Sprawdź nowe oferty i znajdź pracę swoich marzeń.
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach rekrutacyjnych.
Pomożemy Ci zatrudnić najlepszych pracowników lub znaleźć pracę Twoich marzeń.
Firmy z branży FinTech są obecnie jednymi z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w sektorze technologicznym. Do 2020 roku światowe inwestycje w sektorze wzrosną do 46 mld USD z obecnego poziomu ponad 24 mld USD. FinTech to nie tylko trend, który powoli „przypływa” do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Na atrakcyjności – zarówno dla globalnych graczy, jak i dla kandydatów do pracy w branży finansowej – zyskuje również Singapur, który sporo inwestuje w rozwój nowych technologii. Jak na tym tle wypada Polska?
Ze względu na wysoki poziom innowacyjności i wzrost gospodarczy, nasz kraj postrzegany jest jako siła napędowa dla FinTech i otrzymuje wsparcie od inwestorów zagranicznych, którzy są motorem rozwoju dla przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej. Przy szacowanej wartości ok. 860 mln euro, polski rynek FinTech wyróżnia się innowacyjnością w zakresie bankowości i płatności elektronicznych, a firmy nieustannie dążą do zwiększania zasięgu tych usług. Przychody z tego tytułu – w odniesieniu do wielkości lokalnego rynku – są stosunkowo duże. Zdaniem ekspertów magazynu Forbes, „zagraniczni inwestorzy powinni przyzwyczaić się do nowego stanu rzeczy w Polsce”, a wykwalifikowanych kandydatów z całego świata przyciągają szerokie możliwości oferowane przez polski sektor technologiczny. W najnowszym „Badaniu atrakcyjności Europy”, firma Ernst & Young określiła Polskę jako „magnes inwestycyjny” regionu. Nasz kraj pozostawił w tyle Czechy, Rumunię, Węgry, Ukrainę i Turcję.
Powyższe dane są obiecujące w kontekście wzrostu zatrudnienia w branży FinTech. Wytwarza się w niej przede wszystkim oprogramowanie dla sektora finansowego, firmy poszukiwać więc będą deweloperów oraz specjalistów do spraw bezpieczeństwa danych. Problemu ze znalezieniem pracy nie powinni mieć również eksperci od automatyzacji procesów. Na uwagę zasługuje także fakt, że Polska jest liderem w Europie Wschodniej, jeśli chodzi o podaż specjalistów IT – ich umiejętności są doceniane na rynkach całego świata i często wybierają oni prace zdalną, czasem nawet w Dolinie Krzemowej.
Eksperci przewidują, że rewolucja w branży finansowej będzie związana z rozwojem przełomowych technologii, a nie ze zmianami politycznymi, nowymi przepisami prawnymi czy globalizacją. Nowe technologie, takie jak blockchain, mobilne portfele i zautomatyzowani doradcy, zasadniczo zmienią branżę i wpłyną na pożądane kompetencje kandydatów. Mimo niezachwianej pozycji Stanów Zjednoczonych na rynku fintechowych startupów, Europa jest również na fali wznoszącej, a Polska wyróżnia się na tle kontynentu. Czynniki, dzięki którym nasz kraj jest tak atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów, to między innymi: stosunkowo łatwa rejestracja firm, dogodne przepisy podatkowe i rozkwitająca infrastruktura biznesowa. Szczególnie w sektorze technologicznym Polska była w stanie zachęcić do inwestowania wiele zagranicznych przedsiębiorstw – od atrakcyjnych startupów po globalnych graczy, takich jak Google. Fakt, że ciągle powstają nowe rozwiązania, otwiera ogromne szanse przed polskimi specjalistami pracującymi w branży FinTech. Szereg usług związanych z blockchain wymagać będzie od firm zatrudniania ekspertów m.in od compliance, regulacji i polityki finansowej. Coraz większa popularność mobilnych portfeli otworzy drzwi wielu startupów i firm IT dla programistów i deweloperów aplikacji mobilnych, a także projektantów doświadczenia UX i analityków big data. Jeśli chodzi zaś o robodoradców – tu na zatrudnienie będą mogli liczyć m. in. specjaliści od zachowań ludzkich, robotyki oraz eksperci od cyberbezpieczeństwa.
Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych?
Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.
Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy.