Współcześnie każda firma, aby odnieść sukces, musi działać z maksymalną wydajnością i skutecznością, a wykwalifikowany i doświadczony audytor IT może odegrać w tym istotną rolę. Wkład IT Auditora może mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że firma odpowiednio eksploatuje swoje sieci, systemy, procesy i aplikacje oraz wykorzystuje tę infrastrukturę w pełni. 

Zadania i obowiązki - Co robi IT Auditor? 

Rola IT Auditora obejmuje różne obowiązki, w tym: 

  • Opracowywanie i ocena procesów audytu i raportowanie wyników 
  • Stosowanie ustalonych standardów audytu w całej infrastrukturze 
  • Audyt i ocena wszystkich aspektów aplikacji sieciowych firmy, w tym oprogramowania, programów, zabezpieczeń i komunikacji 
  • Monitorowanie integralności wszystkich procesów oraz sformułowanie spójnej strategii audytu na teraz i na przyszłość 
  • Ustalanie profilu ryzyka dla projektów i tego, jak mogą wpłynąć na działalność 
  • Nadzorowanie procesów audytu w różnych interfejsach i aplikacjach użytkownika, w tym aplikacjach klienckich, intranecie, ekstranecie oraz wszystkich połączonych serwerach i sieciach 

Cechy dobrego IT Auditora 

To stanowisko jest odpowiednie wyłącznie dla osób posiadających wysoki poziom wiedzy technicznej i umiejętność zrozumienia infrastruktury komputerowej organizacji. Osoby, które z powodzeniem pełnią tę funkcję, odznaczają się naturalnością, ciekawością i znajomością sposobu funkcjonowania sieci i systemów w przedsiębiorstwie komercyjnym. Rozwiązywanie problemów jest dla nich drugą naturą.  
Zdarzają się sytuacje, w których IT Auditor będzie musiał podejmować zdecydowane, niezależne decyzje, a w innych wymagana będzie współpraca ze współpracownikami. Zarówno radzenie sobie świetnie w środowisku zespołowym, jak i umiejętność pracy indywidualnej są konieczne. Niezbędne są doskonałe umiejętności komunikacyjne, w tym umiejętność wyjaśniania wysoce technicznych problemów osobom nietechnicznym. 
 
Kandydatom pomagają często udokumentowane osiągnięcia w zakresie testów bezpieczeństwa i oceny ryzyka. Wybrani kandydaci muszą także wykazać się dobrą znajomością zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem, w tym wiedzą o tym, jak zagrożenie bezpieczeństwa może wpłynąć na konkretną działalność danej korporacji. 

Kwalifikacje i umiejętności techniczne - Jak zostać IT Auditorem? 

Większość stanowisk IT Auditorów jest dostępna tylko dla kandydatów, którzy posiadają tytuł licencjata z jednego z kierunków, takich jak komputerowe systemy informatyczne, cyberbezpieczeństwo, informatyka i technologia informacyjna. Istnieją różne certyfikaty, które również mogą pomóc w aplikowaniu na to stanowisko, w tym certyfikaty Certified Information Systems Auditor (CISA) i Certified Information Security Manager (CISM). 
 
Wymagane jest także doświadczenie w obsłudze szeregu narzędzi IT Auditora. SolarWinds, Intruder, N-able RMM, OpenVAS, Nessus i Spiceworks Inventory to tylko niektóre z przykładów, których znajomości może oczekiwać pracodawca. Warto również zauważyć, że odnoszący sukcesy na stanowisku IT Auditora będą biegli w zrozumieniu najnowszych aplikacji, które mają pojawić się na rynku. 

Perspektywy rozwoju kariery - Jaki jest następny krok w karierze po stanowisku IT Auditora? 

Istnieje wiele możliwości dla osób, które pracowały na stanowisku IT Auditora i które chcą rozwijać swoją karierę. Specialist Auditorzy są stale poszukiwani, podobnie jak Lead IT Auditorzy, Risk Assessment Managerowie, Information Systems Auditorzy i Senior IT Managerowie. Umiejętności wymagane do roli można również łatwo przenieść z jednego sektora branży do drugiego. 

Wynagrodzenie - Ile zarabia IT Auditor? 

Osoby na stanowisku IT Auditorów, szczególnie te z doświadczeniem, mogą liczyć na stosunkowo wysokie wynagrodzenia i pakiety świadczeń, jak przystało na osoby pełniące tak ważną rolę. 

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej