Kobieta wykonuje wiele zadań, rozmawia przez telefon, trzyma papiery, patrzy na laptopa.

Pierwsze 90 dni w nowej pracy to jak odkrywanie nowej kultury podczas wakacji. Tak więc aby zintegrować się z „miejscowymi”, musisz poznać rytuały, zwyczaje i przekonania swoich nowych kolegów i przełożonego.

Wrażenia na temat drugiej osoby powstają na bazie ograniczonej ilości informacji, i jako nowy pracownik, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na pierwszych 90 dni w pracy. Rozpoczęcie nowej pracy jest trochę jak odwiedzenie nowego kraju. Ty jesteś tym, który się wyróżnia, tak więc wszystko co robisz, będzie zauważone. Ważne, aby zachować pozytywne podejście i nie komentować natychmiast wszystkiego, co się widzi. To błąd, który często popełniają młodzi pracownicy.

Przygotowaliśmy sześć porad na temat tego, jak osiągnąć sukces podczas pierwszych 90 dni w nowej pracy. 

1. Przygotuj się, bo wkraczasz na nieznany teren

Niewiele osób wybiera się za granicę bez przygotowania. Zazwyczaj, zanim wsiądziemy do samolotu, staramy się dowiedzieć czegoś o lokalnym języku, walucie i kulturze. Dlaczego w przypadku nowej pracy miałoby być inaczej? Jeszcze przed rozpoczęciem pracy wykaż się inicjatywą i skontaktuj się ze swoim pracodawcą, aby porozmawiać o swojej nowej roli: o tym, jak wpisuje się ona w już istniejący zespół oraz cele biznesowe. To pozwoli ci szybciej osiągnąć dobre wyniki.

2. Poznaj politykę firmy

Różne kultury mają różne rytuały i różne struktury organizacyjne, i właśnie dlatego ważne jest, aby poznać politykę twojego nowego pracodawcy. Co jest ważne dla twoich kolegów i przełożonego? Kim są nieoficjalni liderzy grupy? Sama ciężka praca zaprowadzi cię donikąd, jeśli nie będziesz wiedział, jak mają się sprawy w firmie. „Widzę, że ludzie skupiają się głównie na merytorycznych umiejętnościach” – wyjaśnia Michael D. Watkins, autor książki Pierwsze 90 dni. Sprawdzone strategie ułatwiające liderom wejście na najwyższe obroty szybciej i mądrzej. Watkins doradza, aby skupić się na ludziach, których trzeba znać, i skorzystać z ich rad. Jak już zdobędziesz ich zaufanie, chętnie wytłumaczą ci niepisane zasady obowiązujące w firmie.

3. Słuchaj i ucz się przed przejściem do konkluzji

Wszyscy mamy tendencję, by sądzić, że to nasz sposób działania jest jedynym właściwym. Prawdopodobnie jednak w twojej nowej firmie pewne rzeczy robi się inaczej, niż byłeś przyzwyczajony. Chłoń tak wiele informacji, jak tylko możesz – na temat swoich kolegów, ich ról i odpowiedzialności, i na temat tego, jak działa firma. To pomoże ci szybko stworzyć znaczące osobiste i zawodowe relacje z nowymi kolegami, co jest istotnym krokiem na nowym stanowisku.

4. Zadbaj o pierwsze wrażenie

Wszyscy wiemy, jak szybko ludzie wyrabiają sobie opinię o nieznajomych. Gdy już raz się to stanie, bardzo trudno jest to później zmienić. Czy spóźniłeś się w pierwszym tygodniu? Twoi koledzy mogą łatwo uznać, że jesteś leniwy i nieodpowiedzialny. Czy podjąłeś niefortunną decyzję jako menedżer? Ludzie mogą zacząć kwestionować twoje kompetencje. Jeśli popełnisz zbyt wiele drobnych błędów, możesz skończyć w spirali negatywnej informacji zwrotnej – niezależnie od tego, jak wielki masz talent czy umiejętności.

5. Bądź aktywnym członkiem zespołu

Rozpoczynasz pracę jako osoba z zewnątrz – ale twoim celem w pierwszych trzech miesiącach jest stać się kimś „z wewnątrz”: kimś, kto zna wszystkie niepisane zasady i żarty, które rozumiecie tylko wy. Aby stać się częścią swojego nowego „plemienia”, powinieneś pokazać swoim kolegom że jesteś graczem zespołowym. Musisz pokazać to w czasie pracy, oraz w czasie wolnym – jedząc lunche ze współpracownikami oraz spędzając z nimi czas po godzinach. To świetny sposób, aby poznać swoich kolegów, i aby oni poznali ciebie, oraz abyś mógł cieszyć się swoją pracą. Satysfakcja w miejscu pracy i dobre wyniki to nie tylko wypełnianie zadań, ale także współpraca i relacje.

6. Zapewnij sobie „wczesne zwycięstwo”

Wszystkie grupy mają rytuały przeznaczone dla nowych członków, dzięki którym ci mogą udowodnić, że są częścią zespołu. Firmy zazwyczaj nie mają oficjalnych rytuałów, ale udowodnienie swojej wartości na wczesnym etapie to świetny sposób na zbudowanie reputacji. To „wczesne zwycięstwo” nie musi być ogromne, powinno tylko pokazywać twoje możliwości. To może być coś tak prostego, jak zakończenie projektu przed terminem, praca nad dodatkowym zadaniem lub osiągnięcie widocznego pozytywnego rezultatu.

Rzecz jasna twoje 90 dni minie szybko i wkrótce będziesz stabilnie osadzony w swojej nowej roli, zanim nawet zauważysz. Zatrzymaj te rady w głowie, a odniesiesz sukces.

Aby przeczytać więcej wskazówek na temat kariery – od satysfakcji z pracy po budowanie osobistej marki – odwiedź nasze centrum porad dla kandydata.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.