Mniej niż 17% pracowników w woj. śląskim odczuwa stres dojeżdżając do pracy samochodem [1]. Z badania wynika, że o takim spokoju może tylko pomarzyć wielu pracowników z innych regionów. Odwrotnie jest jednak w przypadku równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

Spokojnie, to tylko droga do pracy

Ok. 35% pracowników w woj. śląskim spędza w drodze do pracy więcej niż trzy kwadranse. Co dziesiąty poświęca na to mniej niż 15 minut. Mieszkańcy regionu chętnie dojeżdżają do pracy samochodem. Mniej niż co piąty odczuwa stres za kółkiem (dla porównania w przypadku woj. dolnośląskiego prawie co czwarty, a mazowieckiego – więcej niż co czwarty).

Zdaniem 7 na 10 mieszkańców woj. śląskiego, którzy wybierają prywatny środek transportu, auto pozwala dotrzeć do pracy w najkrótszym czasie. Mimo to prawie połowie wszystkich ankietowanych (46,6%) zdarza się spóźniać do pracy, choć nadal jest to wynik lepszy niż średnia dla Polski (52%). Dwóch na trzech ankietowanych z regionu za swoje spóźnienia obwinia korki, czterech na dziesięciu przyznaje, że nie przyjeżdżają do pracy na czas z powodu problemów z porannym wstawaniem.

Nie(równowaga) w życiu

Z badania przeprowadzonego przez PageGroup wynika, że mieszkańcy woj. śląskiego nie są zadowoleni z poziomu równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Ankietowani oceniali ten aspekt w skali od 1 do 10. Prawie co trzeci pracownik z woj. śląskiego wybrał stopień z przedziału 1-3, podobny odsetek badanych wskazał na stopnie z przedziału 7-10. Znacznie bardziej zadowoleni z podziału swojego czasu okazali się pracownicy z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego. W obu przypadkach najniższe stopnie skali wskazało mniej niż 20% ankietowanych, a najwyższe – ponad połowa.

Polak spokojny za kółkiem

W badaniu PageGroup uczestniczyli pracownicy z kilkunastu krajów europejskich, w tym z całej Polski. Polakom korzystającym z samochodu droga do pracy mija spokojnie. Tylko 23% odczuwa stres, podczas gdy średnia dla wszystkich przebadanych krajów to 34%. Jako główne powody wyboru prywatnego transportu, Polacy wskazują na szybkość (53%), niezależność jaką zapewnia samochód (44%) i ograniczone możliwości korzystania z transportu publicznego (43%).


[1] Wspomniana kategoria obejmuje także inne, prywatne pojazdy silnikowe.