Mężczyzna w koszuli w kratę uśmiecha się podczas spotkania.

W pierwszej części artykułu skupiliśmy się na sprawdzaniu twardych kompetencji kandydatów do pracy w IT.  Pozostaje nam dowiedzieć się, jak sprawdzać kompetencje miękkie. Jak mierzyć niewymierne kompetencje? Jest na to wiele sposobów, ale skupimy się na tych niesztampowych i godnych uwagi.

Obserwuj i oceniaj

Czasochłonnym, lecz skutecznym sposobem na poznanie kandydata na menedżera jest wyznaczenie mu zadania wymagającego praktycznego zastosowania miękkich umiejętności. Takie rozwiązanie zakłada udział pracowników firmy i może być to np. 30-minutowa praca nad projektem, podczas której kandydat pokieruje grupą programistów. Ocenisz jego zdolności przywódcze, umiejętność rozładowywania napięć w zespole, a także predyspozycje do multitaskingu. 

Szczerość w nieświadomości

Prawdopodobnie najlepszym sposobem na przetestowanie miękkich kompetencji kandydata jest obserwacja jego zachowania przed i po interview – w sytuacjach, w których zupełnie się on tego nie spodziewa. Możesz traktować to więc… jak zadanie detektywistyczne. Wymaga to zaangażowania wielu osób, ale rozważ tę opcję, jeśli szukasz kogoś na wysokie stanowisko.

Kandydat wchodzi w interakcję z osobami z różnych szczebli hierarchii – recepcjonistkami, szeregowymi pracownikami, personelem kafeterii... Nie jest świadomy, że wszystkie te osoby mają za zadanie przekazać rekruterom opinie na jego temat. Kandydat jest więc sobą i nie udaje, dzięki czemu możesz skutecznie ocenić jego charakter i podejście do ludzi. To kontrowersyjna metoda, ale jeśli dzięki niej odsiejesz wyniosłe i opryskliwe osoby – warto ją zastosować. Nie chcesz tego typu ludzi w swojej firmie.

Rekrutuj skutecznie i nie trać czasu

Jeśli wcześniej nie możesz wielowymiarowo przetestować kompetencji kandydata do działu IT, pierwszym etapem, na którym jego umiejętności zostaną poddane jakiejkolwiek weryfikacji będzie okres próbny. Trudno uznać to za opłacalne – zarówno dla ciebie, jak i kandydata. Jeśli nie spełni on oczekiwań, cały proces poszukiwawczy zacznie się od początku. W tak ważnej materii jak rekrutacja w IT nie powinno się uznawać półśrodków – lepiej zlecić rekrutację specjalistom!

Dlaczego rekrutację w IT warto przekazać firmie doradztwa personalnego?

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i ekspertyzie, potrafimy przeanalizować kluczowe czynniki i rozpoznać kompetentnego menedżera IT. Uważnie przyglądamy się referencjom kandydata – sprawdzamy, gdzie pracował i jaką funkcję pełnił w zespole. Wykorzystujemy własne kanały dotarcia, dzięki czemu dowiadujemy się o kandydacie więcej niż chciałby on powiedzieć – m.in. jaki był jego rzeczywisty wkład w projekty wymienione w CV oraz czy zakończyły się one sukcesem. Nie są nam obce metodyki projektowe w IT, dzięki czemu możemy rzetelnie ocenić metody działania przyszłego pracownika. Testujemy także umiejętność zwięzłego opisania swojej drogi zawodowej – kondensowanie informacji jest nie do przecenienia w przypadku osoby, która ma codzienne komunikować się z zespołem i przełożonymi.

Nasi rekruterzy sprawdzają kandydata pod kątem gotowości do wprowadzania zmian i zarządzania nimi. Przyglądają się również jego podejściu do podwładnych – czy stawia on na komunikację z zespołem, czy chce działać arbitralnie, według swoich niepodważalnych schematów? W Michael Page wiemy, że dziś na stanowiskach kierowniczych potrzeba osób gotowych wprowadzać firmę w erę cyfryzacji – to bowiem być albo nie być dla przedsiębiorstw chcących budować przewagę konkurencyjną. Nasi eksperci docierają do liderów, którzy nie tracą czasu na mikrozarządzanie, tylko dają swoim podwładnym rozwinąć skrzydła i wspierają, zamiast kontrolować. 

Wiemy, o co i jak pytać. Nasza wiedza i doświadczenie sprawiają, że obraz danego kandydata, który przedstawiamy naszemu klientowi jest kompletny. 

Szukasz managera IT? Nasi eksperci rekrutacji IT są do Twojej dyspozycji!

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!

Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.