole.

Wszyscy w pewnym momencie dnia siadamy przy ekranach komputerów lub telefonów komórkowych, a zarówno sposób ich używania, jak i przyjemność, jaką z tego czerpiemy, mogą w dużej mierze zależeć od umiejętności UX Designera. Tworzenie najlepszego możliwego doświadczenia użytkownika jest niezwykle ważną rolą we współczesnym świecie. Co ważne, lepsze doświadczenie użytkownika przekłada się na większe przychody organizacji komercyjnych.

Zadania i obowiązki – co robi UX Designer?

Wykwalifikowani UX Designerzy będą musieli wykazać się kompetencjami w ramach kilku ważnych obowiązków, w tym:

  • Komunikowania się z klientami w celu zrozumienia ich wymagań  
  • Tworzenia różnych aspektów doświadczenia użytkownika końcowego, w tym storyboardów, wireframe’ów i przepływów ekranów  
  • Wytwarzania prototypów do celów testowych  
  • Poszukiwania i wykorzystywania opinii użytkowników i odpowiedniego reagowania na te opinie  
  • Ustalania jakości obsługi użytkownika i jej usprawniania  
  • Współpracy przez z kierownictwem wyższego szczebla, klientami, użytkownikami końcowymi i interesariuszami, często przy użyciu prezentacji

Cechy, które powinien posiadać UX Designer

UX Designerzy wykonują swoje obowiązki z pasją, doskonale radzą sobie z rozwiązywaniem problemów i koncentrują się na jakości produktu końcowego. Są bardzo zorganizowani, potrafią pracować samodzielnie oraz w zespole i świetnie zarządzają czasem. W pracy na tym stanowisku konieczna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem i wykonywania obowiązków pod presją zbliżających się terminów.

Osoby pracujące na tym stanowisku powinny posiadać dogłębne zrozumienie znaczenia wykonywanych przez nich zadań oraz dobrą znajomość ogólnych zasad projektowania i ich wpływu na doświadczenie użytkownika. W niektórych rolach obowiązki UX Designera zostaną połączone z obowiązkami UI Designera, dlatego zrozumienie odpowiedzialności obu stanowisk może okazać się zaletą.

UX Designerzy mogą stosunkowo łatwo przenosić swoje umiejętności z jednej branży do drugiej. Przykładowo, osoby z doświadczeniem w handlu detalicznym będą odpowiednimi kandydatami na podobne stanowiska w budownictwie, logistyce, zarządzaniu, transporcie itd. Wielu UX Designerów pracowało wcześniej na stanowiskach, takich jak Visual Designer, Front End Developer, Content Strategist i Back End Developer.

Kwalifikacje i umiejętności techniczne – jak zostać UX Designerem?

Podczas gdy niektórzy pracodawcy skupią się bardziej na doświadczeniu niż formalnym wykształceniu akademickim, inni będą szukać osób z tytułem licencjata uzyskanym na jednym z kilku odpowiednich kierunków (informatyka, projektowanie wizualne, technologie informacyjne i projektowanie stron internetowych).

Ważne będzie doświadczenie w pracy z jakimkolwiek z kilku narzędzi do projektowania UX. Popularne aplikacje to Sketch, Axure, InVision Studio, Proto.io, Craft, Marvel, Figma, Framer i Adobe XD, a od kandydatów oczekuje się znajomości przynajmniej niektórych z nich.

Perspektywy rozwoju kariery – jaki jest następny krok w karierze po stanowisku UX Designera?

Osoby z odpowiednimi kompetencjami umiejętnościami i doświadczeniem mają szansę na rozwój na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla, takich jak Senior UX Designer, Lead UX Designer, Head of Design, Director of User Experience i Director of IT. Im wyższy szczebel, tym ważniejsza będzie umiejętność kierowania zespołem.

Wynagrodzenie – ile zarabia UX Designer?

Wynagrodzenie UX Designerów jest wyjątkowo wysokie, nawet na niższych szczeblach. Im wyższy status, tym bardziej satysfakcjonujące stają się zarówno pensje, jak i pakiety świadczeń.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej