Być może – jak większość osób – odczuwasz stres już na samą myśl o rozmowie kwalifikacyjnej. To naturalna odpowiedź organizmu na czekające Cię wyzwanie. Wskazuje ona, że po prostu zależy ci na tej pracy. Zaakceptuj swoje odczucia i zastosuj poniższe wskazówki, które pomogą ci utrzymać nerwy na wodzy zarówno przed, jak i w trakcie rozmowy o pracę.

Zwizualizuj swój sukces

Ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy, często stosują techniki wizualizacji, aby pokonać nerwy. Przed rozmową kwalifikacyjną odegraj jej przebieg w swojej głowie. Oczyma wyobraźni zobacz, jak wchodzisz do pokoju. Poczuj spokój i pewność, że wszystko masz pod kontrolą. Wyobraź sobie, że przekonująco i błyskotliwie odpowiadasz na pytania, budujesz przyjazną relację z rekruterem i opuszczasz pokój zadowolony z tego, jak wypadłeś. Skup się na najlepszym możliwym scenariuszu – dzięki temu zachowasz spokój w czasie poprzedzającym planowany interview.

Przećwicz swoje odpowiedzi

Stres przed rozmową kwalifikacyjną jest często spowodowany strachem przed nieznanym. Obawiasz się, że w czasie spotkania „zablokujesz się” lub powiesz coś nie tak? Przećwicz odpowiedzi na pytania, które są najczęściej zadawane przez rekruterów – to pomoże ci zyskać pewność, że w trakcie rozmowy będziesz w stanie udzielić spójnych i zwięzłych odpowiedzi. Spróbuj poćwiczyć wraz z przyjacielem i poproś go o informację zwrotną.

Przygotuj się

Zarezerwuj czas na przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pomoże Ci to zachować spokój. Upewnij się, że dobrze zapisałeś nazwisko i numer kontaktowy rekrutera, a także dokładną godzinę spotkania. Zaplanuj, jak się ubierzesz. Zabierz ze sobą CV i inne dokumenty, potwierdzające Twoje osiągnięcia zawodowe. Zostaw sobie więcej czasu na dojazd – na wypadek, gdyby wystąpiły jakieś nieprzewidziane opóźnienia. To także pozwoli Ci na zachowanie spokoju i czystego umysłu przed spotkaniem.

Daj sobie czas

Stres może sprawić, że będziesz starać się odpowiadać na pytania rekrutera bez namysłu lub nawet zapomnisz, o co cię zapytano. Pozwól sobie na chwilę zastanowienia, zanim udzielisz odpowiedzi. Odetchnij głęboko, a następnie skup się na tym, co chcesz przekazać. Powiedz to powoli, konkretnie i klarownie. Jeśli zdarzy ci się zapomnieć, jakie pytanie zostało zadane, nie próbuj „strzelać”. Zachowaj spokój i zapytaj rekrutera, czy chce abyś uzupełnił swoją odpowiedź.

Myśl pozytywnie

Zmiana sposobu, w jaki myślisz o rozmowie kwalifikacyjnej, może mieć wielki wpływ na poziom odczuwanej presji. Przestań myśleć o tym, że jesteś bacznie obserwowany i surowo oceniany – potraktuj rozmowę rekrutacyjną jak wyzwanie. Przypomnij sobie swoje sukcesy i skoncentruj się na tych cechach, które sprawiają, że jesteś właściwym kandydatem na to stanowisko. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele – Twoje odpowiedzi nie muszą być idealne. Nie myśl też o rzeczach, na które nie masz wpływu – na przykład o tym, jak wypadli inni kandydaci. Zamiast tego skup całą swą energię na tym, by dać z siebie wszystko. Tu i teraz.