Przygotuj się odpowiednio do rozmowy z pracodawcą o podwyżce. Zorientuj się, ile zarabia się na podobnym stanowisku w innych firmach, przypomnij szefowi o swoim wkładzie w rozwój przedsiębiorstwa i jasno sformułuj swoje oczekiwania. Nasze wskazówki ułatwią ci przeprowadzenie tej ważnej rozmowy w sposób profesjonalny, co zwiększy twoje szanse na uzyskanie podwyżki.

Krok 1: Poznaj swoją wartość

Postaraj się dowiedzieć, jakie są przeciętne zarobki na analogicznym stanowisku w innych firmach. Skorzystaj z informacji zamieszczonych w internecie (pomocne moga być np. Przeglądy Płac wydawane przez Page Personnel), porozmawiaj z ludźmi pracującymi w twojej branży, poproś o opinie osoby zajmujące się na co dzień doradztwem zawodowym.

Krok 2: Poznaj sytuację rynkową twojej firmy i całej branży

Zrób rozeznanie w sytuacji rynkowej przedsiębiorstwa, w którym jesteś zatrudniony i w branży, którą reprezentujesz. Twój sposób prowadzenia negocjacji płacowych nie może przebiegać w oderwaniu od faktów, czyli znajomości aktualnej kondycji firmy i sytuacji w całym sektorze. Twoje żądania finansowe powinny być dostosowane do tego, czy twoja firma rozwija się, czy też walczy o utrzymanie się na rynku. Nie bez znaczenia jest także ogólna sytuacja ekonomiczna w branży i w kraju.

Krok 3: Podkreśl swoją wartość

Podstawą wszelkich negocjacji płacowych jest świadomość swojej wartości i realna ocena swojego wkładu w rozwój firmy. Zaprezentuj się jako osoba kompetentna, która przyczyniła się w znaczący sposób do sukcesów firmy i jako ktoś, komu niewielu pracowników dorównuje talentem i umiejętnościami. Przypomnij o swoich kwalifikacjach oraz odbytych ostatnio kursach i szkoleniach zawodowych. Śmiało przytaczaj przykłady swoich sukcesów, kiedy to twoje działania i inicjatywa zadecydowały na przykład: o wygraniu przetargu, zrealizowaniu założonych celów marketingowych czy pozyskaniu cennego klienta. Jeżeli podejmowałeś się ostatnio obowiązków wykraczających poza zadania przypisane do twojego stanowiska pracy, także uwzględnij to w negocjacjach.

Krok 4: Przećwicz swoje wystąpienie

Sposób, w jaki przeprowadzisz bezpośrednią rozmowę z pracodawcą może zadecydować o sukcesie bądź porażce całego przedsięwzięcia. Staraj się zaprezentować jako osoba pewna swoich racji, a jednocześnie rozsądna i racjonalna. Zażądaj określonej sumy i zdecyduj się na konkretne benefity pozapłacowe. Bądź gotowy zrezygnować z części swoich oczekiwań, choć ustal minimalne warunki, które gotowy jesteś zaakceptować, jeśli gra ma być warta świeczki. Wraz z zaufaną osobą przećwicz rozmowę o podwyżce, uważnie wysłuchaj informacji zwrotnej i poproś o wskazówki, jak zaprezentować się w bardziej przekonujący sposób.

Krok 5: Przedstaw swoje oczekiwania

Podczas rozmowy z pracodawcą przypomnij, jak długo zajmujesz dane stanowisko i jak na przestrzeni tego czasu zmieniał się zakres twoich obowiązków. Omawiając swoje sukcesy, postaraj się wskazać ich wymierną wartość dla firmy, wyrażającą się w formie zwiększonych zysków, lepszego zarządzania zasobami czy realnych oszczędności finansowych lub materiałowych. Podkreśl też, że jesteś świadomy rynkowej wartości swojej pracy. Daj pracodawcy czas do namysłu nad twoją propozycją i podziękuj za spotkanie. Wyraź nadzieję na wypracowanie porozumienia, które będzie satysfakcjonować obie strony.

Krok 6: Opracuj plan zapasowy

Decyzja o przyznaniu pracownikowi podwyżki zależy od wielu czynników i często podejmowana jest na wyższych szczeblach zarządzania firmą. Przygotuj sobie plan zapasowy, w razie gdyby twoje żądania finansowe nie zostały spełnione. Opracuj na przykład program podnoszenia kwalifikacji zawodowych, obejmujący szkolenia i kursy, w których chciałbyś uczestniczyć lub poproś o zmianę niektórych zadań na takie, które byłyby dla ciebie bardziej interesujące i które rozwijałyby twój potencjał. Pomoże ci to wzmocnić twoją pozycję w kolejnych negocjacjach płacowych i przyczyni się do twojego rozwoju zawodowego.