Sprawdź nowe oferty i znajdź pracę swoich marzeń.
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach rekrutacyjnych.
Pomożemy Ci zatrudnić najlepszych pracowników lub znaleźć pracę Twoich marzeń.
Ludzie często mówią, że doszli w swoim życiu do rozstaju dróg – chwili, gdy muszą zastanowić się przed podjęciem decyzji, która może mieć długofalowe konsekwencje.
Globalna pandemia, zbiorowe przejście na pracę zdalną i inne zmiany na rynku pracy – być może to wszystko sprawiło, że dziś jesteś na zawodowym rozdrożu. Czy zadowala Cię obecne stanowisko i chcesz dalej w ten sposób pracować? A może zastanawiasz się, czy nie nadszedł czas, by poszukać czegoś nowego?
Cokolwiek Cię dzisiaj trapi, nie jesteś w tym odosobniony/a.
Wyjaśnijmy jedno: nie ma nic złego w tym, że dochodzimy do rozstaju na ścieżce kariery. Wiele osób czuje potrzebę zmiany i rozwoju, co potwierdzają poniższe liczby:
Tytuł naszej nowej kampanii jest odpowiedzią na wiele chwytliwych nazw, które pojawiły się w ostatnim czasie - The Great Resignation, Big Quit, Quiet Quitting itp.
Wielka Refleksja (The Great Reflection) to pojęcie wyrażające ideę tworzenia na nowo koncepcji swojej kariery, nawet jeśli nie zostały podjęte jeszcze żadne konkretne kroki.
Nie chcesz już kierować się zasadami etyki wyłącznie w domu, a w pracy – tylko czystym zyskiem? Jeśli tak, dobrze trafiłeś/aś. Trzy czwarte europejskich pracowników ankietowanych przez Michael Page powiedziało, że chce pracować w firmie promującej społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). Mówiąc prosto, chcą, aby ich pracodawca robił „właściwe rzeczy”, co może obejmować zarówno troskę o prawa człowieka, jak i zapewnienie pracownikom możliwości praktycznego działania na rzecz lokalnej społeczności.
Być może jesteś jednym z milionów pracowników biurowych (trzeba pamiętać, że pracownicy fizyczni mieli inne doświadczenia), którzy byli zadowoleni, mogąc pracować z domu podczas pandemii. Nasze badania pokazują, że 59% zatrudnionych chciałoby pracować zdalnie kilka dni w tygodniu lub przez cały czas.
Przywództwo ma znaczenie. Możesz mieć ciekawe obowiązki i elastyczne warunki pracy, ale jeśli Twój szef traktuje Cię niesprawiedliwie lub ignoruje podczas spotkań, raczej nie odczujesz pełnej satysfakcji z pracy. Kiedy zapytaliśmy europejskich pracowników o najmniej pożądane cechy i zachowania managera, wymienili między innymi opór wobec zmian, brak umiejętności organizacyjnych i publiczne krytykowanie członków zespołu.
Jednak nie trać nadziei – jest wielu wybitnych managerów, którzy potrafią pomóc pracownikom osiągnąć pełnię potencjału (najważniejsza cecha u przełożonego zdaniem ankietowanych), okazują im szacunek i umieją się komunikować.
COVID nie był jedynym istotnym tematem w ostatnich latach. Pojawienie się rozmaitych ruchów społecznych i zwiększenie świadomości takich zagadnień jak tożsamość płciowa sprawiło, że organizacje bacznie przyjrzały się swojej polityce różnorodności, równości i inkluzji. Niektóre firmy czynią w tym zakresie większe postępy, jednak Ty możesz wciąż czuć się niekomfortowo, próbując być sobą w pracy. Jeśli tak jest, może już czas, by poszukać pracodawcy z wartościami zbliżonymi do Twoich własnych.
Znaczenie umiejętności wciąż rośnie. W dzisiejszej opartej na wiedzy gospodarce specjaliści muszą być ściśle skupieni na zdobyciu kompetencji (zarówno twardych, jak i miękkich), które pozwolą im odnieść sukces. Aż 71% pracowników ankietowanych przez Michael Page wymieniło szkolenia i rozwój kariery wśród najbardziej pożądanych benefitów, ważniejszych nawet niż tradycyjne dodatki do wynagrodzenia, takie jak opieka medyczna czy służbowy samochód.
Niektórzy boją się powiedzieć to głośno. Ale nie trzeba się wstydzić tego, że chcemy, by wynagrodzenie odzwierciedlało poziom naszych umiejętności i doświadczenia, a także wartość, jaką oferujemy pracodawcy. Co więcej, biorąc pod uwagę inflację (w Polsce ponad 17%), podwyżka, która wydawała się znacząca w roku 2020, dziś może nie wystarczyć na pokrycie rosnących kosztów życia.
A Ty? Może wciąż nie masz pewności, jak powinno wyglądać Twoje życie zawodowe? Stworzyliśmy krótki quiz, który pozwoli Ci stwierdzić, czy już czas poszukać czegoś lepszego. Warto zacząć myśleć pozytywnie o zmianach, które pozwolą Ci z optymizmem spojrzeć w przyszłość. Przeprowadzimy Cię przez ten proces – możesz na nas liczyć!
Zanim dokonasz zmian na swojej ścieżce kariery, musisz mieć jasność, czego pragniesz i co Ci odpowiada.
Łatwo powiedzieć! Ale jak rozpocząć proces zmiany? Obejrzyj nasz wideoprzewodnik, który krok po kroku podpowie Ci, jak odkryć siebie na nowo.
To wszystko może być dla Ciebie wyzwaniem, ale nie musisz się spieszyć. Warto określić, czego chcesz, zanim zrobisz pierwszy krok.
Jeśli potrzebujesz wsparcia, stwórz profil na naszej stronie i porozmawiaj z naszymi konsultantami. Możesz również przejrzeć oferty pracy, aby się zainspirować!
Wiesz już, że Twoja kariera utknęła w martwym punkcie? Zastanawiasz się, dlaczego tak się stało? W końcu – czy masz pomysł, w jakim kierunku chcesz podążać?
Jeśli odpowiesz „tak” na wszystkie te pytania, tym lepiej! Przyszedł czas na zmiany.
Nie oznacza to jednak, że warto aplikować na każdą nową ofertę na rynku lub powierzyć swoją przyszłość pierwszemu rekruterowi, który zaczepi Cię na LinkedIn. Ścieżka kariery to podróż. Im lepiej się przygotujesz do przemieszczenia się z punktu A do punktu B, tym szybciej tam dotrzesz – a szansa na to, że zgubisz się po drodze, będzie minimalna.
Pamiętając o tym, możesz skorzystać z tych porad, które pozwolą Ci skutecznie dokonać zmian w swojej karierze.
Ambicja, motywacja i pewność siebie to ważne cechy, których poszukują pracodawcy. Ale w gospodarce opartej na wiedzy żadna z nich nie zrekompensuje braku wiedzy...
Jeśli aplikujesz na ofertę bez odrobienia pracy domowej, rekruterzy mogą docenić Twój potencjał, ale ostatecznie odrzucić Cię ze względu na brak przygotowania.
Rozpocznij od ogólnego researchu. Aby stać się pożądanym kandydatem, musisz odkryć i śledzić główne czynniki, które wpływają na innowacje w danej branży. Zapisz się do odpowiednich newsletterów i publikacji, by znać najnowsze trendy i móc swobodnie o nich rozmawiać w czasie spotkań. Wyszukaj i zaobserwuj branżowych „influencerów” w mediach społecznościowych. Czytaj treści stworzone lub promowane przez doświadczonych specjalistów na ich profilach na LinkedIn, angażuj się w dyskusję w komentarzach.
Gdy już zdobędziesz wiedzę branżową, dowiedz się więcej o konkretnych stanowiskach, które Cię interesują. Na przykład, jeśli chcesz (ponownie) rozpocząć karierę w IT, przeglądaj oferty na portalach rekrutacyjnych, aby poznać kwalifikacje, umiejętności i osiągnięcia, które pracodawcy uznają za must-have.
Pokaż więcej
Analiza luki kompetencyjnej może brzmieć jak trudne zadanie, ale tak naprawdę to prosty sposób, by porównać Twoje obecne umiejętności z tymi, których potrzebujesz, by rozwinąć swoją karierę. ..
Dobrym sposobem na identyfikację luk w kompetencjach jest skorzystanie z e-narzędzia służącego do oceny umiejętności. Mowa tutaj na przykład o podjęciu współpracy z coachem lub rekruterem. Ta zindywidualizowana samoocena pomoże Ci określić Twoje silne i słabe strony, pozwalając zyskać pewność siebie dzięki tym pierwszym i popracować nad tymi drugimi.
Myśląc o swoich potrzebach szkoleniowych nie zakładaj, że musisz „stworzyć siebie na nowo”. W istocie analiza luki kompetencyjnej może pokazać, że już posiadasz wiele umiejętności niezbędnych do postawienia kolejnego kroku w karierze. Te tak zwane umiejętności zbywalne dzielą się na dwie grupy:
Potwierdzenie tego, co już umiesz, powinno pomóc Ci uwierzyć w siebie. Ale potem czeka Cię większe wyzwanie. Być może musisz zdobyć nowe umiejętności lub rozwinąć już istniejące w ramach obecnej specjalizacji. Jest to upskilling, czyli podnoszenie kwalifikacji. Możesz także potrzebować umiejętności z innego obszaru – w tym przypadku jest to reskilling, czyli przekwalifikowanie.
Istnieje mnóstwo zasobów, które pozwolą Ci podnieść kwalifikacje lub się przekwalifikować – od tradycyjnych studiów na uczelni po platformy e-learningowe. Pamiętaj także, że wielu pracodawców jest tak samo zainteresowanych kandydatami otwartymi na naukę, jak ludźmi ze świetnymi wynikami testów i dopracowanymi CV. Warto zapytać o możliwości rozwoju podczas rozmowy o pracę – w ten sposób pokażesz rekruterowi lub pracodawcy swoją chęć i gotowość do nauki.
Rozpoczęcie pracy na stanowisku, które jest zgodne z Twoimi umiejętnościami i ambicjami może być bardzo satysfakcjonujące, ale często wiąże się też z kosztami i kompromisami, na które trzeba pójść...
Możesz dojść do wniosku, że ryzyko przewyższa zysk. Ale zanim to zrobisz, pomyśl o najlepszych decyzjach, które kiedykolwiek zdarzyło Ci się podjąć – od relacji osobistych po karierę. Czy którakolwiek z nich nie wiązała się z ryzykiem? Pamiętaj także, że wynagrodzenie na start i zakres obowiązków na nowym stanowisku odzwierciedlają to, gdzie jesteś teraz, a nie gdzie będziesz za rok. Jeśli zaangażujesz się w pracę i wykorzystasz możliwości rozwoju oferowane przez pracodawcę, Twoja kariera szybko posunie się do przodu.
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz „przetestować” pracę na danym stanowisku bez podpisywania umowy na stałe. ..
Wszystkie te porady i narzędzia mogą pomóc Ci rozpocząć zmianę na ścieżce kariery. Ale nie skupiaj się na nich tak bardzo, bo to może zatrzymać Cię na drodze do Twojego celu. Gdy poczujesz gotowość, dowiedz się, jak skutecznie szukać pracy i znaleźć pracodawcę, który do Ciebie pasuje.
Potrzebujesz wsparcia? Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zajrzyj do naszych ofert pracy lub stwórz profil, aby porozmawiać z jednym z naszych konsultantów o swojej karierze.
Reperkusje pandemii. Wielka Rezygnacja. Przejście na pracę zdalną. Te i inne czynniki sprawiły, że warunki do poszukiwania pracy w Europie są obecnie najlepsze w historii. Liczby pokazują, że popyt na wykwalifikowanych pracowników przewyższa podaż.
Jest tylko jeden problem: nie jesteś cyferką. Niezależnie od stanu rynku, poszukiwanie pracy jest często wyczerpujące emocjonalnie. Podejmujesz ważną decyzję i chcesz mieć pewność, że Twoja kolejna praca będzie oznaczała zmianę na lepsze. W przeciwnym wypadku nowe stanowisko dostarczy Ci jeszcze mniej satysfakcji niż obecne.
Zastanówmy się, jak odłożyć te wątpliwości na półkę i poczuć motywację oraz pewność siebie podczas szukania pracy.
Pomyśl o wszystkich rzeczach, które czynią Cię „Tobą”. Twoja ulubiona marka butów – to jasne. Twoja ulubiona muzyka – oczywiście, że tak. A ponieważ prawdopodobnie spędzasz w pracy jedną trzecią swojego życia, Twoja marka osobista obejmuje także nawyki i cechy, które wyróżniają Cię jako profesjonalistę. Być może masz wybitne kwalifikacje w kwestii certyfikacji i wyróżnień. Albo potrafisz dotrzymać krótkich terminów, pracując pod presją. Być może współpracujesz z organizacjami pozarządowymi jako wolontariusz. Możliwości jest wiele!
Dlaczego to ma znaczenie? Dlatego, że większość osób obserwuje Twoją markę osobistą z perspektywy Internetu. Czy nam się to podoba, czy nie, wszystkie nasze działania online – na LinkedIn, Instagramie czy TikToku – albo na bardziej niszowych platformach jak GitHub czy Quora – są bazą informacji dla rekruterów i pracodawców. Niektóre badania sugerują nawet, że większości zatrudniających zdarzało się przekreślić kandydata z powodu tego, co prezentował w mediach społecznościowych.
Jako pewny siebie poszukiwacz pracy, budujesz swoją markę osobistą, żeby zrobić wrażenie na pracodawcach i zdobyć przewagę nad innymi kandydatami. Dowiedz się, co jest Twoją pasją i zadbaj o to, by znalazło to odzwierciedlenie w Twoim CV i na profilach w social media. Rozwiń swoją sieć kontaktów, dodając do niej ludzi z branży, którzy Cię inspirują. A co najważniejsze – opowiedz historię. Pokaż, jak Twoje doświadczenia życiowe wpłynęły na Twoje wybory zawodowe i podkreśl wyzwania, które pojawiły się na Twojej drodze.
Niepewni siebie kandydaci spoglądają na ofertę i myślą, czy firma zechce ich zatrudnić. Skuteczni – patrzą na to samo ogłoszenie i zastanawiają się, czy chcieliby pracować dla tej firmy.
W jaki sposób możesz zmienić swoje nastawienie? Po pierwsze, niech nie zraża Cię długa lista wymagań do pracy na danym stanowisku. Oczywiście, jeśli w ofercie wspomniano jednoznacznie, że wszyscy kandydaci muszą mieć doktorat z zakresu nauk ścisłych, nie ma sensu aplikować, jeśli nie legitymujesz się tym tytułem. W innych przypadkach, rekruterzy i pracodawcy nie oczekują, by aplikujący spełniali wszystkie wymagania, dlatego nie należy się tym tak bardzo przejmować. Tę radę powinny szczególnie wziąć sobie do serca kobiety, ponieważ badania pokazują, że mężczyźni aplikują na stanowisko, gdy spełniają jedynie 60% oczekiwań, z kolei kobiety potrzebują nawet 100%.
Po drugie, zwróć uwagę na to, co firma może zrobić dla Ciebie, a nie tylko na to, co Ty możesz zrobić dla firmy. Czy jest zaangażowana w podnoszenie kwalifikacji pracowników, czy jest to tylko luźna aspiracja? Czy oferuje elastyczne warunki i pracę hybrydową, ufając pracownikom, że będą produktywni na swoich własnych zasadach? Czy język związany z inicjatywami D&I jest ogólny, czy też sugeruje, że organizacja naprawdę ma misję zbudowania różnorodnego i inkluzywnego miejsca pracy?
Pamiętasz Jasia i Małgosię i ich ścieżkę z okruszków? Breadcrumbing, czyli po prostu zwodzenie, opisuje wątpliwą praktykę pracodawców, którzy dają kandydatom wystarczająco dużo informacji, by utrzymać ich zainteresowanie, ale nigdy nie przechodzą do etapu decyzji. To zjawisko odwrotne do ghostingu, gdy to kandydaci nagle znikają, nie informując o tym rekruterów.
Skuteczni poszukiwacze pracy nigdy nie znikają bez słowa – i nie pozwalają się zwodzić. Jeśli czujesz, że przyszły pracodawca bawi się z Tobą w kotka i myszkę, daj mu termin na przejście do kolejnego etapu procesu – i nie obawiaj się zrezygnować, jeśli Twoje oczekiwania nie zostaną spełnione.
Chcemy Cię jednak ostrzec – jeśli spotykasz się z brakiem szacunku podczas rekrutacji, powstrzymaj się przed wylewaniem swoich frustracji w social media. To da Ci ulgę w krótkiej perspektywie, ale na dłuższą metę zaszkodzi Twojej marce osobistej.
Pracodawca złożył Ci ofertę pracy? Gratulacje! Ale dla skutecznego kandydata proces się na tym nie kończy.
Przeczytaj propozycję od A do Z i porównaj ją z Twoimi potrzebami i oczekiwaniami. Skorzystaj z naszego Przeglądu Wynagrodzeń, aby porównać oferowaną wypłatę ze średnią rynkową dla danego stanowiska, zakresu obowiązków i poziomu doświadczenia. Mając te informacje, poproś o podniesienie wynagrodzenia na start, jeśli odstaje ono od średniej.
Pamiętaj także, że pensja startowa jest tylko częścią całego pakietu wynagrodzenia. Co z premiami i benefitami? Jak dużo płatnego urlopu dostaniesz w ciągu roku i czy z czasem będzie go więcej? Czy pracodawca oferuje dopłaty do edukacji, zniżki pracownicze czy bezpłatny karnet do siłowni? Być może zatrudniający będzie niechętny, by podnieść bazowe wynagrodzenie, ale chętnie dopasuje standardowe dodatki do Twoich potrzeb.
Każdy może stać się pewnym siebie, skutecznym kandydatem. Będziesz jednak potrzebować nieco motywacji i eksperckich porad. Nasza globalna sieć rekruterów i konsultantów pomoże Ci zbudować Twoją markę, ocenić lukę kompetencyjną i zaoferować Ci dopasowane stanowiska w najlepszych firmach na świecie. Wgraj swoje CV już dziś, by otrzymać wsparcie na ścieżce kariery.