Sprawdź nowe oferty i znajdź pracę swoich marzeń.
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach rekrutacyjnych.
Pomożemy Ci zatrudnić najlepszych pracowników lub znaleźć pracę Twoich marzeń.
Czas potrzebny do zakończenia procesu rekrutacyjnego różni się znacząco w zależności od biznesu, którego dotyka. Dobrze zaplanowany i efektywny proces może zająć zaledwie tydzień, jednak często trwa znacznie dłużej, od trzech do sześciu tygodni. W sytuacji, gdy to kandydaci dyktują warunki na rynku, takie przeciąganie procesu może zmniejszyć szansę zatrzymania najlepszych z nich. Etap rozmowy kwalifikacyjnej może przedłużyć czas niezbędny do ostatecznego zatrudnienia właściwej osoby. Niemniej jednak, są pewne sposoby, by usprawnić nasze rozmowy z kandydatami, a jednocześnie niczego przy tym nie przeoczyć.
Proces inicjuje wstępna rozmowa telefoniczna lub przez Skype, której celem jest zapoznanie się z wybranymi kandydatami. Następnym krokiem jest etap pierwszy - rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona osobiście, po czym wybrani kandydaci przechodzą do kolejnego etapu - drugiej rozmowy. Jeśli proces zakłada konieczność przeprowadzenia konkretnych testów, powinny one zostać płynnie wprowadzone pomiędzy pierwszym a drugim etapem rozmów. Gdy nie ma realnej szansy na spotkanie twarzą w twarz, równie dobrą opcją są rozmowy przez Skype. Dzięki nim, proces nie stanie w miejscu, a klient będzie miał szansę poznać kandydatów.
Dostosowanie się do kluczowych klientów i zaplanowanie drugiego etapu spotkania jest jednym z największych wyzwań, stąd zalecane jest umawianie drugiego spotkania z najlepszymi kandydatami już na pierwszym etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Nie tylko zaoszczędzi to konieczności późniejszego organizowania spotkania po raz drugi, ale także zapewni topowych kandydatów o poważnym zainteresowaniu ich aplikacją oraz zmniejszy ryzyko ich rezygnacji z udziału w procesie.
Branże, w których procesy rekrutacyjne przebiegają najbardziej sprawnie i efektywnie, to branże dobrze zorganizowane, w których wyodrębniono grupę osób podejmujących kluczowe decyzje dotyczące danego procesu. Mając na uwadze, iż najlepsi kandydaci są błyskawicznie rozchwytywani, zaplanuj wcześniej priorytetowe spotkania z kandydatami najlepiej pasującymi do danej roli.Ponadto, kluczowym elementem sprawnego procesu rekrutacyjnego jest przekazanie kandydatom, czego mogą się spodziewać od samego początku procesu. Niespodziewany test, przedłużenie czasu oczekiwania między pierwszą rozmową a drugą, czy też prezentacja do przygotowania, o której kandydat nie wiedział, mogą spowodować rezygnacje osób z uczestnictwa w procesie. Jeśli z kolei zostali o tym wcześniej uprzedzeni, będą czuli się pewniej w obliczu dodatkowych zadań i ocen.
Wideokonferencje
Live call, Facetime, Hangouts, Skype, MS Teams – platformy te nie tylko eliminują ograniczenia czasowe, ale także kosztują znacznie mniej i zapewniają sprawny tok procesu rekrutacyjnego. Gdy czas spotkań jest bardziej elastyczny, można spodziewać się szybszych odpowiedzi.Po wstępnym zapoznaniu się z kandydatem, możesz włączyć do swojej wideokonferencji osoby trzecie. Może to być hiring manager lub manager, który dołącza do spotkania, aby zadać dodatkowe pytania lub potwierdzić swoją dostępność na przyszłym spotkaniu twarzą w twarz.
Nagrywanie video rozmów
Komunikacja multimedialna może służyć także do nagrywania i dokonywania oceny kandydatów podczas wstępnej selekcji. Pozwoli to również klientom na późniejsze odtworzenie rozmowy w dogodnym dla nich czasie.Test psychologiczny online
Zamiast prosić kandydata o przyjazd na wskazane miejsce, by poddać się dalszym testom, można skorzystać z alternatywy, jaką są testy psychologiczne online. Są one szybką, łatwą i ogólnie dostępną metodą na oszacowanie, w jakim stopniu dany kandydat pasuje do danej roli.
Sztuczna inteligencja
Chatbot (wirtualny asystent) może być pomocny na wczesnych etapach procesu rekrutacji. Podobnie algorytmy sztucznej inteligencji, które mogą posłużyć do analizy stopnia dopasowania CV do danej roli i przefiltrowania tych, które pasują najmniej, tak, aby hiring managerowie mogli poświęcić więcej czasu analizie najbardziej trafnych aplikacji.
Media społecznościowe
Media takie jak Linkedin, Twitter, Facebook, czy nawet Instagram są przydatnym narzędziem pomagającym kandydatom zwiększyć zainteresowanie swoją osobą. Profil na portalu takim jak Linkedin dostarcza dodatkowo informacji dotyczących doświadczenia zawodowego i kwalifikacji.
Najlepsi kandydaci szybko znikają z rynku. Przystosowując swój proces rekrutacyjny, poprzez połączenie rozmów telefonicznych, przez Skype lub wideokonferencji, możesz znacząco przyspieszyć jego finalizację i zapobiec utracie największych talentów. Im szybciej przebiegnie proces, tym większa szansa, że utrzymamy w nim najlepszych kandydatów.
Przykładem może być ostatni proces, gdzie klient chciał utrzymać Logistic Managera, który wyjeżdżał na 3-tygodniowe wakacje na Florydę. Aby szybko sfinalizować ostatni etap, przeprowadzili wspólnie rozmowę telefoniczną z kandydatem czekającym na lotnisku, po czym nastąpiła wideokonferencja z HRD i CEO, w której kandydat uczestniczył już z hotelowego lobby, łącząc się dzięki darmowemu Wi-Fi.
Jako Michael Page, regularnie omawiamy z naszymi klientami potrzebę zwiększenia dostępności i bycia bardziej elastycznym. Otwartość na przeprowadzanie rozmów zdalnie i w nietypowych dla biznesu godzinach zmniejsza ograniczenia, które często spowalniają decyzję o dołączeniu do firmy.
Jeśli chciałbyś porozmawiać z nami o tym, jak możemy ci pomóc w przyspieszeniu procesu rekrutacji i zabezpieczeniu najlepszych talentów, skontaktuj się z najbliższym biurem MP już dziś. A może zainteresuje Cię założenie własnego konta na MyPage? Poznasz wtedy swoje możliwości na rynku i skorzystasz z naszych technologii opartych na sztucznej inteligencji, by odnaleźć role najbardziej pasujące do twoich umiejętności i doświadczenia.
Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych?
Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy.