Stworzenie silnego i skutecznego zespołu zadaniowego wymaga dużo więcej, niż tylko zgromadzenia w jednym miejscu grupy utalentowanych ludzi. Potrzeba jeszcze idei, która ich zjednoczy oraz wyzwoli w nich zapał i energię, by wizję tę wprowadzić w życie. Wyznaczenie osiągalnych celów, nakreślenie jasnych zasad działania i umiejętne podzielenie zadania na etapy to podstawa sukcesu każdego zespołu. Oto kilka wskazówek, jak zbudować efektywny zespół projektowy.


Określ cel

Zdefiniuj jasno cele zespołu, koncentrując się na tym, co chcesz osiągnąć, usprawnić lub zmienić. Zastanów się nad zadaniami i zakresem odpowiedzialności każdej osoby w teamie. Jeżeli twoi pracownicy będą identyfikować się z twoimi planami i sposobem pracy, łatwiej podporządkują się twoim decyzjom, będą wydajniej pracować i szybciej radzić sobie z pojawiającymi się trudnościami.


Dobierz zespół

Skuteczny zespół tworzą pracownicy identyfikujący się z celami firmy; świadomi, że ich wkład we wspólny sukces jest ważny i doceniany; odpowiednio motywowani przez przełożonych do wysiłku. Dobrze dobrany zespół to taki, w którym panuje zaufanie i szacunek, a jego członkowie wspierają się nawzajem. Budując taki zespół, postaraj się dopasować jego członków pod względem uzupełniających się kwalifikacji i cech osobowości, by zyskać odpowiednio szerokie spektrum pomysłów i umiejętności. Dobranie grupy ludzi o różnych charakterach i strategiach postępowania nie jest prostą sprawą, zwłaszcza, że mają się ze sobą porozumiewać i zdrowo rywalizować, a nie wzajemnie blokować.


Ustal cele szczegółowe

Gdy już dobierzesz zespół pod kątem realizacji wytyczonego celu, podziel działania zmierzające do osiągnięcia sukcesu na mniejsze, jasno określone etapy, co pomoże ci kontrolować cały proces i będzie motywować ludzi do dalszego wysiłku. Opracuj szczegółowy plan działania, obejmujący ramy czasowe, zadania do wykonania i role poszczególnych pracowników. Wyznaczenie każdemu członkowi zespołu zakresu jego obowiązków musi się wiązać z umożliwieniem ich wykonania, co oznacza zapewnienie pomieszczeń, sprzętu, materiałów, budżetu i czasu.


Opracuj reguły pracy w zespole

Zapoznaj wszystkich członków zespołu z przyjętymi w grupie standardami postępowania. Jak będzie przebiegała komunikacja – czy będzie otwarta, regularna i uczciwa? Opracuj metody rozwiązywania konfliktów wewnątrzgrupowych, by zadawnione waśnie nie wpływały na jakość pracy w zespole i nie odciągały ludzi od ich zadań. Zadecyduj o przywództwie w grupie, wpływie poszczególnych osób na decyzje w zespole i sposobach udzielania informacji zwrotnej. Ustal, jak będziesz oceniać wkład członków zespołu w projekt oraz jak będziesz ich motywować i nagradzać. To bardzo ważne kwestie, a znajomość tych zasad pomoże pracownikom skutecznie wypełniać swoje role.


Trzymaj rękę na pulsie

Zadbaj o regularne monitorowanie działań pracowników i udzielaj im informacji zwrotnej – zarówno na zebraniach zespołu, jak i w indywidualnych rozmowach. Stawiaj sobie pytania o dotychczasowe rezultaty pracy, nabyte doświadczenia i trudności, przed jakimi stanął zespół. Pomoże ci to opracować metody usprawniania pracy i lepszego rozwiązywania problemów.


Nagradzaj

Doceniaj na bieżąco indywidualny i zespołowy wkład pracowników w osiągnięcie wspólnego celu. Pomoże ci to utrzymać stały poziom zaangażowania i przyczyni się do wzrostu motywacji. Celebruj zakończenie kolejnych etapów pracy – poprzez oficjalne podziękowanie, przesłanie zarządowi informacji o dokonaniach zespołu lub zaproszenie pracowników na wspólny obiad. Takie działania są formą pozytywnych wzmocnień, tworzą dobrą atmosferę w zespole i przyczyniają się do bardziej wydajnej pracy.