Osoba trzymająca smartfon z hologramem 5G nad nim.

5G to piąta generacja telekomunikacji mobilnej, która ma wejść do powszechnego użycia w 2020 roku – wtedy też na rynku pojawią się urządzenia z nią kompatybilne. Będzie ją wyróżniać dziesięciokrotnie szybszy przesył danych niż w przypadku 4G oraz minimalne opóźnienie (latencją). W 2017 roku firma Huawei we współpracy z LG U+ przeprowadziła testy, podczas których udało się osiągnąć prędkość przesyłu danych bliską 20 Gb/s. To świetny wynik, lecz docelowo 5G ma umożliwiać transfer z prędkością do 100 Gb/s. Dla porównania – maksymalna prędkość 4G LTE to 45 Mb/s – taki wynik osiągnięto w Singapurze. W Polsce jest to średnio 20,17 Mb/s. Jak wprowadzenie nowego standardu sieci komórkowej wpłynie na zatrudnienie w sektorze IT i jak 5G przyczyni się do rozwoju technologii?

Dobry czas dla Cloud Computing

Dzięki 5G większość procesów będzie mogła funkcjonować w chmurze obliczeniowej – zasobochłonne operacje nie będą już obciążały infrastruktury użytkownika. Zniknie więc problem zbyt małej mocy obliczeniowej urządzeń mobilnych, które nie byłyby w stanie nadążyć za ultraszybkim transferem 5G. Na rynku pracy wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów od usług Cloud Computing – programiści i inżynierowie specjalizujący się w obsłudze chmury obliczeniowej będą przez najbliższe lata rozchwytywani i odpowiednio wynagradzani – początkujący cloud developer może liczyć na zarobki od ok. 12 000 zł., a specjalista – 22 000 zł. brutto. Krótki przegląd ofert pracy daje obraz sytuacji – najbardziej poszukiwanymi specjalistami IT są m.in. pracownicy na stanowiska Test Automation Engineer oraz programiści Python, Java, .NET i C++. Coraz więcej procesów będzie przenosić się do chmury – będzie więc ona musiała być „bliżej” użytkownika. Przewiduje się, że duże firmy udostępniające przestrzeń obliczeniową w chmurze połączą siły z małymi, lokalnymi dostawcami rozwiązań Cloud Computing.

Rozwój sieci 5G niesie ze sobą także wyzwanie m.in. dla dyrektorów ds. informatyki (CIO) oraz szefów działów marketingu. To właśnie na ich barkach spoczywać będzie odpowiedzialność za pełne wykorzystanie potencjału 5G – poszukiwanie i tworzenie nowych usług i modeli biznesowych oraz dostosowanie tych już istniejących do nowych możliwości, które pojawią się wraz z upowszechnieniem sieci 5G.

Wirtualna rzeczywistość – realna praca

Prędkość przesyłu danych pozwoli w pełni wykorzystać potencjał technologii Virtual Reality i dostarczyć użytkownikom rozrywkę o niespotykanym jeszcze na szeroką skalę poziomie realizmu i user experience. Technologia VR potrzebuje dużej przepustowości i możliwie najniższego opóźnienia, a sieć 4G LTE często nie jest w stanie sprostać tym wymaganiom. VR znajdzie jednak zastosowanie nie tylko w zaprojektowanych z myślą o niej urządzeniach i na dobre zagości w naszych komputerach, smartfonach i samochodach. W najbliższym czasie na popularności bardzo zyskają inżynierowie wirtualnej rzeczywistości, Gameplay i Level Designerzy oraz twórcy aplikacji, których – przy ogromnych możliwościach technologicznych – ograniczać będzie właściwie tylko wyobraźnia.

Cyberbezpieczeństwo priorytetem

Przepustowość 5G umożliwi rozkwit zjawiska znanego jako Internet Rzeczy (Internet of Things). Coraz więcej urządzeń będzie łączyć się i komunikować ze sobą, tworząc inteligentne domy, dzielnice i całe miasta, a to wszystko, by ułatwić ludziom życie. W teorii… Praktyka może okazać się inna – im więcej urządzeń będzie miało dostęp do naszych danych – a 5G sprawi, że będziemy właściwie bez przerwy w sieci – tym większa szansa, że wpadną one w niepowołane ręce. W dobie połączenia wszystkich sprzętów domowych w jeden cyfrowy organizm, haker będzie mógł dostać się do naszego komputera czy telefonu przez inteligentny odkurzacz lub ekspres do kawy! Wyzwaniem i zarazem szansą dla specjalistów od cyberbezpieczeństwa będzie więc szczelne zamknięcie wszystkich „furtek” przed amatorami elektronicznej kradzieży. Według Huawei 5G może umożliwić nawet milion połączeń różnych urządzeń na kilometr kwadratowy – to oznacza bardzo wiele potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. Specjalistów ds. rozwiązań Cybersecurity czeka więc dużo pracy, by zapewnić nam spokojny sen.

 

Szukasz ekspertów z obszaru IT do swojego zespołu? Rekrutacja w IT nie ma przed nami tajemnic!

A może chcesz zmienić pracę? Sprawdź nasze oferty pracy w IT i wybierz coś dla siebie – nasz konsultant pomoże Ci w znalezieniu najlepszego pracodawcy! 

 

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej